gittigidiyor

12 EYLÜL darbesini yapanlar yargılanmalı mı?

12 EYLÜL 1980 darbesini yapanlar yargılanmalı mı?

• Kullanılan toplam oy
    225
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AKHİSAR LI

Aktif Üye
Evet 12 EYLÜL 1980 askeri darbesini yapanlar 04.04.2012 yani 32 yıl sonra hakim karşısına çıkacak ve yargılanmaya başlanacak.

Kimler AKP hükümetin bize ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE EVET Mİ HAYIR MI ? Referandumunda 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasınada evet diyeceklerini biliyorlarmıydı?

Yaşı küçük olan bir çok kişi o dönemi hatırlamaz ve nedenini asla bilemez yorum yapamaz ülke o yıllarda nasıldı neden darbe yapılmasına ihtiyaç duyuldu bence araştırılması gereken bunlar ve bence asıl sorun o yıllarda hayatını kaybeden siyasetçi, gazeteci, bürokrat ve masum sivil vatandaşların ölümene neden olanlar neden bulunup hakim karşısına çıkarılmıyor,

Ülkede sivas katliamı olarak tarih sayfalarına geçen bu katliamı yapanlar neden bunca yıldır yakalanamayıp hakim karşısına çıkarılamadı ve nihayetinde zaman aşımına uğrayıp dosya neden kapandı. Burada ölen 35 yakılarak ölmesine sebep olanlar neden İLAHİ ADALETE bırakıldı?

12 Eylül darbesini yapanlar için zaman aşımı değerlendirme kuralı yok mu? Ve yargılanma sonunda hakim karşısına çıkarılan bir kaç GENERAL mi? bu darbenin suçlusu ilan edilecek?

Bir başka sorun davanın sonunda suçluluğu ispat edilirse dönemin Cumhurbaşkanlığı görevini bile yapan yaşı 90 küsura gelmiş birine ne ceza verileceği sorusu?

Peki sizce 12 Eylül darbesini yapanlar yargılanmalı mı? yargılanması gerek yok mu?

beydemir

Aktif Üye
o yıllarda hayatta değildim bilmiyorum ?
demekki ben baya eskilerdenim ihtilalde otelci'idim o gün sokağa çıkamamıştık fırınlar ve dükkanlar açılmadığı için oteldeki müşterilerde aç kalmıştı (sizin Emirdağdanda çok pazarcı tanırım eskiden otelde kalırlardı)

AKHİSAR LI

Aktif Üye
12 EYLÜL 1980 darbesinden ülkede baya sıkıntı ve rahatsız olanlar varmış, demek ki şunu anlıyorum darbe yapmak yerine bırakın memlekette kan gövdeyi götürsün her gün yüzlerce insan ölmesine seyirci kalınsın....yurdum insanında hakim.

O yılları daha dün gibi hatırlıyorum darbe yapıldığında 15 yaşındaydım, ve okula bile rahat gidemiyorduk okuyamıyorduk her gün olaylar yaşanıyordu hergün kahveler rastgele taranır bombalanır hiç bir sebep yokken araçlar yakılır bombalanırdı, her gün yüzlerce insan öldürülür ve sebebini hiç kimse bilemezdi faili bilinmeyen cinayetler öldürülen gazeteci ve siyasetçi devlet adamları, masum vatandaşlar yurtdışında Ermenilerce katledilen öldürülen ataşeler hep o yıllarda gerçekleşmişti.

Bizler balık hafızalı insanlar olduğumuz bir gerçek tarihimizi iyi bilmediğimiz gibi geçmişide çabuk unutan bir milletiz olayları işimize geldiği gibi algılar işimize gelmediği zaman ise duymamazlığa bilmemezliği veya işi gamsızlığa dökeriz.

Sonuç itibarı ile bu darbeyi yapanlar bir çoğu hayatını kaybetti veya öldüler yşimdi iki general hayatta kalmış, peki suçlu ilan edlilirse ne olacak?

32 yıl sonra kim kimden neyin hesabını soruyor ve kime ne faydası var? Darbe çözüm değil ise başka bir çözüm yolu varmıydı? da gerçekleştirilmedi?

Hiç kimse kendisine şu soruyu sormuyor acaba darbe olmasaydı bugün ne halde olurduk? Neler görürdük neler yaşardık? bugünlere sağ salim görürmüydük hesabını yapmıyor.

Bir başka sorun 32 yıldır bunca hükümet geldi geçti iktidarda kaldı bunların aklına hiç anayasayı değiştirip darbeyi yapanlardan hesap sormak aklına gelmedi zamanın hükümetinin neden şimdi aklına geldi sorusu zihinleri neden kurcalamıyor?

panterx1

Aktif Üye
O günün şartları bunu gerektiriyordu.şimdiki insanlarımız bunu bilmediğinden atıp tutuyorlar.içinde olmuş olsalardı hak veirlerdi.

O günü yaşamadan bilemez gençler....Evden çıkıp ekmek almaya gidemediğimi hatırlarım....son derece vahimdi ortalık...gece yatağınıza yattığınızda kapıya kim dayanacak diye korku ile beklerdik...Bu kadar geçmişe dönmeyi ve yargılamaları komik buluyorum..yapılacak daha önemli işlerimiz varken ne yapacaksınız 2 generali yargılayıp,ne geçecek elinize diyelim ki cezalandırdınız...Ne aklancak kim aklanacak...?O suç duyurusu yapanların da kendi iradeleri ile haraket etmediğini düşünüyorum.

antioche

Aktif Üye
sokaklarda sağ-sol görüşlü bircok ınsan aynı silahla öldürüldü,darbeyi yapanlarlarla,darbeye zemin hazırlayan aynı zıhnıyet,bu zıhnıyetın arkasında,ulkemızın gelısmesını,buyumesını ıstemeyen, surıye ve ıranı işgal etmek ısteyen ABD VE israil VARDIR.aslında darbeyı yapanlar KAHRAMAN TÜRK askerınden cok,ordunun ıcındekı NATOya baglı kontgerılla ekıbıdır.

Bluesman

Aktif Üye
Ortamı hazırladılar ve asker darbeyi yaptı.Bugüne bakalım Ergenekonda Hilmi ÖZKÖK fedakarlık yapsa ve konuşsa çok güzel olur ama hala tık yok.Benim bildiğim kasabalı yumurta topuk giyer ve delikanlıdır.

yakupowersky

Aktif Üye
bence yargılanmaları sacma ozamanın sartları ona gore ıdı yapılması gereken oydu ve yapıldı sımdı bu bastakıler neyın pesınde onu anlamıs degıl aslında gudem degıstırmekten baska bırsey degıl bu olayda sadece mılletın kafasını karıstırmaktır

joe0710

Aktif Üye
bence yargılanıp kendisinide aynı şekilde idam edilmeli

AKHİSAR LI

Aktif Üye
bence yargılanıp kendisinide aynı şekilde idam edilmeli

Çok ilginç bir yaklaşım, Tebrik ederim?

Terör örgütü liderinin asılmadığı içerden avukatları vasıtasıyla her türlü talimat veren içimiz dışımız kansız ve hainin olduğu ülkede zamanın Komutanı hemde bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış hemde 95 yaşında birine DARBE YAPTI diye kim boynuna ilmiğe geçirmek ister?

Bu ülkede önce askere polise masum vatandaşa kurşun sıkanlar yargılanıp idam edilsin sonra darbe yapanlar yargılanmalı...

xcotanakx

Aktif Üye
12 eylül darbesini yapanların yaptığı hemde 2 sene sonra yaptığı 1982 anayasasını yüzde 92 gibi bir oyla kabul eden milleti yargılamalı, o zaman milletin bu çoğunluğu darbenin gerekli olduğunu kabul etmiş. Şimdi oylama yapılsa aynı çoğunluk veya yüzde 50 den fazlası + yetmez ama evetçilerin yargılansın ve cezalandırılsın diyeceğini çok iyi biliyorum, İddia ediyorum Millet yargılanmalı

amcadayi

Aktif Üye
Arkadaslar
bilen bilmeyen konusuyor
ben o gunleri yasadim vede icinde idim bizlede kullanilmaya hazir idik vede azda olsa kullanildik ama MUHSIN YAZICIOGLU sayesinde bizi fazla karistirmadilar ama asil gercek suki bu ulkeyi karistirip gerek teror gerek ise darbe ve ulkenin gere kalmisliginda kesinlikle ORDUMUZUN ICINE SIZMIS ve kesinlikle malesef asil hak edenin degilde sadece kendisi gibi dusunen kisiler general yapildi ve ulkemizde yillardirda ilerleyemedi
biz 1983 yilinda okul olarak 100 metrelik deneme amacli telsiz icin izin alamadik o asagilik serefsizlerden nedenmi gerekcesi haberlesmeye muhalefet olurmus
daha cok anlatilacaklar var ama birakinda ilk defa yargilansinlar ama sundan cok eminimki malesef ordumuzun usut kademeleri kesinlikle o kisiler tarafindan doldurulmus farkinda degilmisiniz zaman zaman revizyona gidildidikat etmedinizmi CEVIK BIR zamanindan gulhane askerihastenesindeki bayanin itiraflarini cevik bir ile anlasip durus kisi diye kocasini ordudan attiriyor kaltak 15 yol sonra akilaniyor ve itiraf ediyor koynynda yattigi kocasina cevik bir ile tuzak kuruyorlar hyicmi gormuyorsunuz bu kisi doktor hemde mukemmel bir hekim ama olaylar malesef cok fazla

amcadayi

Aktif Üye
12 eylül darbesini yapanların yaptığı hemde 2 sene sonra yaptığı 1982 anayasasını yüzde 92 gibi bir oyla kabul eden milleti yargılamalı, o zaman milletin bu çoğunluğu darbenin gerekli olduğunu kabul etmiş. Şimdi oylama yapılsa aynı çoğunluk veya yüzde 50 den fazlası + yetmez ama evetçilerin yargılansın ve cezalandırılsın diyeceğini çok iyi biliyorum, İddia ediyorum Millet yargılanmalı
baska bir altarnatifimiz varmi idinki sen gereksiz yere iftira ile dovulen oldurulen insanlari hicmi gormedin okumadin halkin asla ve asla baska ceresi vede ortaya konulmus baskada bir altarnatifi yoktu mecburen oyladik

amcadayi

Aktif Üye
arkadaslar ozur dilerim hatali yazi yazmis isem ama ben cunlari ULKEMIN genelinden daha fazla taniyorum ve iclerinde cok durdum ve ulkeme yapilmis bu alcakliklar asla af edilemez gecte olsa adalet var biliyorum o kisilere bir sey yapilamaz ama en azinda onlarin ne olduklarini artik halk biliyor farkinda degilmisiniz PKK / AZZIMENDI /DEVSOL DHKP/C MKP/ HİZBULLAH
dive butun teror ORGUTLERINI malesef ayni yerlerde kurulup desteklendi mesele apdullah ocalani veli kucuk sorguladi o zatta zaten apdullah ocalan ile arkadas ve destekcisi arastiri iseniz defalarca konustuklarini bulursunuz VELI KUCUK BIR GENERALDIR

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.