gittigidiyor

WİNDOWS 10 Yeni büyük günceleme (2-3-4)

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
images

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine gelecek bir sonraki büyük güncellemeyi duyurdu. Creators güncellemesi ile birlikte işletim sistemine yeni tasarımsal özellikler geliyor.

windows_10_guncelleme_creators.jpg
Microsoft, New York'ta gerçekleştirdiği etkinlikle ile birlikte windows 10için bir sonraki büyük güncelleme olan Creators güncellemesini duyurdu. Güncelleme her alanda işletim sistemine çeşitli yenilikler kazandırdığı gibi, adından da anlaşılabileceği üzere tasarım konularında da yeni özellikleri beraberinde getiriyor.
Yeni Paint 3D duyuruldu

paint_3d.gif

Güncelleştirme özellikle 3D içerik üretimi, üst seviye oyun deneyimi vesanal gerçeklik deneyimi üzerine yenilikler içeriyor.
Güncelleme, yeni Paint 3D programını içeriyor. Bu yeni program ile birliktegerçek dünya öğelerini 3D olarak tarayabilecek, yazdırabilecek ve diğer eserlerinizle birleştirebileceksiniz. Aynı zamanda yaptığınız çalışmaları yine Paint 3D aracılığıyla Remix3D topluluğunda diğer insanlarlapaylaşabileceksiniz.

xbox_windows_10_canli_yayin.png

Canlı yayın yapma ve turnuva oluşturma özelliği geliyor

Microsoft'un geçtiğimiz ay uygulamaya soktuğu Xbox Play Anywhereözelliği ile birlikte kullanıcılar bir Oyunu sadece bir kez satın alarak hem Xbox hemde windows 10'da oynama imkanına sahip olmuştu. Yeni gelecek güncelleme ile birlikte Windows 10 ve Xbox arasındaki bağ, daha da kuvvetlenecek.
Artık ekstra bir programa ihtiyaç olmaksızın, oyunlarınız için canlı yayın yapabileceksiniz. Xbox Live'ın Arena özelliğini kullanarak turnuvalar oluşturup, arkadaşlarınızı veya başka oyuncuları davet edebileceksiniz. Ayrıca yüksek ses deneyimi sunan Dolby Atmos özelliği, Xbox One için kullanılabilir hale gelecek.
Dosya paylaşmak artık daha hızlı ve kolay

windows_10_my_people.jpg

Yeni güncelleştirme ile birlikte dosya paylaşmak ve göndermek artık çok daha kolay ve şık bir hale geliyor. Göndermek istediğiniz dosyayı ilgili kişi kartına sürüklemeniz yeterli olacak.
Aynı zamanda Türkçesi henüz kesinlik kazanmamış olan MyPeople özelliği ile birlikte diğer kullanıcılarla iletişim kurmanız daha da kolaylaşacak. En basitinden, artık cep telefonunuza gelen mesajları direkt bilgisayarınızdan görme ve yanıtlama imkanınız olacak.
Aynı zamanda kimin size ne mesaj attığını, gönderdiği mailleri ve Skype yazışmalarınızı görebileceksiniz. Bu özelliğin, gelecek vakitlerde diğer uygulama geliştiricilerinin de programlarını uyumlu hale getirmesiyle daha da kullanışlıhale geleceğini söyleyebiliriz.
Bütün bu özellikleri, ekranınızın sağ altından belirecek olan kişi kutucuklarıyla kullanabileceksiniz. Son olarak, cep telefonunuzla bilgisayar arasındaki entegrasyonu sağlayacak olan bu yeni özelliğin Windows Phoneve Android işletim sistemine sahip cihazlarla çalışacağını belirtelim.
Küçük ama etkili; dürtme özelliği

Eski popüler mesajlaşma programı olan MSN'de kullanılan titreşimözelliğinin yerini yıllar sonra Windows 10'a gelecek bir dürtme özelliğidolduracak.
Shoulder Taps adı verilen yeni özellik ile birlikte arkadaşlarınıza animasyonlu stickerlar yollayabileceksiniz. Yollanan stickerlar gönderilen kişinin masaüstünde belirecek. Aynı zamanda Paint 3D'de kendi tasarladığınız stickerları da kullanma imkanınız olacak.
Güncelleme ne zaman çıkıyor ?

Birçok yeniliğe sahip olan creators güncellemesi, bu hafta Insiderprogramına kayıtlı olan kullanıcılara sunulacak. Eğer sizde yenilikleri ilk deneyen ben olmak istiyorum diyorsanız, bilgisayarınızın ayarlar kısmından Insider programınakayıt olabilirsiniz.
Güncellemenin nihai sürümünün ise gelecek yıl çıkacağı belirtildi.

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Yeni Cihazlarda Sadece Windows 10 Olacak

Son olarak Windows 10 işletim sistemini piyasaya sunan Microsoft, önceki işletim sistemleri için radikal bir karar aldı ve artık sadece Windows 10 ile piyasaya giriş yapılacağını duyurdu.

yeni-cihazlarda-sadece-windows-10-olacak.jpg
Windows 7 ve Windows 8.1 gibi farklı işletim sistemleri ile piyasaya giriş yapan ve şu anda kullanılan Microsoft, bu iki işletim sisteminin yerine artık sadece Windows 10 işletim sisteminin yer alacağını belirtti.
Yeni cihazlar ile piyasaya giriş yapacak Microsoft, bu bakımdan kullanıcıların Windows 10 ile istemese de buluşmasını sağlayacak. Yapılan resmi açıklamalarda Windows 10 işletim sisteminin zorunlu tutulacağı belirtilirken aynı zamanda diğer işletim sistemleri için destek kademeli bir şekilde kesilecek.
Destek Ne Zaman Bitecek?
Elde edilen bilgilere göre Microsoft’un eski işletim sistemlerine olan desteği kesme tarihleri şöyle; Vista için Nisan 2017, Windows 7 için Ocak 2020, Windows 8 için Ocak 2023 ve Windows 10 için de Ekim 2025.
Windows 10 Ön Plana Çıkacak
Microsoft tarafından böyle bir çalışmadan yapılmasının en önemli amacı kuşkusuz Windows 10 işletim sisteminin daha çok ön plana çıkarılmak istenmesi. Windows işletim sistemleri arasında en güçlü ve en iyi performansı sunan versiyon Windows 10 olurken bu işletim sisteminin ön plana çıkarılması ile birlikte Microsoft tüm mesaisini bu versiyon için harcayabilecek. Bu bakımdan kademeli bir şekilde Windows 7 ve Windows 8’e desteğin kesilecek olması marka adına makul bir seçim olarak görülüyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
images

Microsoft, Windows 10 Yapı 14959 Sürümünü Yayınladı

Microsoft, Windows 10 Insider Preview Yapı 14959 sürümünü Windows Insider fast ring kullanıcıları için yayınladı. Yenl yapı Unified Update Platform ile geliyor.

windows-10-mobile-redstone-guncellemesi-ile-gelen-yenilikler-95134.jpg

Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde Yapı 14959 Insider Preview sürümünü kullanıma sundu. Windows 10 Insider Preview Yapı 14959 sürümü, mobil için Unified Update Platform özelliğini de beraberinde getiriyor.

Microsoft bugün Windows 10 Mobile ve Windows 10 için Yapı 14959 sürümünü Windows Insider fast ring kullanıcıları icin kullanıma sundu. Masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar için yayınlanan Windows 10 Yapı 14959 güncellemesi Windows 10 Creators Update kapsamında yayınlanan ilk güncelleme oldu.
Windows 10 Yapı 14959 sürümü dikkate değer yeniliklerle gelmiyor. Microsoft'un açıkladığı en önemli değişiklik ise Unified Update Platform adı verilen yeni güncelleme modeli oldu. Yeni Unified Update Platform ile güncellemelerde artık sadece değişiklik yapılan dosyalar indirilecek. Bu da tüm yapı dosyası yerine sadece değişiklik yapılan dosyaların indirilmesi sayesinde hem daha az veri indirme hem de daha hızlı güncelleme yüklemeyi beraberinde getirecek. Unified Update Platform bilgisayarlar için de önümüzdeki yapılarda killanilmaya başlayacak.

Microsoft'un bugün yayınladığı Yapı 14959 sürümünde genel olarak performans iyileştirmeleri ve hata gidermeleri bulunuyor. Ayrıca ayarlar menüsü altında Ağ ve Kablosuz menüsünde performans geliştirmeleri ve arayüz değişiklikleri yapıldı. Bunun dışında Groove Müzik gibi bazı müzik oynatıcı uygulamaların kilit ekranında çalmayı durdurmasına neden bir sorun da giderildi.
Microsoft, Windows 10 Creators Update güncelemesini ne zaman yayınlayacağını konusunda henüz net bir tarih vermedi. Fakat yapılan açıklamada güncellemenin 2017 ilk yarısında yayınlanacağı belirtildi. Gelen bilgilerde ise 1703 versiyon numarasına sahip olması beklenen Windows 10 Creators Update güncelemesinin Mart 2017 tarihinde kullanıma sunulacağı iddi ediliyor.

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 Güncellemesi, Sorunu Çözdü!

Microsoft, Google'la karşı karşıya gelmesine neden olan Windows 10'daki açığı yeni güncelleme ile kapattı!

windows-10-guncellemesi-sorunu-cozdu.jpg

Google, 31 Ekim'de gerçekleştirdiği bir duyuruyla Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'daki kritik bir zero-day savunmasızlığı tespit ettiğini kamuoyuyla paylaşmıştı. Firma bu tarihten 10 gün önce de söz konusu savunmasızlık hakkında doğrudan Microsoft'a bilgi vermişti. Microsoft, daha önce de söz vermiş olduğu üzere bugün itibariyle konuyla ilgili bir yama yayınladığını açıkladı.
Hacker'ların işletim sisteminin güvenli alanının etrafında dolaşmalarını sağlayan bu savunmasızlık onların zararlı kodları uygulamaya koymalarına, verileri silmelerine ve işletim sistemine tam bir erişimle kullanıcı hesapları yaratmalarına olanak tanıyordu. Microsoft konuyla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca bu savunmasızlığın nihayetinde bundan etkilenen bütün bir sistemin kontrolünün ele geçirilmesini sağladığını belirtti.
Google ve Microsoft'un da aslında bir anlamda karşı karşıya gelmelerine neden bu durumun ardından, Microsoft yöneticisi Terry Myerson, Google'ın bu hamlesinin aslında daha çok kullanıcıyı riske attığını ifade etmişti.
Bu güvenlik açığından korunduğunuzdan emin olmak için Windows 10'un bugün yayınlanan en son güncellemesini yüklediğinizden emin olun. Bir de elbette sistemde hızlı bir zararlı taraması yapmakta da yarar var.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
images

Windows 10 Insider Preview Yapı 14965 Yeni Özelliklerle Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 Yapı 14964 sürümünü yeni özelliklerle masaüstü, tablet ve akıllı telefonlar için Windows Insider fast ring kullanıcılarına sundu.

windows-10-insider-preview-yapi-14965-yeni-9ubk.jpg

Microsoft, Windows 10 Creators Update için teni bir yapıyı masaüstü ve mobil cihazlar için aynı anda kullanıma sundu. Windows 10 Yapı 14965 sürümü Windows Insider fast ring kullanıcıları için yayınladı ve bazı yeni özellikleri de beraberinde getirdi.

Windows 10 Yapı 14965 sürümü, tablet modunda harici monitörleri kontrol etmek için geliştirilmiş seçenekler sunuluyor. Microsoft, şimdi bir mouse kullanmaya gerek kalmadan tabletiniz ile ikinci bir ekranın kullanılabileceğini belirtiyor. Sunulan yeni Sanal Touchpad özelliği ile geleneksel bir Mousepad ile olduğu gibi mouse seçme ve öğeleri taşımak işlemleri yapılabiliyor.
Eğer yapışkan notları kullanıyorsanız, yayınlanan Windows 10 Yapı 14965 sürümünde sizin için de bir kaç yenilik var demektir. Bu sürümde telefon numarası ve stok semboller tanımlama dahil daha fazla dil desteği sunuluyor. Geri alma ve Yineleme ilgili bazı hata gidermelerinin yanında yapışkan notlarda yeni bir ara yüz tasarımı da kullanılıyor.
Windows Ink Workspace, son kullanılan uygulamalar sayısı artırıldı ve genel performans iyileştirmeleri yapıldı. Ayrıca koruyuculu kaydırma tekerleği de artık kullanılabilir. Registry Editorde ise adres bar artık CTRL + L klavye kısayolunu destekliyor. Bu sayede HKEY adları için adres çubuğuna ve steno gösterimde odağı ayarlayabilirsiniz..

Yayınlanan Windows 10 Yapı 14965 sürümü ile birlikte bir çok hata giderme ve performans iyileştirmeleri sağlansa da yeni hatalar da mutlaka ortaya çıkacaktır

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

[h=2]Windows 10 Build 14965, getirdiği sanal touchpad ile tablette harici ekran kullanımını kolaylaştırıyor.[/h]Yeni Windows 10 Build 14965 sürümü, Insider programı dahilinde sadece “Fast Ring” kullanıcılarına sunuluyor. Yeni sürüm, görev çubuğuna uzun bir süre dokunup “Show Touchpad Button” seçeneğini onayladığınızda, tabletin sağ alt tarafında fare tuşlarıyla birlikte sanal bir touchpad görüntülüyor.
Bu touchpad özellikle harici bir ekran kullandığınızda büyük önem kazanıyor. Zira bugüne kadar ikinci bir ekran sadece fare ve klavye gibi bir ek cihaz kullanılarak yönetilebiliyordu. Böylece bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesi sayesinde klavye ve fare kullanma zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu da mesela spontane sunumları oldukça kolaylaştıracak.
Alışık olduğumuz hata düzeltmelerin yanında Sticky Notes not alma uygulamasında da bazı iyileştirmeler yapılmış. Mesela uygulamanın, bir uçuş numarasını notlara girdiğinizde uçuş saati gibi diğer alakalı bilgileri görüntüleyebilmesi gibi özellikleri daha da geliştirilmiş.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows10-titus.jpg

windows-media-center-windows-10-da-nasil-calistirilir-b-blog_640x360.jpg

Windows 10, yeni güncelleme ile arayüzünü geliştirecek ve her zamankinden şık görünecek. Sızan görseller de buna işaret ediyor.

2016 yılının Kasım ayında Windows 10'un görünüşü hakkında bazı bakım operasyonları olacağını duymuştuk. Windows 10'un yeni arabirimi ise her zamankinden çok daha şık görünüyor.
Güncellenecek Windows 10, Windows 8 Metro arabirimi ve Microsoft Design Language 2'in zarif bir bir birleşimi olacak. Microsoft Design Language 2, halihazırda Windows 10'un arabirim yapısını oluşturuyor.

030ea58996d37d1e8fbfc7f2b37792ff42e627bc.jpeg

Metinler ve görseller hala öncelikle vurgulansa da, yoğunluk bambaşka bir seviyeye taşınmış. Doğal olarak karşımıza daha rafine animasyonlar çıkıyor.
Yeni Windows 10'un sürprizleri bu kadarla sınırlı kalmıyor: Buna ek olarak, 'Akrilik' adı verilen yeni arabirim, masaüstü arka planı gibi odaklanmamış öğeleri betimliyor ve sizin için önemli uygulamaların sekmelerini, içeriği vurgulamak için yarı saydam hale getiriyor.

b1c26adf9a9079a56e73711330b7132f17829fa1.jpeg

Tasarlanan küçük geliştirmeler, fonksiyonelliği artırırken, W10'u eskisinden çok daha zarif kılıyor.
Project NEON ismiyle tanınan güncellemenin, Nisan ayında ortaya çıkması bekleniyor.

windows-phone-10-728-1.jpg

98ebb176306f2168da287cac92d5b2dee9d49d62.png

Windows10-titus.jpg

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
onenote.jpg

Microsoft bugün bir dizi yeni özellik sunarak OneNote for Windows 10 uygulamasını güncelledi. Aslında, Windows Insiders kullanıcıları bu güncellemeyi iki hafta önce almıştı.
İşte yapılan değişiklikler:
Defterlerinizi yeniden sıralama
Artık defterlerinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Listeyi yeniden sıralamak için bir defteri tıklatıp sürükleyin.
Şifre koruması
Notlarınızı meraklı gözlerden uzak tutmak için bir bölüme bir şifre ekleyin.
Diyagramlar veya akış şemaları oluşturma
Mükemmel daireler, kareler, oklar ve daha fazlasını eklemek için Şekil galerisini kullanın.
Görüntüleri ve dosyaları kaydet
En sevdiğiniz resmi veya önemli bir dosyayı OneNote’un dışında kaydedin. Sağ tıklatıp belirlediğiniz bir konuma kaydedin.
Yeni sayfa yerleşimi
Sayfa listesinin alt kısmında değil, o an seçili olanın altına hızla yeni bir sayfa ekleyin.
Katman sırasını değiştirme
Tablolarınızı koyun, kutulara, resimlere ve şekillere notlarınızı notlarınıza koyun ve hangilerinin önünde ve arkasında olduklarını ayarlayın.
Paragraf kolları
Paragraf kollarını tutun ve sayfadaki metni yeniden sıralayın veya daraltın.
İlginçtir ki, sürüm notları aslında OneNote 2016 ve OneNote for Windows 10‘un çok benzer olmasına rağmen önemli bir farklılık olduğunu ve OneNote for Windows 10‘un düzenli olarak yeni özelliklerle güncellendiğini belirtiyor. Office 365’in aylık olarak güncellendiği ve güncellemedeki özelliklerin çoğunun OneNote 2016’da zaten mevcut olduğu göz önüne alındığında, bu garip bir iddia gibi görünüyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 Bilgisayarınızı Parmak İzinizle Açın

Windows 10'lu PC'nize yakında Samsung Galaxy telefonunuz ile giriş yapabileceksiniz. Nasıl mı?

windows-10-bilgisayarinizi-parmak-izinizle-acin.jpg

Samsung geçen yıl Windows 10 ile çalışan Galaxy TabPro S'yi piyasaya sürmüştü. Bu tabletin kendine has özelliklerinden birisi, cihazın kilidini Samsung Flow uygulamasını da kullanarak parmak izi ile açılabilmesiydi.
Tabi ki, Galaxy TabPro S bu özelliğe sahip tek Windows'lu cihaz değil, ama Samsung bu desteği tüm Windows 10 bilgisayarlara taşımaya karar verdi.
Google Play Store'da bulunan Samsung Flow sayfasına bırakılan bir yoruma cevap olarak şirket şu mesajı bıraktı:

"Samsung Flow şu an sadece TapPro S için uyumlu. Ancak Nisan ayının başlarındagelecek olan büyük bir güncelleme ile bu uygulama tüm Windows 10 bilgisayarları destekleyecek."
Samsung burada Windows 10 Creators Update'e atıfta bulunuyor. Microsoft güncelleme için henüz bir tarih belirlemedi ancak Dell'in geçen ay yaptığı açıklama ile Samsung'un açıkladığı tarih bir biri ile örtüşüyor.
Samsung Galaxy telefonların popülerliğini düşünürseniz, bu telefon ile Windows 10 bilgisayarınızı biyometrik olarak kilitleyip açabilmek, ekstra bir donanım satın almadan güvenliğinizi katlamanızı sağlayacak.

Samsung Flow ayrıca bilgisayarınız ile telefonunuz arasında bir ağ kurarak dosya paylaşmanızı sağlıyor, ayrıca telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarınızdan kontrol edebiliyorsunuz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
win-10-sistem-gereks%C4%B1n%C4%B1m%C4%B1.jpg

Windows-10-Creators-8.jpg

Microsoft’un en başarılı işletim sistemlerinden biri olarak gösterilen Windows 10 işletim sistemi yayınlandığı beta sürümünden beridir belli aralıklarla güncellemeler almaya devam ediyor. İşletim sisteminin sürekli güncellemeler almasıyla beraber Microsoft hem kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik yeni adımlar atıyor hem de her seferinde işletim sistemine yeni bir özellik daha getiriliyor. Yayınlanan tüm bu güncellemelerle beraber çok daha işlevsel hale gelen işletim sisteminin şimdilerde ise Windows 10 Creators güncellemesi le gündemde olduğunu biliyoruz. Peki yeni güncellemeyle bı kez neler değiştirilecek?
Windows 10 Creators ile Yeni Office

Güncellemenin en iyi özelliklerinden birisi tablet serileri için ya da dokunmatik ekranlar için gelecek. Söz konusu yeni özellikle beraber tabletlerinde ya da dokunmatik ekran özelliğine sahip olan bilgisayarlarda Office programlarını akıllı kalemleriniz ile daha rahat kullanım yapabileceksiniz.

Windows-10-Creators.jpg

Özellikle Word üzerinde yapılan değişikliklerle beraber artık sadece akıllı kalemlerinizi kullanarak yazı içerisinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Bunun için ekstra çizim bölümleri değil doğrudan yazı içerisinde yer alan satırları kullanmanıza izin verilecek. Zaten ekstra herhangi bir sisteme de ihtiyacınız kalmayacak. Sadece akıllı kalemler ve Windows 10 Creators güncellemesi sonrası değişen Word yeterli.
Eylem Merkezinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi ile beraber bir önceki güncelleme sürümünde eylem merkezi üzerinde yapılan değişiklikler yeniden düzenleniyor. Öncelikle eski sistemden biraz bahsetmek gerekiyor. Şu an için kullanılan mevcut sistemde eylem merkezinde ses ve parlaklık ayarları daha önceden varsayılan ayarlar olarak kullanılıyor. Parlaklık için örnek verecek olursak parlaklık ayarına tıkladığınızda parlaklık ayarınız %0, %25, %50, %75 ve %100 olarak değiştirilebiliyor.

Windows-10-Creators-1-e1491095790306.jpg

Aslında her isteğe yönelik olarak parlaklık değeri sunuluyormuş gibi gözükse de bu sistem pek kullanışlı bir sistem değildi. Bu sistem ile beraber hassas parlaklık ayarını doğrudan eylem merkezinden yapmak mümkün olmuyor. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında ise hem ses hem de parlaklık ayarları seviye çubukları şeklinde gösteriliyor. Bu çubuklar üzerinde parlaklık değerini daha hassas şekilde ayarlayabiliyor olacaksınız. Bunun dışında diğer eylem merkezi ikonlarına da ek olarak hızlı eylem merkezi menülerinin sunulacağı ve ikonların daha geniş tutulacağı belirtiliyor.
Groove Music Maker Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Windows varsayılan müzik uygulamasında da yenilikler yapacak. Varsayılan müzik uygulamasının Groove müzik uygulaması olduğunu zaten biliyoruz. Hemen hemen her formatta müzik açabilen uygulamaya ek olarak Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında yeni bir müzik düzenleme uygulaması kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılara sunulacak olan Groove Music marker sayesinde artık basit seviyede ses dosyalarını düzenleyebileceksiniz. Yapmanız gereken sadece ses dosyalarını programla açmak olacak. İsterseniz yeni seri içerisinde oluşturduğunuz ses dosyalarını doğrudan kullanabileceksiniz.

Windows-10-Creators-2.jpg

Edge Tarayıcılarında Oturum Sekmelerinde Değişiklikler Geliyor

Windows 10 Creators internet tarayıcıları kısmında da yenilikler sunacak. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında varsayılan tarayıcı olan Edge değişiyor. Artık Edge tarayıcılarında yer alan sekmeler çok daha detaylı olarak görüntülenebilecek. Diyelim ki aynı anda birden fazla sekme açtınız bu durumda yeni sekme özelliğini kullanarak açık olan tüm sekmelerin kutucuklar halinde ön izleme formatında görebileceksiniz.

Windows-10-Creators-3.jpg

Hem sekmeler arasında çok hızlı geçiş yapmanızı sağlayacak olan özellik hem de sekmelerin içeriklerini görüntülemenizi sağlayacak. Ayrıca sayfa yenilemelerine de uyumlu bir özellik kullanılacağı belirtiliyor. Edge tarayıcıda bu sistem ile beraber daha ne gibi yeniliklerin geleceği ise şimdilik net değil.
Özel Tema Renkleri

Windows 10 ile beraber işletim sisteminde belli başlı tema değişimleri yapılabiliyor. Tema seçimlerinde ise kullanıcılara pencerelerin geçişlerinde ve menü renklerinde istediklerini seçmeleri olanağı sağlanıyor. Hemen her türlü rengi seçerek tema tasarımlarınızı menüleriniz ve uygulama pencereleriniz dahil hemen her yerde kullanabiliyorsunuz.

Windows-10-Creators-4.jpg

Dosya pencerelerinde de rahatlıkla kullanılan renk seçim sistemi Windows 10 işletim sisteminin en çok sevilen yanlarından da biri olarak gösteriliyor. Bu özelliğin oldukça sevilmesi ise Microsoft’un yeni güncellemede bu özelliğe de yer vermesini sağlamış durumda. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık tema renk seçimlerinde çok daha fazla renk seçeneğiniz olacağı gibi renklerinin tonuna kadar ayarlamalar yapabileceksiniz. Ayrıca özel oluşturulmuş olan renk tonları, yazı renklerinin farklı seçilmesi gibi özelliklerde kullanılabilir olacak.
Yardım Sisteminde Değişiklikler

Windows 10 işletim sisteminde ayarlar kısmına girdiğiniz zaman bir dizi menü ayarı karşınıza çıkıyor. Ekran, pil, kablosuz bağlantı gibi birçok ayarı bu ekranlar üzerinden düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca hemen her ayar menüsü altında da Microsoft tarafından o ayar ya da o sistem hakkında kullanıcılara bilgi vermek amaçlı olan yardım bölümüne ulaşabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde kullanıcılar rehber yazılarını okuyarak kolayca destek alabiliyor.

Windows-10-Creators-5.jpg

Fakat işletim sistemine uzak olan kullanıcılar yardım bölümünü etkili bir şekilde kullanamayabiliyor. Windows 10 Creators güncellemesi sorasında ise yardım sisteminde yenilikler getiriliyor. Artık yardım sisteminde kullanıcıların daha fazla bilgi alabilmesi ve daha kolay işlemlerini yerine getirebilmesi için yardım videoları da bulunacak. Ayarlar kısmından kullanıcılara girdikleri menülerde aradıkları ayarlarla ilgili olarak yardım videolarını görüntüleyebiliyor.
People Bar Sistemi Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık masaüstüne people bar adı verilen bir bölüm geliyor. Bu bölümde kullanıcıların mesajlarını veya postalarını anında paylaşması sağlanacak. Sadece yeni menüyü açmanız yeterli olacak. Yeni menüyü açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz video ve fotoğrafları ya da mailleri gönderme alanına kopyalamanız yeterli olacak. Doğrudan buradan bilgileri göndermek istediğiniz kullanıcının iletişim bilgilerini girip paylaşmanız yeterli oluyor. Bu sistemde ise ilk aşamada Skype ve Mail bölümü kullanılıyor. Daha sonradan sistemin desteklediği yeni uygulamalar olacak mı merak konusu. Belki de bu sistem ile sosyal medya uygulamaları da bağlantılı olabilir.

Windows-10-Creators-6.jpg

Windows Defender Serisinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Defender uygulaması da değişiyor. Defender uygulamasının ayrıcalıklarını arttırmak ve başka bir virüs programına duyulan ihtiyacı azaltmak için uygulamanın çok daha etkili menüler sunulacağı belirtiliyor.Daha detaylı ve daha işlevsel menüler sunacak olan yeni Defender arayüzünün dışında artık izleme koruyucu sistemi ve kablosuz bağlantıların güvenliğini izlemek gibi ayrıcalıklı özellikler kullanıcılara sunulacak. Gezinme koruması gibi ekstra özelliklere de sahip olacak olan yeni koruma sisteminin yazılımsal olarak da geliştirilmesi ve daha güvenli hale getirilmesi de beklentiler arasında.

Windows-10-Creators-7.jpg

Windows Strore ve Haritalar Değişiyor

Windows 10 Creator güncellemesi Windows uygulamalarında da değişikliklere neden olacak. Öncelikle yeni Store uygulamasında ekstra tema indirme seçenekleri değişecek. Bunun yanında mağazanın genel tasarımlarında da değişikliklere gidilecek. Son olarak haritalar uygulamasına da ekstra menüler ekleneceğini belirtelim.
Windows 10 Creators Ne Zaman Çıkacak?

Tüm bu özellikleri ile beraber Windows 10 Creators güncellemesi 11 Nisan’dan sonra dağıtılmaya başlayacak. Güncellemenin tamamen tamamlanması için ne kadar süre gerekecek bilinmiyor.

images

İndir

Windows 10

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi

Windows 10

Windows 10 ISO İndirme bağlantısı için tıklayın…

win-10-sistem-gereks%C4%B1n%C4%B1m%C4%B1.jpg

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.