gittigidiyor

Sinyal Sorunu

mavi38

Aktif Üye
İyi akşamlar arkadaşlar. Cihazda bir türlü anlam veremediğim sinyal sorunu var. Daha önce dreambox kullanıyordum ve sinyal en kötü %80 lerde oluyordu.
TRT HD kanalını izlemek istedim görüntüyü alıyorum ama aralıklı olarak donmalar yapıyor. mesela Q %70 - S %77 iken görüntü var ama donma yapıyor. Normal kanalda sıkıntı yok ama Hd yayında sıkıntı oluyor. Sormak istediğim Anten ayarı ve Lnb değişimi yaptım değişen birşey olmadı. Q 72 yi geçmiyor. Cihazımda sorunmu vardır sizlerde bu durum nasıl acaba? Bu arada yazılım 1.68 dir.

mavi38

Aktif Üye
Valla Hocam 15 yıldır balkonda yaşıyorum :) birçok anten ve cihaz yazılımı yükledim. bir adet pozisyoner 1 sabit anten kullanıyorum. çok şey denedim hocam anlayacağın. sizde kalite ve sinyal yüzdeleri nedir?

qualitymanager1

Aktif Üye
şimdi baktım, trt hd ve trt1 hd de sinyal yok :) tesadüf olsa gerek bu çünkü zaman zaman yayından kaynaklı olabiliyor, ama mesela şu anda atv HD nin sinyali 79, kalitesi 74.

mavi38

Aktif Üye
Atv Hd sinyal 81 kalite 72 dikkatimi çekti ondada donmak yaptı. sürekli değil ama tekleme yapıyor. Kaçlık anten ile izliyorsun. bence bu cihazların tunerinden kaynaklanan birşey. kalitesi 80-100 arası olan varmıdır acaba ve varsa çanak boyutu ve Lnb modeli nedir acaba?

qualitymanager1

Aktif Üye
çanak 90 lık, yer istanbul, lnb 8 girişli, trimax ın diğer yazılımlarında da benzer sorun yaşadın mı?

mavi38

Aktif Üye
Hocam bende bu değerler gerçekten çok düşük ya. Buda kırılmalara sebep oluyor.

mavi38

Aktif Üye
diğer yazılımlarda da aynı şey dikkatimi çekmişti. siz şuan hangi yazılımı kullanıyorsunuz ?

kayhan01

Aktif Üye
sevgili dostum senin sorunun benzeri bende aylardır var ve artık çözemedim bende w3 teki trt1 hd kanalını ayarladım ordan izliyorum trt1hd ve trt hd de türksatta ne yaptıysam sinyal kalıtesı 79 ve 81 i gördüğü halde sinyal yok uyarısını alıyorum pekçok kez sordum çanak ayarı ve lnb den bahsettıler hep ama sorun şuki aynı lnb ve aynı çanakta başka cihazlarda bu sıkıntıyı yaşamıyorum benım aklıma tunerden başka bişey gelmyor şimdi biliyorum birileri sharp tuner var en kalıtelı tuner dıyecek ama soruyorum size çanak ayarı ve lnb aynı olduğu halde başka uydu cihazında sinyal sorunu yaşamıyorum neden bu sorunu ben ve arkadaşlarım yaşıyor mantıklı bir açıklam yapılırsa sevinirim

digimy

Emirdağlı
Administrator
Web sitesi
www.kahramanelektronik.com
arkadaşlar butür durumda lnb değiştirmeniz gerekiyor trt hd sinyal sorunu birçok kişide var çanağın hassas ayarını yapıp lnb 03 ve 02 db ile değiştirin sorun çözülecektir...

kayhan01

Aktif Üye
arkadaşlar butür durumda lnb değiştirmeniz gerekiyor trt hd sinyal sorunu birçok kişide var çanağın hassas ayarını yapıp lnb 03 ve 02 db ile değiştirin sorun çözülecektir...
dostum efsan lnb sharp serisini bile denedim sorun lnb de değil yazımın başındada belirttim lnb yada çanak ayarında olsa diğer cihazda niye olmuyor mantıklı bir açıklama ama sorun kesinlikle lnb çanak ayaarında değil çanak ayarında olsa yüzde 82 kalıte çok çok yeterli bir orandır diğer yayınların 71 lerde alındıgını düşünürsen ozaman sorun başka bişeyde?.........

mavi38

Aktif Üye
Kayhan kardeş sana katılıyorum. Cihazdaki tunerden kaynaklandığını düşünüyorum. Zaten bu cihazda canımı sıkan tarafı cihazın sinyal yüzdesinin düşük olması beni piskolojik olarak rahatsız ediyor. Gönül istiyorki %85 %90 ların üzerinde olsun ama ben malesef daha hiç bir kanalda göremedim. Geliştiriciler bu konuda neler yapabilir bilemiyorum ama yazılımla düzeltilmesini umut ediyorum.

kayhan01

Aktif Üye
Kayhan kardeş sana katılıyorum. Cihazdaki tunerden kaynaklandığını düşünüyorum. Zaten bu cihazda canımı sıkan tarafı cihazın sinyal yüzdesinin düşük olması beni piskolojik olarak rahatsız ediyor. Gönül istiyorki %85 %90 ların üzerinde olsun ama ben malesef daha hiç bir kanalda göremedim. Geliştiriciler bu konuda neler yapabilir bilemiyorum ama yazılımla düzeltilmesini umut ediyorum.
dostum cihazlardaki sinyal seviyelerındekı yuzdelık oranlar yanıltıcıdır mesela goldmaster sınyal sevıyesı 99 gosterır baska bır markada yuzde 80 e denk gelır bu acıkcası cok onemlı degıl onemlı olan w3 uydusunda %74 S %63 Q kalitesınde sınyalde sorun yasamazken aynı trt hd yayının %77 S %66 Qualıte varken sınyalde turksatta sorun yaşamamamın açıklaması nedır inan mantık bulamıyorum bunda

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.