hop1 cccam server   KAHRAMAN ELEKTRONİK
n11.com
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  dikkat [VDSL] VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı  VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı

  Çevirmeli ağdan VDSL'e. VDSL teknolojisi hakkında bilmek istediğiniz her şey bu çarpıcı makalede!

  ADSL ve VDSL teknolojileri

  ADSL2:

  ADSL2 adlı yeni bir standartla; ADSL ailesi performansını ve sunulan özellikleri daha üst seviyelere çıkarmak üzere. ADSL2 olarak adlandırılan G. 992 3 ve G. 992, 4 standartları ITU (International Telecommunication Union = Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından onaylanmış durumda. Bu yenilik ile birlikte veri aktarım hızlan artacağı gibi kontrol özellikleri ve uyku modu gibi yeniliklerde ufukta görünüyor. Diğer can alıcı yenilik ise santrale olan uzaklıkların eskisi kadar sınırlı olmaması. Yenilikler bu kadarla da bitmiyor Bu yeni standartları takip edecek olan bir sonraki nesil gelinme ise ADSL2+ olarak adlandırılan G. 992. 5 standardı olacak. ADSL2+ standardının getireceği hız limiti ile birlikte şu an kullanmış olduğumuz ADSL bağlantısı hız limiti 3 katına ulaşacak.

  Bilindiği gibi ADSL standardı ile elde edilebilen en yüksek indirme hızı 8 Mbit/saniye. ADSL2+ ile vaat edilen en yüksek indirme hızı ise 25 Mbit/saniye, Bu değer ADSL2 içinse 12 Mbit/saniye. Santrallere olan uzaklıklar ile ilgili gelişmeler de sevindirici.
  Türkçe meali: ADSL teknolojisine benzeyen bir teknoloji. eskiden evinizin telekoma uzaklığı bağlantı hızınızı etkilerken, kabloların yapısındaki eksiklik ve düşük kalite malzeme yüzünden bağlantı problemliydi. Şimdi ise kablolar bir miktar değişti, bu teknoloji mesafelerin problemini azaltmakta. . Ama tamamıyla engellememekte. ADSL de hız maksimum 8mbit. ADSL2+ ta ise 25mbit. O da simetrik değil. Yani indirme hızınız ile gönderme hızınız eşit değil. Arada ses bilgisi vs de gidiyor. Yukarılarda bahsettiğim v90 lar ve k56flex ler gibi yeni standartlar kullanılıyor. Bu standartlar sayesinde veriler iyice sıkıştırılıyor ve aynı hat üstünden daha çok veri gönderilebiliyor.

  VDSL2:

  Very High Speed Digital Subscriber Line 2 (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı 2) olarak açılan VDSL2, günümüzde DSL teknolojisinin ulaştığı zirve noktası.
  VDSL teknolojisinin ilk zamanlarında uzun mesafelerde iletim hızı yüksek düşüşler gösteriyordu; fakat VDSL2 ile 1km mesafede bile iletim hızının 50Mbit'e kadar korunabildiği, ayrıca 1. 5km üzerindeki mesafelerde de ADSL2+ ile aynı performansa sahip olacağı belirtiliyor. Mevcut telefon hatları üzerinden internete ADSL' den daha hızlı erişim imkanı sunar. VDSL2 hizmeti, saniyede 16 megabite kadar download/1 megabite kadar upload ve saniyede 32 megabite kadar download/1 megabite kadar upload imkanı sunar.

  Türkçe meali: Verileri iyice sıkıştırdık. Çok zorlamayın, Telekoma uzaklığınız 1.5 km den fazla ise, ADSL2+ performansı alırsınız. Yani kablolar hala iyi değil. Her ne kadar büyük bir kısmında fiber kablolama olsa da...

  Fiber kablo nedir diye merak edenler için  Veriyi ışıkla yollamak - İşte fiber optiğin sırrı!

  Bir adamın Einstein'a sorduğu gibi: 'sayın Einstein, ben bir ticaret adamıyım, fizikten falan anlamam, bu genel görecelik falan filan zırvalarını bilmem. Lütfen benim anladığım dilden, bulduğunuzu iddia ettiğiniz şeyi basitleştirerek anlatır mısınız?', Einstein'ın cevabı ise "bir şey bulmadım. Sadece bir şeyler kıpırdanıyordu. Ben de onu gördüm". Ben de size öyle anlatmaya çalışacağım, sanmayın ki ukalalık edip kendimi Einstein'ın yerine koydum. Alelade basit bir internet kullanıcısıyım ben.
  ),

  Basitçe, saç telinden daha ince bir cam borunun etrafı, daha yüksek indisli (yani ışığın dışarı çıkmasını engelleyecek) bir kılıfla kaplanır. Hafif esnek bir yapıya sahip olan bu kablo, öyle komple düğüm atacak kadar da esnek değil. Bu borunun bir ucunda, gelen elektrik sinyallerini, ışık sinyalleri haline dönüştüren bir verici, diğer ucunda ise bu ışığı alıp tekrar elektrik sinyallerine dönüştüren alıcısı olan bir teknoloji.
  Yani kablo içinde ışık gidip geliyor, yanıp sönerek 1-0 şeklinde veri gidip geliyor. Giden verinin hızı her ne kadar ışık hızında da olsa, göndericinin kodlama hızı ve alıcının çözme hızı yüzünden kısıtlamaları olan, aslında süper hızda bir teknoloji. Teorik olarak bir kablodan binlerce kişi aynı anda teleon görüşmesi yaparken, binlerce kişi internet bağlantısı kullanabiliyor (hatta hatırlarsanız bu kablolardan bir demeti bir grayder operatörü kazı yaparken koparmıştı da, 1-2 gün istanbul Anadolu yakası ile Avrupa yakası arasındaki iletişim komple kopmuştu).
  Fakat bu iki uçtan sonra yine bakır kablo olduğundan yine veri kayıpları söz konusudur. Kaldı ki telefon kabloları bakırdan olduğu için, kendisi de bir direnç kaynağıdır. Dolayısı ile fiber olan yerlerde bağlantı problemi olmazken, bakır kablonun doğası gereği, belli bir
  mesafeden sonra bu kablolardan geçen veri, belli bir mesafeden sonra özelliğini kaybediyor. Analog sistemlerde (televizyon ve telefon konuşmalarında) biz buna parazit ve "adana aradan çık" diyorduk, lakin internette böyle bir şey söylemek mümkün olmuyor. Yani telekom her ne kadar heryerde fiber döşedik dese de, bir noktadan sonra bakır kablolara dönüyor işin ucu.

  Yani bu teknolojiler ne kadar iyi olsa da eğer şanslı iseniz, eviniz modern telekom santral ya da pop noktalarına yakınsa, problemsiz olarak bunları kullanıyorsunuz. Enfes hızlarda internete bağlanıyorsunuz.

  Performansı etkileyen faktörler  Daha yüksek performans, daha düşük download süresi

  Kısaca açıklamak gerekirse VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Upstream olarak 300 metrede maksimum 51 ila 55Mbps hız desteklerken, 1500 metre sınırında 13 Mbps civarı hızlar elde edilebilir.

  Mesela:

  13. 8 Mbps 1500 m
  27. 6 Mbps 1000 m
  55. 2 Mbps 300 m

  Öte yandan, "VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir. Bu sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir" deniyor. Bunu şöyle açıklamak mümkündür; mevcut veri transferinde, mesela bir arkadaşınıza bir dosya yolladığınızda, bu dosya bir sürü ufak paketlere bölünür, her pakette "kimden geldiği, kime gideceği, toplam paket sayısı, bu paketin numarası, her paketin büyüklüğü, gönderilme zamanı" gibi bilgiler eklenerek yollanır.
  Bunu en basit şöyle düşünebilirsiniz, apartmanda çatıdan bir borunun içinden, 2. kattaki Ahmet beye bir kilo baklava yolluyorsunuz, ama baklavaları tek tek atıyorsunuz, ama boru her eve açılıyor. Ahmet beyin baklavayı yemesi için, kimin gönderdiğinin, kime gideceğinin, kaç tane baklavanın olduğunun, bu gelenin kaçıncı baklava olduğunun bilgilerinin her baklavaya eklenmesi gereklidir ki, Ahmet bey 8 numaralı baklavayı almadığında "hoop bi dakka 8 numaralı baklava gelmedi" diyebilsin. Ayrıca borunun ucunda bekleyen diğerleri, paketi açıp "haa bu bize gelmemiş" diyip, paketin devam etmesini sağlaması gerekir. İşte aslında internette gönderdiğiniz dosya da bu mantıkla gider. Buna TCP/IP protokolü diyoruz. Gerçi uyanık birisi "aha bu paket bana gelmiş" diyerek, gelen paketleri kendine de alabilir ve içindeki cevizi fındıkla değiştirip paketi aynen gönderebilir. Ki buna da paket dinleme ve paket değiştirme diyoruz. Bu da ayrı bir yazı konusudur.
  Neyse sonuçta tcp/ip güvenli olarak paketlerin karşı tarafa iletildiğinden emin olmak ister, karşı taraftan da sürekli paketlerin vardığına dair onay bekler. Bu da ekstra vakit ve ekstra pakette büyüme, yavaşlama yaratır.
  Ama siz giden paketin gidip gitmediği ile ilgilenmiyorsanız, olduğu gibi paketi iletiyorsanız, yani televizyon görüntüsü, radyo, film vs gibi (ki bazen televizyonda renkler kutu kutu olur ve hafif kayma olur, işte bu aradaki bazı paketlerin kaybından dolayı oluyor) buna da UDP deniyor, böylece daha fazla miktarda veriyi aynı yoldan yollayabiliyorsunuz.

  VDSL teknolojisi büyük bir oranda ADSL teknolojisine benzemektedir. Fakat ADSL daha uzun mesafelerde de çözüm getirebilmesiyle beraber, çok daha karmaşık bir teknolojidir.

  VDSL, telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılamadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL 'in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşmada herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL 'in kullanacağı frekansta sorunlarla karşılaşılmaktadır.
  Yani. . . yukarıda anlattıklarımızı onaylıyor diyor ki, VDSL o kadar yüksek miktarda datayı sıkıştırıyor ki, arada voltaj gidip gelmesi, voltajda azalma ya da artma, kabloların geçtiği yerdeki ısı farklılığı, yakınlarından yüksek frekans yayan cihazların geçmesi, kablo döşeme tekniği vs kritik önem taşıyor. Yani, bazen 1. 5 km de 13 mbit alıyorken, şu işe bakın ki 500 metrede 2 mbit alamayabilirsiniz! Çünkü tamamıyla size gelen kablonun yolda geçirdiği çetin yol koşulları, verilerin güvenli ve doğru gitmesine etki ediyor. Oysa bu problem ADSL, ISDN ve normal telefonlaşmada yok.
  VDSL'in video ve asimetrik veri iletişiminde ATM hücre biçimini kullandığı varsayılmaktadır. Esas zor olan VDSL 'in non-ATM biçiminde (mesela geleneksel PDH yapısında) ve genişband hızlarda (T1/E1 hızından daha yüksek) simetrik kanallar arcılığıyla nasıl veri taşıyacağıdır. VDSL üst seviye iletişim kurallarından tamamıyla bağımsız değildir; şöyle ki birden fazla uçbirim cihazını bağladığınızda bağlantı düzeyi biçimini bilmek zorundasınız


  İşler iyice kızışıyor ve karmaşıklaşıyor.
  VDSL2 sayesinde, kullanıcılar Triple Play denilen ses, görüntü, veri, yüksek çözünürlüklü HD Video interaktif oyunlardan kesintisiz faydalanabilecekler. 30Mbit'lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB'lık indirme hızına olanak sağlarken upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. 8Mbit'ten 32Mbit'e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC'lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecek. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom'un 10Mbit'lik direkt hatlarını fahiş fiyattan kullanmaya mecbur kalacaklar.
  Yani Telekom diyor ki, ben sana bu hızı verdim, sen ses görüntü, veri, video indir. Ama kimseye yollama. . Kimse ile Bir şey paylaşamazsın. Bu hızı verdik diye abartma, evde sunucu falan kurmaya kalkma.
  Ayrıca, ADSL kullanıcıları mevcut modemlerini VDSL de kullanamayacaklar, yeni modem almak zorunda kalacaklar. Küçük Optik Ağ Ünitesi (ONU), fiber kablolama, arayüzler ve gerekli cihazlar düşünüldüğünde VDSL maliyetinden çok daha pahalı bir sistemdir.
  Türkiye'de kablonun elverişli olduğu şehirlerde sunulan VDSL2 hizmeti ilk etapta 73 il 450 lokasyonda verilecek. Yani dediğim gibi, altyapı müsaitse olacak.


  Elektrik hatları ve fiber optik internet?  Elektrik hatları üzerinden internet: Türkiye için bir rüya

  Bazılarınız sorabilir, İngiltere'de elektrik hattından internet kullanılıyor diye. Evet o ülkelerde, elektrik hattı tüm şehri çevrelediği ve elektrik kabloları da çok sağlam ve düzgün döşendiğinden, bu kablolar üstünden yüksek hızda internet bağlantısı mümkün ve uygulanmaktadır. Lakin ülkemizde bunu kullanmamız söz konusu bile olamaz, çünkü santralde üretilen elektrik, şehirlere kadar gelene kadar %10-12 civarı doğal sebeplerden kayba uğrarken, şehirden evlere gidene kadar %70 civarı kayba uğruyor. . ) komik mi geldi? Kaçak elektrik işte. . O yüzden elektrik kaçıranların çaldığı enerjinin parasını %20 zamlar halinde ödüyoruz. Düşünün ki bu hattın üzerinden veri geçecek bir de. Bazı bölgelerde kablolar birbirine değmeyebiliyor, elektrik geçiyor (ark yapıyor) fakat data geçemiyor. Bir dönem Tedaş (dağıtım aş), Teiaş (iletim aş), Teüaş (üretim aş), enerji hattı üzerinden haberleşip, evlerdeki elektrik kullanımını bu yolla ölçmek, merkezi bir sistemde bunu depolamak istiyordu (gerçi halen istiyorlar). Fakat altyapı eksikliği yüzünden bu bile henüz mümkün olamadı. O yüzden şimdilik elektrik hattı üzerinden interneti de unutun.

  Birde fiber internet hizmeti veren firmalar var ülkemizde, onlar da yeni yeni başladılar. Bunda da bilinmesi gereken şey, fiber kablo altyapısının bulunduğunuz semtlerde ve mahallelerde olması gerekli, şimdilik Ataşehir ve Ataköy'ün bazı bölgelerinde olduğunu duydum. Bu da alternatif bir çözüm. Üstelik bu çözümde 100mbit'e kadar hız isteyebiliyorsunuz. Fakat burda da yine özel modemler ve kablo maliyetleri vs var.

  Sonuç olarak...  Peki bu kadar VDSL2 ile ilgili olarak bir sürü karamsar tablo çizdik, peki bize ne tür avantajlar getirecek?

  Buna göre 700 MB büyüklüğündeki bir VCD filmi 1mbit bağlantı ile 2-3 saat, saniyede 4 megabitlik internet hızıyla bilgisayara indirmek 29 dakikayı bulurken, 32 mega bit hızındaki VDSL2 teknolojisiyle 4 dakika sürecek (telefon hattından dial-up bağlansaydınız, kaç gün süreceğini söylemek bile istemiyorum).

  Yüksek hızda internet olduğu için, canlı Tv yayınları, kişisel televizyon yayınları (kişiye özel yayın), yüksek kaliteli video konferans, kaliteli ve çok ucuz telefon görüşmeleri yapılabilecek.

  Öte yandan, korsan piyasası yaşadı! Artık her yerde HD korsan filmler bulmak kolaylaşacak.
  Yazıcıoğlu pasajının etrafında gizlice yanınıza yaklaşan "CD var, oyun var" dedikten sonra uzaklaşan arkadaşlar bundan böyle "full eyçdi film var abi" diyecekler. Kalın sağlıcakla...

 2. #2
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart Cevap: [VDSL] VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı  Hattım VDSL2 destekler mi? Fiber altyapı bölgemde var mı?

  Türkiye'de kullanıcıların büyük çoğunlu hâlen ADSL2 standardı ile internete bağlanıyor.ADSL2 teorik olarak 24 Mbit Download ve 3 Mbit Upload gibi hızlara ulaşabilir.Ancak ülkemizde sunulan hızlar ADSL2 için download yönünde maksimum 16 Mbit , upload yönünde maksimum 800 kbit (1mbit değil).ADSL2 ile verilen hızları günümüze kıyaslarsak özellikle Upload yönünde çok yetersiz kaldığı aşikar.Kaldı ki verilen 16mbit/800kbit değerler dahi eğer altyapınız eski ise sağlanamayabiliyor.Bu sebeple kullanıcıların birçoğu aslında 16 mbit bile alamayıp 8 mbit veya onunda aşağısında kötü hızlar alabilmekteler.Zaten eğer dikkat edilirse Internet Servis Sağlayıcılar paketlerini satarken e kadar ifadesini eklerler.Bu ifade de onları yasal yönden suçsuz olarak gösterir ve hızları vermediklerinde e kadar bahanesini öne sürebilirler.

  Türkiye altyapısı (VDSL2,fiber,uydunet) devamlı olarak artsada hâlâ daha yetersiz durumda.Şanslı olan kullanıcılar VDSL2,fiber veya uydunet servislerinden yararlanabiliyorlar.
  Sizde eğer hâlâ ADSL2 standardı kullanıyor ve hızınızdan memnun değilseniz bölgenizdeki altyapı durumunu sorgulayarak VDSL2,fiber veya uydunet servislerine geçerek yüksek hızlar alabilirsiniz.


  Bölgemde VDSL2 sorgulamasını nasıl yaparım? Turk Telekom Fiber sorgulaması nasıl yapılır?

  Bölgenizde VDSL2 sorgulaması yapmak için Turk Telekom sayfasını kullanacağız.Çünkü Türkiye'üzerindeki tüm telekominikasyon altyapısı Turk Telekom da bulunuyor.Bu arada VDSL2 altyapısı için telefon altyapısı kullanılır.
  Ayrıca Turk Telekom fiber altyapısını da VDSL2 sorgulama aşamasında öğrenmiş olacağız.

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ] Turk Telekom kapsama haritasına ulaşın.Açılan ekranda sol taraftaki İl-İlçe-Mahalle-Cadde/Sokak bilgilerini doldurun ve göster butonuna basın.Göster butonu ardından sağ taraftaki harita üzerinde konumunuz görünecektir.Ekranda sürükle-bırak yazılı bir logo göreceksiniz.Bu logoya basılı tutarak harita üzerinde evinize çok yakın bir bölgeye sürükleyip bırakın.Sizden doğrulama kodu isteyecek.Kodu girin.Kod girildikten sonra harita üzerindeki sekmelerden Internet Altyapısı kısmına geldiğinizde bölgenizin ADSL,VDSL2 veya Turk Telekom Fiber altyapı durumunu sorgulamış olacaksınız.

  VDSL2 ile 100 mbite varan hızlar alabilirsiniz.

  Turkcell Superonline Fiber altyapı sorgulaması nasıl yapılır?

  Interneti hızlandırabileceğiniz bir diğer seçenekte Turkcell Superonline kendi fiber altyapısı.

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ] sorgulama ekranına gelin.Karşınıza gelen ekrandan İl-İlçe-Mahalle bilgilerini doldurun.Harita üzerinde konumunuz gösterilecektir.Harita üzerinde bulunan Superonline logosuna bir kez tıklayın.Size Fiber altyapı durumunu söyleyecektir.

  Turksat Uydunet(Kablonet) sorgulama nasıl yapılır?

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ] sorgulama ekranına gelin.Karşınıza gelen ekrandan İl-İlçe-Mahalle-Sokak-Bina gibi bilgileri doldurun.Eğer bilgi doldurma ekranında kendi adresinizi bulamazsanız bölgenizde altyapı yok demektir.

 3. #3
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart Cevap: [VDSL] VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Günümüzde 4k diyoruz vdsl altyapısı yaygınlaşmasından bahsediyoruz . Bu günden sonra artık sadece ADSL2+ desteklen modem almak biraz çağ dışı kalabilir. Bölgenizde şuanda vdsl altyapısı bulunmasa bile ileride yapılacak altyapı çalışması ile vdsl teknolojisine kavuşabilirsiniz.
  VDSL de şuanda İSP (internet servis sağlayıcısı) tarafından maksimum hız olarak 100 megabit seçeneği bulunmakta. Tabi bu hız da saha dolabına olan yakınlığınız ve kablo sisteminizin iyi olmasına bağlı. Ayrıca VDSL teknoloji kullanıyorsanız FTTC yada FTTB türü fiber bağlantıya sahip oluyorsunuz demektir. Eve bakır kablo geliyor bu nasıl fiber demeyin FTTC mahaleye çekilen fiber anlamına gelir ve buradan vdsl ile evinize bakır kablo ile internet verilir. FTTB ise binanıza çekilen fiber anlamına gelir. FTTB de binanızdaki kutudan VDSL yada UTP (Ethernet kablosu)ile dağıtım yapılır. Birde FTTH-FTTA var oda tahmin edeceğiniz üzere evinize kadar gelen fiber anlamına gelir.

  VDSL Teknolojisi Ve VDSL Profilleri

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]
  VDSL teknolojisi de ilk çıktığı gün gibi kalmadı. Zamanla gelişti ve VDSL2 halini aldı. VDSL ilk çıktığında 55 megabit indirme 3 megabit yükleme hızlarına çıkabiliyordu. VDSL2 ilk çıktığı zaman ise bu hız 100 megabit indirme ve 100 megabit yükleme hızlarına ulaştı. Tabi VDSL2 ilk 2006 yılında duyurulduğunu da unutmamak lazım .VDSL2 teknolojisi ihtiyaçlara ayak uydurarak gelişti ve bu gelişmelere profil adı verildi. Şuanda en son duyurulan profil VDSL2 35a dır ve ulaşabildiği en fazla indirme hızı 300 megabittir. 35a profili duyurulması çok yeni olduğundan şuanda satılan modemlerde en son olarak 30a profili bulunmaktadır.
  Güncel bir modem alacaksanız biz sizlere VDSL 30a profiline sahip bir modem almanızı öneririz .Piyasada satılan VDSL modemlerin birçoğu yeni model olsa bile bazen en son 17a profilini desteklemektedir. Bu 17a profilide en iyi koşullarda 100 megabit indirme hızını destekliyor. 30a profilinde ise en iyi koşullarda 200 megabittir. Şuanda Telekom tarafından yeni kurulan bazı altyapılarda 30a profilinin desteği bulunmaktadır. Yeni cihaz alacaksanız tabiki en son satışta olan profil 30a almanızı öneririz. Fiyat konusunda bir fark oluşturmuyor. Burada sadece siz alırken dikkat etmeniz gerekiyor.
  Profil desteğine üreticinin verdiği detaylar kısmında görebilirsiniz.

  Bizim Önerimiz

  Sizler için önereceğimiz genel özellikleri aşağıdaki gibi olursa memnun kalma ihtimaliniz yüksek.

  Yüksek Önceliğiniz
  1. Hızlı dosya, video transferi için Gigabit Port
  2. Laptobunuz ile oyun oynarken Ethernet kablosu kullanmadan stabil bir bağlantı için 5GHz ve AC
  3. Altyapınızın VDSL desteklediği yada desteklemiyorsa bile ileriye dönük bir bağlantı için VDSL2 30a desteği
  4. Günümüzde Türkiye’de evlere şuanda ipv6 desteği bulunmuyor ama nolur nolmaz ipv6 desteği olması sizin için daha iyi olacaktır.
  Olursa Kullanımınıza Faydası Olacaklar  1. Artık çoğu modemde usb girişi bulunmakta . Modemin nas özelliğini aktif olarak kullanacaksanız bu usb girişi USB3 desteği olması işinize yarar.
  2. Evdeki kullanıcırın internet hızını kısıtlamak istiyorsanız Bandwidth Control yani hız kontrol özelliği bulunması yardım edebilir. Özellikle siz CS:Go oynarken evdekilerin interneti sömürmesi canınızı sıkabilir.
  3. VPN kullanan bir kullanıcıysanız evdeki tüm cihazların vpn üzerinden bağlanması için vpn özelliği bulunan modem gerekli olabilir.
  4. Geceliğin gözü yoran ve dikkat dağıtan mavi ışığı olmayan yada ışığı kapatılabilmesi siyah elektrik bandından daha hoş duracaktır.
  5. İnternet üzerinden dosya indiren bir kullanıcıysanız dosya ve torrent indirme özelliği hem elektrik faruranız hem de gereksiz fan sesinden kurtaracaktır.
  6. Yeni çıkan model olması genelde üretici firmanın desteğinin daha çok olmasını ve eski güvenlik açıklarının olmama olasılığını arttırır.


Benzer Konular

 1. [VDSL] Yeni VDSL Modem: TP-Link TD-W9977
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum İnternet & Ağ Kurulum
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Mart.2017, 23:48
 2. [VDSL] VDSL2 Nedir, Özellikleri Nelerdir? VDSL ile ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum ADSL, DSL, VDSL, Leased Line
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Mart.2017, 23:33
 3. VDSL2'nin ADSL'den farkı nedir?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum ADSL, DSL, VDSL, Leased Line
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Kasım.2016, 14:47
 4. ADSL’den VDSL’e Geçiş
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum ADSL, DSL, VDSL, Leased Line
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Kasım.2016, 14:40
 5. VDSL Nedir?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum ADSL, DSL, VDSL, Leased Line
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Ocak.2016, 01:12

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Git

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136