hop1 cccam server   KAHRAMAN ELEKTRONİK
n11.com
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree3Beğeniler
 • 1 Post By mehmetkarahanlı
 • 2 Post By coolmeen

Konu: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

 1. #1
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  dikkat Modem nedir ve çeşitleri nelerdir


  Modem Nedir ?

  Modem
  , tanım olarak "
  Mo
  dülator" ve "
  Dem
  odülator" kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Uzak mesafelerde bulunan iki elektronik sistemin birbirleri arasında haberleşmesini sağlayabilmek için dizayn edilmiş aygıtlardır.
  Uzak bir mesafeye veri göndermek istenildiğinde ilk akla gelen, haberleşmesi gereken iki elektronik sistemin arasına bir kablo çekmektir. Bu iki sistem arasında giden, gelen veriler sayısaldır. Bilgisayar sistemi de elektronik ve tanınan bir sistem olduğuna göre açıklamalar, iki bilgisayar arasında haberleşmeörnek verilerek yapılabilir. Bilgisayarlar ikilik sayı sisteminde çalıştığı için bu veriler sadece 1 ve sıfırlardan oluşur.
  Yani bunu elektriksel olarak düşünülürse:  • Elektrik var yani 1,
  • Elektrik yok yani 0,


  şeklinde verilerin elektriği açma kapama yolu ile transfer edildiği düşünülebilir. Basitçe TTL seviyede sayısal haberleşmede 0 ile 2 volt arası "0" olarak değerlendirilir. 2 ile 5 volt arası ise "1" olarak değerlendirilir. Bu durumda veriler basit bir kablo ile iki bilgisayar arasinda TTL voltaj standardını kullanarak basitçe haberleştirilebilir. Bu şekilde veriler 1 m mesafeye iletilebilir. Fakat bu mesafeden sonra çevresel etkenler ve kablonun direncinden dolayı, iletilen voltajda değişimler dalgalanmalar, yani parazit oluşur. Karşı tarafa giden veriler ya yanlış gider, ya da hiç gitmez. Bu durumda uzak mesafeye kablo ile veri iletmek özel yöntemlerle sağlanabilir.
  Bunun için birçok metod vardır. Bu metodlar voltaj seviyelerinin değiştirilmesi, frekans modülasyonu (FM), genlik modülasyonu (AM), kablosuz olarak radyo frekanslarını kullanma, ışık ile fiber optik kablolardan gönderme ve daha icat edilmiş veya edilebilecek tüm veri gonderme metodları olabilir.
  Genel olarak modem, sayısal verilerin uzun mesafelere aktarılması ve elektronik sistemler arasındaki haberleşmeyi sağlayabilmek için dizayn edilmiş dönüştürücü bir cihaz olarak nitelendirilebilir.

  Seri Port Haberleşmeli Analog Telefon Hatlarını Kullanan Modemler

  Modem telefon hattı üzerinden her iki yöne ses bandında 300 ila 3000 Hz arasında analog sinyaller gönderir. Bu iki frekans bandı arasına analog ses dalgalarıyla veri paketlerini iletir. Bu iletişimi seri portlardan yapar. Bu portlar her bilgisayarda mevcuttur. Standart olarak seri kapı (COM 1), mouse bağlanması içindir. Bazı sistemlerde mouse. PS/2 arabirimi üzerinden bağlandığı için COM1 işgal edilmez. Com Portlar 9 ve 25 pinlik erkek konnektörlerden yapılmıştır. Bazı sistemlerde her ikisinin de olmasına karşın, bulunmama ihtimali de mevcuttur.
  Modemle birlikte bilgisayar bağlantısı için uygun jaklı bir kablo verilir (RS-232). Bilgisayar başka bir bilgisayar veya ağ ile iletişim kurabilmesi için ya bir ağ adaptörüne veya çevirmeli bir ağ bağlantısı kurabilmek için modeme ihtiyaç vardır. Ağ adaptörleri genellikle yakın mesafede hızlı ve güvenli veri iletişimi için tasarlanmıştır. Bu şekilde bir bağlantı için size uygun bir ağ yazılımı veya işletim sistemi tarafından desteklenen bir bağlantı türü gereklidir. Ama araya uzak mesafeler de girerse işiniz biraz zorlaşacaktır. İki ayrı şehirdeki bilgisayarı birbirlerine bir ağ kablosuyla bağlayamayacağımızdan ya Turpak'tan kiralık bir hat alacaksınız veya işiniz kısa sürecekse normal telefon hatları üzerinden veri aktarımım seçeceksiniz. Bu iş için en pahalı seçenek de budur. Ama başka çareniz de yoksa eliniz mahkumdur. İşte bu tür bir bağlantı için size gereken donanıma kısaca modem adı verilir. Modemleri kısaca bilgisayarımız ile başka bir bilgisayar arasında veri iletişimi yapabilen ek parçalar olarak düşünebilirsiniz.
  Günümüz teknolojisinde artık veri iletişimi basit dosya transferi ile sınırlı kalmayıp birçok genel amaç için kullanılabilmektedir. Bunların başında internet, BBS bilgi bankaları, elektronik posta (e-mail) vs. gelir. Modemler, Türk Telekom'un sunduğu iki telli telefon hatları üzerinden çalışabildiği gibi kiralık özel hatlarda (Leased Line) GSM şebekelerde ve diğer digital veri iletişini yapabilen şebekelerde çalışabilirler. Ayrıca VOICE özelliği olan modemler telesekreter olarak sesli mesaj kutusu ve fax back olarakta kullanılmaktadır.  UART

  Seri kapıların kalbi olan chip'e UART (Universal Asynclironous Recciver/Transmitter) adı verilir. UART'ın 8250, 16450. l6550 şcklinde adlandırılan modelleri vardır. Bu chip'in cinsine göre de dış ortana yani modemin gönderebileceği en yüksek hız yaklaşık olarak şu şekildedir.
  UARTChip modeli Seri veri hızı
  16550 115.2 ya da 57.6Kbps
  16450 38.4Kbps
  8250 19.2Kbps
  Tabloyu incelediğinizde göreceğiniz gibi 28800 veya 33600 olarak satılan bir modem için ihtiyacınız olan minimum UART chip'i 16550'dir. Daha düşük hızları destekleyen bir chipe sahip bir sistem iyi bir performans elde edemez. Sisteminizdeki UART chipini
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]
  'la gelen MSD programını çalıştırarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer sisteminizdeki UART chipi 16550 değilse alacağınız modemin dahili bir modem olması da işinizi görecektir. Dahili modemlerde UART modemin üzerindedir. İletişim esnasında yeriler UART üzerinden seri kapısına, oradan da seri arabirim kablosu vasıtasıyla modeme gelir. Veri iletiminde işlenen veriler bilgisayarın seri kapısına oradan da modeme gelir. Modemin bu veriyi iletebilmesi için hat üzerinde karşı modemle bağlantı kurması gerekir. Karşı modemi arar ve karşi modem de hatta beklemede ise otomatik olarak cevap verir. Hand-Shake denilen bu olay modemlerin hangi hızları, protokolleri desteklediği ve o anda hangi hızda veri iletebileceği üzerinedir. Veri bilgisayardan modeme gelir. Modem bu veriyi içindeki DAC (Digital-to-Analog Converter) vasıtasıyla analoğa çevirir.
  DAC
  : İkili dijitlerden (l'ler ve 0'lar) analog dalga şekillerini yeniden elde eder. Artık analog şekildeki veri telefon hattındaki taşıyıcı sinyale bindirilir ve karşı taraftaki modeme gönderir. Karşı modem iletilen verileri ters işleme tabi tutar ve ADC (Analog-to-Digital ConYerter) vasıtasıyla sayısal hale getirir.
  ADC
  : Gelen analog voltaj dalga şekillerinden dijital ikili sayılar sırasi üretir ama işin içine ses gibi daha geniş bir işlem girerse ortaya DSP'ler (Digital Signal Processor) çıkar.
  DSP
  : Kompleks matematik işlemleri için optimize edilmiş dijital sinyal işlemci DSP'ler modemlerde büyük önem taşırlar. Verinin iletilmeden önce iletişim için uygun hale getirilmesi ve ses iletişimi için işlem yapar. Piyasada değişik adlar altında satılan ürünler arasındaki fark yalnızca veri aktarımı için kullanılan chipler ve firmaların kendileri için yazmış olduğu ROM kodlarıdır. Buna rağmen ne kadar saklanırsa bile ROM kodları taklit edilmekten kurtulamaz.
  Yeni teknoloji 56K modemlerde modem üzerindeki ROM yenilenmiştir. Modem yeniden açıldığında DSP ve ROM'a üzerindeki yazılıma göre yeniden programlanır. Yani DSP üzerindeki registerler'ların set edilip yeni işlem için hazır hale gelmiştir. Bu ROM değişmesi ile bir üst modele upgrade işlemi çoğunlukla harici modemlerdedir. Birçok dahili modem terfi işlemi için yazılım kullanılır. Terfi işleminden her zaman mükemmel sonuç beklemek yanlıştır. Bazen istenmeyen durumlarda da karşılaşılabilir ITU- T tarafından desteklenmeyen bir terfi işleminden sonra başka modemlerle bağlantı kuramama gibi olağan durumlar olabilir. Çünkü analog'tan analog'a bir bağlantıda hattın kalitesi hiçbir zaman o kadar iyi olamaz. Zaten teorik olarak hat üzerindeki en yüksek hız 53 Kbits/saniye olabilir. Hem bu problemlerden başka 56 K teknolojisinde sizin bağlantınız 56 K olmaz. Sadece dosya çekmeye başladığınızda 56 K hıza ulaşabilirsiniz. Siz veriyi 56 K gönderemezsiniz. Modem bağlantılarında her zaman en yüksek hızda gerçekleşecek diye bir kural yoktur. Düşünün telefonu açıyorsunuz ama her zaman aynı hat, bağlantınız için size verilmiyor santral o an boş olan bir hattı sizin kullanımına sunuyor. Bundan dolayı hattın her zaman temiz olmasını beklemek yanlış olur. Kısaca modemin iyi olduğunu ancak bağlantılara başladıktan sonra anlayabilirsiniz. Yoksa bütün modemler yaklaşık olarak aynıdır fakat hat kalitesine göre modeminizin performanısı da değişecektir. Modemlerin veri iletişim işlemlerini 0'lar ve l'lerle yaptığına değinmiştik. Verileri oluşturan karakterler transfer edilirken saniyede transfer edilen karakter üzerinden hız hesabı yapılır. Saniyede iletilen bit miktarı bps (bit per second) olarak bilinir. 336000 bps olduğu söylenen bir modem saniyede en fazla 336000 tane 0 veya 1 iletebilir. Bu işlemin sıkıştırma yöntemleriyle 4 katı bir rakama çıkabileceği teorisi vardır. Ama uygulamada hiçbir zaman gerçekleşmez. Transfer olayında bps'ten başka bir de "Baud" terimi de kullanılır. Bu terim. saniyede değişen sinyal durumunu belirtir 2400n Baud bir modemi her baud'da 4 bit gönderirse saniyede 96000 (bps) bit transfer yapabilir.
  2.400 baud x 4 bit her Baud'da = 960000 bps.
  Bu terimlerden başka duyabileceğiniz tanım "Characters per second" yeya cpstir. Bu terim de saniyede iletilen karakter veva sembollerin sayısıdır. Verilerin bit'lerle iletildiğini söylemiştik. Bu bit'ler karakterleri oluştururken başlangıcın karşı sistem tarafında tanınabilmesi için başlangıç ve bitişine fazladan bir bit eklenir. Böylece her bir karakteri transfer için 10 bit kullanılır. Senkronsuz veri iletişiminde her karakter için 10 bit veri kullanılır (7 tane yeri bit'i. + parity 1 bit. + başlanna için 1 bit + bitiş için 1 bit veya 8 yeri bit'i. + başlama ve bitiş için birer bit). Bu rakamlarla 33600 bps bir modem en fazla 3360 karakter gönderebilir (sıkıştırma hariç). V'ler ve Noktalar V:22:2400 Modemler için standart.
  V:32: Consulting Comnnittee for Intermational Telephone and Telegraphn (veya "CCITT") veya yeni adıyla ITU-T tarafından 9600 bps ve 4800 bps modeın operasyonlarımn standardı. Hat kalitesi düştüğünde 4.800 bps hıza düşmektedir.
  V:32bis: Operasyon hızlari: 14400 bps. 12000 bps, 9600 bps. 7200 bps, 4800 bps. V.32 bps standardında hat kalitesi kötüleşirse hız otomatik olarak düşer ve hattın kalitesi düzeldiğinde doğrudan daha yüksek bir hıza çıkar.
  V:32terbo: 19.200 bps normal ve kiralık hat üzerinde tam çift yönlü veri iletişiınidir. AT&T tarafından geliştirilmiştir ama ITU-T tarafından desteklenmemiştir.
  V:33: 14400 bps dört telli kiralık hat üzerinde senkronize veri iletişimidir.
  V:34: 28800 bps hızda çalışırlar ve hat sinyal kalitesine göre de kendi hızlarını otomatik olarak ayarlarlar.
  V:34+: ITU-T tarafından onaylanmamış fakat yaygın olarak kullanılan ve saniyede 33600 bps hıza izin veren transfer standartıdır.
  V:42: ITU-T'nın hata kontrolü ve tespiti için LAPM (Link Access Procedure for Modems) standartıdır. MNP kademe 2'den 4'e kadar kapsar. MNP 10. telsiz telefonlar için tasarlanmış bir hata düzeltme protokolüdür.
  V:42bis: V42 uzantısı veri sıkıştırma protokolüdür ve 4'te 1 sıkıştırmayı destekler.
  MNP Class 5: Microcom firması tarafından oluşturulan 2'ye 1 oranında veri sıkıştırma alogaritmasıdır.
  MNP ClasAs. 7: Yine Microcom firması tarafından oluşturulan 3'e 1 veri sıkıştırma alogaritmasıdır.

  Faks Modemler
  Modemler veri iletimi için yapılmış olmalarına rağmen artık standart olarak faks iletişim özelliklerini de bünyelerinde barındırmaktadırlar. Başka bir faks cihazına ihtiyaç duymamaları yaygınlaşmalarını sağlamıştır. Bilgisayar ortamında yazılmış dosyalar veya çizimler kolayca yazılımlar vasıtasıyla istenen kişi veya kişilere fakslanabilir. Dış ortamlardan da bir tarayıcı vasıtasıyla metin ve çizimler alınabilir. Dışarıdan gelen fakslar eğer istenirse doğrudan yazıcıya yönlendirilir ve kağıda baskı yapılabilir
  .
  Modemlerin Fax Özelliğini İçeren Bazı Terimler
  CLASS L: Modemler standart Hayes-tipi AT yazılım komutlarıyla operasyonlarını yürütürler ve gelen faksları otomatik olarak alamazlar.
  CLASS 2: Modemler donanım olarak faks kabiliyetine sahiptirler ve gelen sinyalin faks veya veri olduğunu kendileri tanırlar  Faks Modem Türleri
  Faks modemler hızlarına ve teknojik sınıflarına göre 4 guruba ayrılırlar;  • GROUP 1'e dahil faks/modemler standart 8-1/2 "x11" sayfayı yaklaşık olarak 6 dakikada gönderir.

  • GROUP 2'ye dahil faks/modemler standart 8-1/2 "x11" sayfayı yaklaşık olarak 3 dakikada gönderir.

  • GROUP 3'e dahil faks/modemler standart 8-1/2 "x11" sayfayı yaklaşak olarak 20 saniyede gönderir.

  • GROUP 4'e dahil faks/modemler gerçek birer şaheserdir ve 64000 bps gibi çok yüksek hızlarda çalışır.  Modem Türleri
  Dahili (internal) Modemler


  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]
  Bilgisayarın Ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif görev yaparlar. Cihazın Seri Portlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Port üzerinde de çalışabilirler. Sabit seri port kullanmadığı için üzerindeki Jumper' lar ile ayarlanması gerekmektedir (PnP ler hariç). Gücünü cihazın güç kaynağından dahili olarak temin eder. Ses ayarları yazılım kontrollüdür.
  Harici (external) Modemler
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modemlerdir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun (Ethernet kablosu veya USB kablosu) takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunur. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şeklindedirler. Harici modemlerin ön yüzlerinde, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla ışıklar bulunur.
  Harici Modemlerin Ön Yüzünde Görebileceğiniz Işıkların Anlamları Aşağıda, harici modemlerin ön yüzünde görebileceğiniz ışıkların üzerindeki kısaltmalar ve bu kısaltmaların anlamları yer almaktadır.
  HS: (High Speed) Yüksek hız Modem 2400bps'ten daha hızlı bağlandığında yanar.
  AA: (Auto Answer) Otomatik cevaplama Otomatik cevaplamada bırakıldığında yanar.
  CD: (Carrier Detect) Bağlantı kuruldu Karşı modemle bağlantı kurulduğunda yanar.
  OH: (Off Hook) Hatta Modem telefon hattı alğında yanar.
  SD: (Send Data) Veri gönderiyor Modem veri göndermeye başladığında yanar.
  RD: (Receive Data) Veri alıyor Modem veri almaya başladığında yanar.
  TR: (Terminal Ready) Modem hazır Modem programında terminal ekranına geçildiğinde yanar.
  MR: (Modem Ready) Modem açık Modem açıldığında yanar.
  PCMCIA Modemler
  PCMCIA ürünler portatif bilgisayarlar için özel dizayn edilmiş bir standarttır. Boyutu kredi kartı boyutlarında olup. Cihazların üzerindeki özel yuvalara monte edilmek üzere dizayn edilmişlerdir. Yeni üretilen PCMCIA modemlerin %80'i Windows 95 ortamında PnP özelliğini de desteklemektedir.

 2. #2
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  TP-Link 4G destekli modemini tanıttı!

  TP-LINK, 4G yönlendirici (router) ailesine yeni bir üye ekledi. Archer MR200, 4G SIM kart ile çalışıyor ve üzerinde iki anten yer alıyor.  Türkiye 4.5G ile tanışmaya hazırlanırken TP-LINK de 4G destekli ürünlerini peş peşe satışa sunuyor. Son olarak, 4G LTE destekli, üzerindeki anteni sayesinde kapsama alanı da geniş olan Archer MR200 modeli Türkiye pazarına sunuldu. İçine 4G destekli SIM kart takılarak kullanılabilen bu ürün, 4G ile hızlı ve güvenli bir ağ oluşturulmasını sağlıyor.
  Archer MR200, çift kanal desteğine sahip bir yönlendirici (router). 4G teknolojisi ile 150Mbps indirme hızına ulaşabilen yönlendirici ile kesintisiz olarak HD film izlenebiliyor, video sohbet yapılabiliyor ve hızlı dosya indirilebiliyor. Çift kanal desteği sunan ürün, 5 GHz kanalında 433Mbps, 2.4 GHz kanalında ise 300Mbpskablosuz hızlar ile 4G bağlantısını kullanıcılara paylaştırabiliyor. Üzerindeki 2 adet dahili anteni sayesinde yüksek hızlı ve geniş alana yayılan, istikrarlı bir kablosuz ağ oluşturuyor.

  TP-LINK Archer MR200’de 4G LTE modem ve SIM kart yuvası yer alıyor. SIM kart ürüne takılarak 4G üzerinden birden fazla kişi ve/veya cihaz internete erişebiliyor. Örneğin akıllı telefon, akıllı TV’ler gibi evde kullanılan ürünleri de 4G ile internete bağlamak mümkün oluyor.
  Archer MR200’ün üzerinde ayrıca bir LAN/WAN giriş yuvası da yer alıyor. Bu sayede ürün fiber, kablo ve DSL modemlere de bağlanabiliyor. Kısacası ürün 4G destekli SIM kart üzerinden mobil internet sağlayan bir mobil router ya da sabit DSL/fiber/Kablonet modemlere bağlanabilen bir kablosuz router olarak çalışabiliyor. Şu an mevcut 3G destekli SIM kartlarla da çalışabilen ürünün tavsiye edilen satış fiyatı 204 USD + KDV olarak açıklanıyor.

 3. #3
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  Linksys tarafından yıllar önce sunulan WRT serisinin ilk ürünü WRT54Gkablosuz router modeli kullanıcıları tarafından halen övülür. Şirket şimdi de bu serinin son ürünü olan WRT3200ACM router’ını duyurdu. İşte ürünün detayları.
  Linksys WRT3200ACM özellikleri

  Üç bant 802.11AC MU-MIMO ile daha fazla bant genişliği sunan Linksys WRT3200ACM, önceki modele göre iki kat fazla olan 2.6 Gbps hızlarına ulaşıyor. Dinamik Frekans Seçimi (DFS) sertifikası da bulunan ürün daha az parazitlenme ile temiz Wi-Fi kanalları kullanabilmekte.
  Ayrıca Tri-Stream 160 teknolojisi de yine router’da yerini almış. 5 GHzbandında 160 MHz kanal genişliğinde çalışabilen ürün akış başına 867 Mbps veri yönetebiliyor.
  Ek olarak OpenWRT veya DD-WRT için açık kaynaklı firmware desteği sayesinde esneklik ve özelleştirme sunan router; gizlilik, VoIP ve küçük ofis uygulamaları gibi belirli kullanımlar için optimize edilebiliyor.
  Güncellenen Linksys Smart Wi-Fi uygulaması sayesindeyse kullanıcılar evlerinin veya ofislerinin kablosuz ağını bulut üzerinden akıllı cihazlarıyla yönetebiliyor ve takip edebiliyorlar.  Donanım özellikleri ise şu şekilde:
  - Kurumsal düzeyde 802.11.ac Wi-Fi radyosu (802.11a/b/g/n geri uyumlu)
  - Tri-Stream 160 teknolojili çift bant 3x3 with MU-MIMO
  - Kurumsal düzeyde 1.8GHz çift çekirdekli ARM tabanlı CPU
  - 256 MB Flash
  - 512 MB DDR3 RAM
  - DFS sertifikası
  - SOHO düzeyinde 5-port Ethernet switch
  - 4 Gigabit LAN portu, 1 Gigabit WAN portu
  - 1 x eSATA/USB 2.0 portu
  - 1 x USB 3.0 portu
  - UPnP Sunucu
  - Dört adet sökülebilir harici anten
  Linksys WRT3200ACM çıkış tarihi ve fiyatı

  Linksys WRT3200ACM yurtdışında çıkışını gerçekleştirmiş durumda. Ürünün fiyatıysa 280 dolar. Bu güçlü router modelinin yakın zamanda ülkemizde de satışa sunulmasını bekliyoruz.

 4. #4
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  mehmetkarahanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Hangi İl
  Eskişehir
  Mesleği
  Bilgisaray ve ADSL-Android uzmanı
  Receiverim
  nexstar
  Mesajlar
  22,965
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Tayvanlı teknoloji devi Asus, mobil cihazlar ve akıllı telefonlar segmentinin ardından ürün gamına şimdi de network(ağ) araçlarını ekliyor. Aslında uzunca bir süredir çözümleri ve teknolojileri üretimini gerçekleştiren firma, bu alandaki yatırımlarına ağırlık vererek, network ürünleri pazarında da önemli bir paya sahip olmayı hedefliyor. Biz de Asus‘un en çok tercih edilen modem router’ları arasından ADSL, ADSL2, VDSL ve VDSL2 bağlantı protokollerini destekleyen Asus DSL N16‘da modem kurulumu nasıl yapılır, sizler için derledik.


  • İşlemlerimize, bilgisayarımızdan boş bir internet tarayıcısı açarak başlıyoruz. Daha sonra adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter‘a basarak modem arayüzüne giriş ekranına ulaşıyoruz.
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Bu adımda modemimiz bizden kimlik doğrulama talep edecektir. Kullanıcı adı ve şifre bölümlerine ‘admin’ yazarak sisteme giriş yapıyoruz. Bir sonraki ekranda dilersek modem arayüz giriş bilgilerimizi değiştirebiliyoruz.  • Asus DSL N16, Kurulum Sihirbazı modunda oldukça basit bir şekilde kurulabildiği gibi bazı durumlarda otomatik kurulum hata verebiliyor. Bundan dolayı modem kurulumunu ‘manuel’ olarak gerçekleştirmeyi tercih ettik.
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Otomatik kurulum ekranlarını atlamamızın ardından, modem arayüzü anasayfası karşımıza gelecektir.  • Ana ekranda bulunan WAN menüsünü tıklayarak modem yapılandırma ekranlarına ulaşıyoruz.
  • Daha sonra Aktarım Modu bölümünden hattımızın altyapı tipini seçiyoruz (ADSL/VDSL). Gerekli hat altyapı seçiminin ardından Service Unit ekranını Internet olarak ayarlıyoruz ve bir alt satırda bulunan Etkinleştir menüsünü Evet olarak seçiyoruz.
  • Bir sonraki adımda ise IP sürümü bölümünü PPPoE olarak işaretliyoruz. Daha sonra UPnP ve 802.1Q seçeneklerini “Etkin” konuma getiriyoruz. Bunların hemen ardından VLAN ID’mizi giriyoruz. Bu bilgiler ADSL ve VDSL hatlarda aynıdır (35). Ancak ADSL hatlarda 802.1P ayarı 8 iken, bu ayar VDSL hatlarda 0 olarak çalışır.
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]

  Hattımızın altyapı türüne göre gerekli bilgileri girmemizin ardından Varsayılan Yol kısmını Evet olarak işaretleyip ekranımızı aşağı yönde kaydırıyoruz.  • Son olarak sayfanın alt kısmında bulunan PPP Ayarı bölümünde PPP Kullanıcı Adı ve Parola kısımlarına, internet servis sağlayımız tarafından bizlere verilen internet kullanıcı adımızı ve parolamızı girerek en altta bulunan Kaydet tuşuna basmamızın ardından kurulumu tamamlıyoruz.
  içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekiyor, korkmayın üyelik ücretsiz ]
  erdin bunu beğendi. Sende Beğenebilirsin

 5. #5
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  aozaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Aralık 2011
  Nereden
  Sorgun
  Hangi İl
  Yozgat
  Mesleği
  Emekli
  Receiverim
  Kaon YLC 9944-T 96 Mars Android Box
  Mesajlar
  228
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  iyi günler arkadaşlar.evde kullanmakta olduğum Telekom dan alınma zyxel zyxel vmg3312-b10b modem kullanmaktayım.ev iki katlı olduğu için alt katta sinyal sorunu yaşıyorum bunun için elimde bir adet TP-link TD-W8951 ND marka modem daha var kablosuz olarak bunu diğer modeme ekleyebilirmiiyim (modemlerin yeri değişebilir)acil yardımlrınızı bekliyorum.tşk.ederim.

 6. #6
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Geziniyor...
  coolmeen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DREAMBOX TEKNİSYENİ
  Üyelik tarihi
  11 Haziran 2012
  Nereden
  ULM Donau
  Hangi İl
  Yurtdışı
  Mesleği
  Tekniker
  Receiverim
  DM 800hd se
  Yaş
  43
  Mesajlar
  9,450
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  2 modemden acssespoint özelliği olanı,kablosuzdan alıp kablosuz dagıtım yapın.
  Yani birini modem olarak,diğerini acssespoint olarak kurulum yapman lazım.Acssespoint olan kablosuz olarak siznyali alıp ,diğer katta kablosuz olarak dagıtım yapacak.
  Dha ayrıntı için modemlerinizin internet sayfasına girip bakabilirsiniz.  DreaMBox 800 HD SE

  HiRemcO FX TuRBO HD
  ReDLiNE MiNi TS100 HD

  HeRŞeY HaYaL iLe BaşLaR..!!

 7. #7
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Değil...
  Sami Ertaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29 Aralık 2017
  Nereden
  Şehitkamil
  Hangi İl
  Gaziantep
  Mesleği
  Hobici
  Receiverim
  Dreambox DM 7080 HD Dreambox DM 8000 HD PVR
  Mesajlar
  30
  Tecrübe Puanı
  3

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  ASUS N16 ve N17 modemleri arasındaki fark nedir acaba?
  Mega 180cm hareketli parabol anten, Sharp beyaz LNB.
  DM 7080 HD, DM 8000 HD PVR - Open ATV 6.2 image.

 8. #8
  Bu Kişi
  Şuan Sitede Geziniyor...
  coolmeen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DREAMBOX TEKNİSYENİ
  Üyelik tarihi
  11 Haziran 2012
  Nereden
  ULM Donau
  Hangi İl
  Yurtdışı
  Mesleği
  Tekniker
  Receiverim
  DM 800hd se
  Yaş
  43
  Mesajlar
  9,450
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart Cevap: Modem nedir ve çeşitleri nelerdir

  n17 de ilave olarak,reuter özelliğinde kablosuzdan alıp kablosuz olarak dagıtabilme özelliğide var.Diğer özellikleri hemen hemen aynı.
  erdin and Sami Ertaga like this.  DreaMBox 800 HD SE

  HiRemcO FX TuRBO HD
  ReDLiNE MiNi TS100 HD

  HeRŞeY HaYaL iLe BaşLaR..!!

Benzer Konular

 1. ZyXEL VMG3312-B10A v2 (Modem ADSL)
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum Modem & Ağ Kurulumu , Sorunları , Çözümleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Kasım.2015, 00:37
 2. DHCP/IP - TCP/IP - IP ROUTİNG - DNS - LMHOSTS ve HOSTS - DNS & WINS - Nedir
  Konu Sahibi ERK@L Forum Modem & Ağ Kurulumu , Sorunları , Çözümleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Kasım.2012, 23:03
 3. Smart Tv Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?
  Konu Sahibi cilginyurekli Forum Smart Tv
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2012, 00:49
 4. Upscaler Nedir ? Deinterlacer Nedir?
  Konu Sahibi cilginyurekli Forum Diğer HD Uydu Alıcıları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Kasım.2012, 21:32

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Git

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136