Bir gün Peygamber efendimiz Cebrail aleyhisselama Cehennemi sordu

Cehennemdeki Muhammed Ümmeti Cebrail aleyhisselam da uzun uzun Cehennemi anlatti Peygamber efendimiz anlatilanlara dayanamayip bayildi Ayildiginda buyurdu ki:

- Ey Cebrail böyle siddetli felaket yere benim ümmetim girecek mi?

- Evet Ümmetinin büyük günah isliyenleri Cehenneme girecektir

Bunun üzerine Peygamber efendimiz cok agladi Cebrail aleyhisselam da agladi Sonra odasina cekildi Sadece namaz icin disari cikiyor bunun disinda kimseyle görüsmüyordu

Peygamber efendimizin disari cikmayisinin ücüncü günü hazreti Ebu Bekir kapusunun önüne gelerek

- Resuluüahi görmek mümkün mü? diye seslendi Fakat icerden bir cevap gelmeyince agliyarak kapidan ayrildi
Sonra hazret-i Ömer gelip ayni sekilde söyledi Ona da cevap gelmeyince agliyarak oradan ayrildi

Sonra Selman-i Farisi hazretleri geldi Ona da bir cevap verilmeyince agliyarak hazret-i Alinin evine gidip durumu anlatti Hazret-i Fatima hemen hane-i saadete kostu

- Ey Allah'in Resulü ben kiziniz Fatima dedi

Peygamber efendimiz o anda secdeye kapanmis ümmeti icin agliyordu

Hazreti Fatima kapi acilip iceri girince babasinin aglamaktan yüzünün sarardigini avurtlarinin cökmüs oldugunu gördü

- Babacigim size böyle ne oldu? diye sordu

Peygamber efendimiz buyurdu ki:

- Ey Fatima bana Cebrail gelip Cehennemi tabakalarini anlatti Ümmetimden büyük günah isliyenlerin Cehenneme atilacagini bildirdi iste beni aglatan kederlendiren budur

Sonra Hazreti Fatima ümmetinden günah isliyenlerin Cehenneme nasil gireceklerini sordu Peygamber efendimiz söyle anlatti:

- Günahkarlar tutulup Cehenneme ***ürülürken "Ya Muhammed" "Ya Muhammed" diye bagirarak giderler Fakat Cehenneme yaklasip Cehennem meleklerini görünce bunu unuturlar

Melekler:

- Sizler kimlersiniz diye sorduklarinda

- Biz kendilerine Kuran inmis olanlardan ve Ramazanda oruc tutanlardaniz derler

Melekler de:

- Kurani kerim Muhammed aleyhisselamin ümmetine inmistir derler

Bunun üzerine Peygamber efendimizin ismini hatirlayip
- Bizler Muhammed aleyhisselam ümmetindeniz derler
Melekler de:

- Kurani kerimdeki Allah'ü tealaya asi olan kimselerin hallerini bildiren ayetlerden haberiniz yok muydu? diye sorar

Onlar da:

- Vardi fakat gaflete geldik Seytana uyduk derler
Hallerine cok üzülürler Meleklerden izin isteyip hallerine uzun zaman aglarlar Gözyaslari kalmaz gözlerinden kan akmaya baslar

Sonra melekler onlara derler ki:

- Bu aglamaniz bosunadir Eger dünyada böyle

aglasaydiniz faydasi olurdu Dünyada iken Allah korkusu ile aglasaydiniz simdi burada aglamazdiniz

Sonra meleklere emir gelir:

- Atin onlari Cehenneme!!