İmaj yüklerken ve kurulum sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ________________________________________
Arkadaslar bu yazıyı,imaj yükledikten sonra,yok kanal listesi silindi,yok blue panel kitlendi,yok IP almadı yok ben imaj yüklemesini beceremiyorum vs.. gibi sorun yasayan ve bu yüzden begendiği halde istediği imajı kullanamamaktan şikayetci arkadaşlar için yazıyorum.Bu yazdıklarımı madde madde uygularsanız eminimki cok kolay ve sorunsuz nasıl imaj yükleniyormuş sizlerde göreceksiniz ve istediğiniz imajı rahatlıkla kullanabileceksiniz.
ANLATTIKLARIM GEMİNİ İMAJ VE DM 500S İÇİNDİR,FAKAT BİR KAC SIRALAMA HARİC DİĞERLERİNDEDE AYNIDIR.

** Yeni imaj yüklemeyi,sartlar elverdiği sürece biraz uzun sürsede mutlaka dream up ile yapmaya özen gösterin
** 2 veya 3 kere flash erase yapın ve ondan sonra yükleme yapın
** Yükleme işini tabikide gerekli donanımınız yok ise flashwizard ilede yapabilirsiniz...
BASLAYALIM::

1- İmajı yüklediniz.yükleme bittikten sonra cihazın fişini 5-10 saniyeliğine fişten cekin ve tekrar takın

2- Acılış resminden sonra ilk gelecek komut ekran ayarıdır.Normal bir tv ye sahipseniz PAL olarak bırakın ve yesil tuş ile hafızaya alın.

3- İkinci ekran olarak saat dilimleri ekranı gelecektir.Bulundugunuz yerin saat dilimini sectikten sonra yesil tus ile okeyliyoruz ve cihazın kısa bir süre kapanıp acılmasını beklıyoruz

4- Ucüncü ekran olarak iletişim ekranı gelecektir.Burada dikkat edeceginiz husus eger cihaz otomatik IP almış ise IP nin sabit kalması ve degişmemesi için DHPC işaretini kaldırın ve yesil tusa basarak hafızaya alın.Kontrol için ise sarı tusa basıp 4 adet kırmızı işaretin yeşile gectiğini mutlaka görün, eger yesil oluyorsa internete baglandınız demektir.Buradan exit tusu ile cıkıyoruz.

5- Dördüncü ekran olarak diseq resimlerinin oldugu ekran gelecektir.Buradanda hiçbir işlem yapmadan exit tusu ile cıkıyoruz ve normal acılış resimli ekrana dönüyoruz...

6- Şimdi uydu ve LNB ayarlaını yapacağız.Menü-kurulum-uydu yapılandırma yı seciyoruz.Buradan kendi sistemimize uygun bölümü seciyoruz ve okey diyoruz.Yani 2 uydulu,4 uydulu,standart dışı yapılandırma vs. gibi

7- Yapılandırmaya uygun uyduları secmek için ekranda görünen Astra(bu bir örnek,xml dosyasına göre degişebilir)uydusunun yazdığı bölüme geliyoruz.Sarı tusa tek tek basarak sahip oldugunuz uyduları ekliyoruz.

8- Uyduları ekledikten sonra uydu isimlerinin sag tarafında bulunan 0 yazan bölüme gecip lnb yapılandırmasını yapıyoruz.
4uydulu bir yapılandırma için örnek verecek olursak sırasıyla:

Türksat 0 , Diseq 1.0 mavi tus lnb AA yesil tus
Hotbird 1 , Diseq 1.0 mavi tus lnb AB yesil tus
EUTELSAT 2 , Diseq 1.0 mavi tus lnb BA yesil tus
Astra 3 , Diseq 1.0 mavi tus lnb BB yesil tus

Not: Burada uyduların yanındaki 0-1-2-3 sıralaması sizin diseq deki 1-2-3-4 veya A-B-C-D şeklindeki LNB CIKIŞLARIDIR.Dolayısıyla kendi cıkışlarınıza göre esleştirmeyi esas alacaksınız..

9- En son olarak tekrar yesil tusla komple hafızaya alıp buradanda exit ile cıkıyoruz ve cihazın fişini cıkaraıp 5-10 saniye sonra tekrar takıyoruz.
Dikkat ettiyseniz bu ana kadar,ne blue panel ile nede kanal yüklemeyle bir işimiz olmadı,dolayısıyla kitlenme,buzlanma,tuzlanma olmadı

10- Simdi dreamBedit ile kanal listemizi cihaza gönderiyoruz.11- listeyi cihaza gönderdikten sonra cihazın basına gecip kumandadan ok-mavi tusa basıp istediğimiz bir kanalı seciyoruz.
Acılıs kanalımızın hangi kanal olmasını istiyorsak kanal listesi acık ve o kanalın üzerindeyken menü tusuna basıp baslangıç kanalı olarak ayarla yazısının üzerine gelip okey tusu ile onaylıyoruz ve exit ile cıkıp kırmızı tusa uzun basıp gelen ekrandan retstart enigmayı secip cihazı tekrar baslatıyoruz..

12- Simdide addonsdan istediğiniz bir Camd i seçip cihaza kuruyoruz.kurulum bitince addonsdan cıkıp gelen ekrandaki common interface yazısının üzerine gelip sag tuş ile indirdiğimiz Camd i seciyoruz ve bir alta inip start/retstart Camd üzernde yesil tuşla camd i tekrar baslatıyoruz.

13- Son kez cihazın fişini cıkarıp 5-10 saniye sonra tekrar takıyoruz..

14- Bundan sonrası varsa,CCcam conf. dosyasını var/etc içine göndermek ve istediğiniz plugins i addonsdan kurmak.

Hepsi bu.Anlattıklarım size cok uzun gelebilir ama uygulamada dream up ile yapıyorsak en fazla 9-11 dk
flashwizard ile yapıyorsakda en fazla 1.30 dk nızı alacaktır.Şimdiden kolay gelsin...