gittigidiyor

İOS Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar? OS

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Apple'ın geliştirdiği iOS'in daha açık ve özgür bir yapıya dönüşmesini sağlayan "Jailbreak" işleminin tam olarak ne olduğunu yazalım

jailbreak_giris1304759433.jpg
Jailbreakişleminin ne amaçla yapıldığı, artıları ve eksilerinin neler olduğunu yazmadan önce bu haberi niye yaptığımızı kısaca belirtmek istiyorum. Sizin de takip ettiğiniz gibi zaman zaman bu işlemle ilgili haberlerimiz oluyor ve gelen yorumlardan da gördüğümüz kadarıyla jailbreak işleminin, sadece ücretli uygulamaları ücretsiz olarak yüklemekolarak algılanabiliyor.
O yüzden biz de bu işlemin ne olduğu hem pozitif hem de negatif yönleriyle ele alalım istedik ve bu yazıyı hazırladık. İsterseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım.
Jailbreak Nedir?
Sizin de bildiğiniz gibi Apple, iOS'in stabil çalışan ve dış saldırılara mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını istiyor. Bu sayede hem her seviyeden kullanıcının kullanabileceği bir işletim sistemi geliştiriyor hem de bu işletim sistemi mümkün olduğunca sorunsuz çalışıyor Ancak bunu sağlamak için Apple işletim sistemini kapalı kapılar ardında tutuyor yani bir nevi hapis tutuyor diyebiliriz. Bu yüzden iOS'i özgürleştirip, daha fazla erişim sağlamak için yapılan bu işleme "Jailbreak" adı verilmiş.

ios6_jailbreak1365209200.jpg
Jailbreak işlemi gerçekleştirilmemiş bir Apple cihazına App Store'da yer almayan yani Apple'ın onay vermediği bir uygulamayı yüklemek mümkün değildir. Ya da jailbreak yapılmamış bir cihazın sistem dosyalarınaerişmeniz mümkün değildir. O yüzden temel olarak jailbreak işleminin işletim sistemine "root" erişimi sağlamak için kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
Jailbreak Ne Değildir?
Jailbreak işlemini gerçekleştirmeyen bir kullanıcıya "Jailbreak nedir?"sorusunu sorduğunuz zaman genelde alacağınız ilk cevaplar "Şu paralı uygulamaları bedava yükleyen şey değil mi?" ya da "Cydia, Installous falan işte"tarzı cevaplar olacaktır. Peki gerçekte durum böyle mi ?
Öncelikle jailbreak paralı uygulamaları ücretsiz olarak yüklemek için mi hazırlanmıştır sorusuna yanıt verelim.Hayır. Hayır, çünkü jailbreak işlemi uygulamaları ücretsiz olarak yüklemek için hazırlanmış bir çözüm değildir.Instaollus, iPASTORE, AppAddict, Zeusmos tarzı uygulamalar bu işlemi gerçekleştirmek için jailbreak işleminden faydalanarak hazırlanmıştır ancakjailbreak korsan yazılımdan ibaret değildir. Hatta jailbreak hazırlayan birçok geliştirici korsan yazılıma karşıdır ve bunu da her fırsatta dile getirirler.

cydia101-what-is-cydia1365210011.jpg
"Peki jailbreak Cydia mıdır?" diyecek olursanız bu sorunun da cevabı hayır çünkü Cydia jailbreak işlemi sonrası mobil cihazınıza yüklenen bir uygulama mağazasıdır diyebiliriz. Jay Freeman'ın geliştirdiği aynen App Store'a benzer bir yapıda olan bu uygulamada Apple'ın onayına sunulmamış birçok program, eklenti, tema ve benzeri içerikbulunur. Bu mağazadaki içeriğin büyük bir bölümü ücretsiz olmakla beraber ücretli olarak da birçok uygulama, eklenti ve tema da bulunur. Bu yüzden jailbreak işleminin bedavacılık ya da korsanlık demek olmadığını söyleyebiliriz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Jailbreak Neler Sunar?
Jailbreak'in sağladığı sistem erişimi sayesinde iOS üzerinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Bunların arasında en basit operatör adı yazan bölüme istediğinizi yazabilmekten tutun, cihazınızın Bluetooth'unu aktif olarak kullanmaya kadar birçok işlem yer alıyor.
Cydia'da bu noktada bize yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli uygulama ve tweak denilen eklentileri Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. AyrıcaCydia'da yer alan bu uygulamaları Apple'ın da takip ettiğini söyleyebiliriz çünkü daha önce birçok kez Apple'ın jailbreak ile gerçekleştirilmiş işlemleri daha sonra iOS'e eklediğini gördük. Buna en son örnek olarak 3G/LTE bağlantısı üzerinden Face Timekonuşması yapılmasını verebiliriz.

#http://www.youtube.com/embed/fZoqW-GEdQM?rel=0#Çok güncel olmasa da Jailbreak yapmanın nedenlerini anlatan başarılı bir video
Hatırlarsanız iPhone 4 ile hayatımıza giren Face Time ilk etapta sadece Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanılıyordu ancak serbest geliştiriciler bunun önüne geçip 3G bağlantısı ile Face Time yapmayı mümkün hale getirdiler ve Apple da daha sonra bunu kendisi işletim sistemine ekledi. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın diye şunu da ekleyelim bu örneği vermemizdeki sebep Apple'ın teknik anlamda yetersiz olduğu için Cydia'yı takip ettiği gibi anlaşılmasın sadece Cydia'da yer alan yenilik ve düzenlemeleri takip edip bunları kendinin de geliştirdiğini göstermek için bu örneği sizlere sunduk.
Jailbreak'in Dezavantajları Nelerdir?
Şimdi de biraz bu işlemin dezavantajlarından bahsedelim. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu kadar özgür bir sistem tamamen mükemmel olamıyor bu yüzden de bazı sorunlar ortaya çıkıyor.
İlk olarak tabi ki Apple'ın jailbreak yanlısı olmamasının sebebi olanstabilite ve güvenlik sorunu yer alıyor. Bu işlem ile sisteminizi açık hale getirdiğiniz için dış saldırılara daha açık oluyorsunuz ve kötü niyetli yazılımlardan etkilenme ihtimaliniz artıyor. Ayrıca jailbreak ile yüklediğiniz yazılımlardan arka planda sürekli çalışması gerekenlerin işlemci ve RAM tüketimini arttırdığı için cihazınızın pil ömrünü de etkileyeceğini belirtelim.

ios-6-jailbreak1365210024.png
Karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun ise "Safe Mode", jailbreak işlemini gerçekleştirdikten sonra cihazınız zaman zaman güvenli moda geçebiliyor. Güvenli moddan çıkmak son derece kolay olsa da cihazınız sürekli güvenli moda geçerse bunun can sıkabileceğini belirtelim.
Bir diğer dezavantaj ise jailbreakli cihazınızı günceller ya da geri yüklerseniz bu işlemler sırasında yedekten geri dönüş yapmanın çokperformanslı çalışmayacağını belirtelim.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Jailbreak Yasal Mıdır? Cihazın Garantisini Etkiler Mi?
Jailbreak ilk gerçekleştirildiğinde illegal bir işlemdi ancak daha sonraAmerika'da Electronic Frontier Foundation, Apple ile yaptığı hukuksal mücadeleyi kazandı ve jailbreak işlemi tamamen yasal oldu.

untethered_jailbreak_iphone41365210041.jpg
Garanti konusuna gelecek olursak bu konuda birçok iddia ve ülkemizdekifarklı servislerin farklı davranışları olmakla beraber sizinle paylaşmak istediğim bir nokta var. Geçtiğimiz günlerde bu yazı için Apple'ın Amerika internet sitesi üzerinden destek talep edip bu soruyu onlara yönelttim ve onlardan aldığım cevap cihazı teslim ettiğinizde kendilerinin restore edipfabrika ayarlarına döndüklerini ve bu işlem sonrasında garanti süresi boyunca cihazın garantisini devam ettiğini ilettiler. Bu yanıt Türkiye'de şu anda teknik servis hizmeti veren firmalar için de geçerli olur mu tam bir şey diyemiyorum ama Apple tarafında durumun böyle olduğunu belirtebilirim.
Sonuç
Şöyle bir toparlamak gerekirse ilk olarak jailbreak işleminin korsan yazılım yüklemek demek olmadığını ve cihazı daha da özgürleştirmek için yapılanbir işlem olduğunu belirtelim. Ancak tabi ki de bu işlem getirdiği avantajlardan yararlanan kullanıcılar gerek App Store'da gerek Cydia'da yer alan uygulamaları korsan olarak cihazlarına yükleyebiliyorlar ancak biz bunu kesinlikle önermiyoruz.

jailbreak-ios-6-1-21365210056.jpg
"Jailbreak yapmalı mı yapmamalı mı?" sorusuna yanıt verecek olursak. Bu sorunun yanıtının kesinlikle kişiden kişiye değişeceğini belirtelim. Eğer jailbreak yapıp sadece korsan yazılımı yükleyecekseniz tabi ki yapmayın, uygulamaları satın alma yoluna gidin. Eğer illa "Kredi kartımı Apple'a vermek istemiyorum, bir kere sisteme kart bilgilerimi girsem kendimi tutamam" diye düşünüyorsanız da iTunes hediye kartları bu noktada işinizi görecektir. O yüzden korsan yazılım için jailbreak yapmayın ancak ben illaözgür iOSistiyorum ve getirdiği dezavantajlar umrumda değil diyorsanız yapabilirsiniz. O yüzden olay sizin iOS'den ne beklediğinizle alakalı.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Jailbreak Nedir?
jailbreak1.jpg
Jailbreak, en basit tabirle, Apple cihazınızın kilidini kırma, cihazınıza ***** yapmak olarak tabir edilebilir. Jailbreak yaparak cihazın sistem dosyalarına giren hackerlar, telefonunuza istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkânı sağlarlar. Örneğin ücretsiz uygulama, video, müzik indirme, sim kilitli telefonların sim kilidini açma ve tema yükleme gibi birçok özellik cihazlarınıza jailbreak sayesine gelir.
Bunların yanı sıra, pek tasvip etmesek de, jailbreak işlemi ücretli uygulamaları cihazınıza ücretsiz olarak yükleme imkânı sunmaktadır. Bizim önerimiz, uygulamaları indirdikten sonra beğendiklerinizi satın almanız yönünde olacaktır.
Neden Jailbreak Yapmalıyım?
Jailbreak işleminin en önemli özelliği, Apple’ın güvenlik gerekçesiyle onay vermediği 3. Parti yazılımların cihazınıza yüklenerek çeşitli modifikasyon yapabilme yeteneği kazanmasıdır.
Örnek verecek olursak, birçok kişi Apple ürünlerine tema yüklenmediğini düşünüyor olabilir fakatJailbreak sayesinde cihazınıza tema yükleyebilir, dock olarak tabir ettiğimiz kısımdaki simge sayısını arttırabilir, çeşitli zil sesleri ekleyebilir, iPhone telefonlarınızın sim kilidini kaldırabilirsiniz (unlock).
Jailbreak Yasal Mı? Garantiyi Etkiler Mi?
Bilindiği üzere Apple ABD menşeili bir firma. ABD’de jailbreak önceleri yasal olmayan bir işlemdi fakat 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hâle geldi. Eğer bulunduğunuz ülkede aksi bir dava durumu söz konusu değilse, jailbreak işlemi yasaldır. Fakat her ne kadar yasal bir işlem olsa da, Apple’ın sözleşmeleri gereği, jailbreak yapılan cihazlar garanti dışı kalmaktadır. Jailbreak yapılmış cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız iTunes üzerinden restore (geri yükleme) yaparak yollamanızda fayda var.
Jailbreak Yaptım, AppStore Kullanabilir Miyim?
Tabi ki evet. Jailbreak yapmak cihazınıza herhangi bir kısıtlama getirmez, aksine Jailbreak yaptığınızda cihazınız özgürlüğüne kavuşur.
Cydia Nedir?
cydia.jpg
Cydia, Jailbreak yaptığınızda cihazınıza yüklenen bir çeşit programdır. Bu program App Store şeklinde bir uygulama olup, cihazınıza tema, zil sesi vs. modifikasyonlar yapabilmenizi ve cihazınızın kullanım işlevlerini arttırmanızı sağlar. İçerisinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcuttur.
Jailbreak Yaptım, iOS Güncellemesi Yapmalı Mıyım?
Jailbreak araçları, her cihaz ve her cihazın farklı iOS sürümleri için farklı farklı olabiliyor. Sürüm güncellemesi yapacağınız zaman, yükselteceğiniz sürüme ait jailbreak aracının çıkıp çıkmadığını kontrol ederek ona göre sürüm yükseltmek faydanıza olacaktır. Keza sürüm yükseltme işleminde (veya restore işleminde) telefonunuzdaki veriler gideceği için jailbreaksız bir sürümünüz olacak, tekrar jailbreak yapmak durumunda olacaksınız.
Tethered, Untethered Jailbreak Nedir?
Tethered jailbreak, bilgisayara bağımlı jailbreak metodudur. Telefonunuzu kapatıp açma durumunuzda, tekrar bilgisayara bağlayıp jailbreak yaptığınız programı çalıştırarak “just boot” işlemi yapmanız gerekir.
Untethered jailbreak ise bilgisayara bağımlı olmayan, sorunsuz bildiğimiz jailbreak işlemidir. Cihazınızı sorunsuzca kullanabilir, uygulamalarınızı çalıştırabilirsiniz.
Jailbreak Nasıl Yapılır, Zor Mudur?
Zorluk kavramı biraz göreceli olsa da, birçok insanın kolayca yapabileceği bir işlemdir. Sitemizdeki dökümanları inceleyerek cihazınıza ve cihazınızın sürümüne göre jailbreak aracını indirebilir ve jailbreak işlemini anlatımlarımızdan faydalanarak yapabilirsiniz. Dökümanların listesi yazımızın sonunda mevcuttur.
Jailbreak Ücretli Midir?
Hayır. Jailbreak işlemini tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.
Jailbreak Nasıl Yapılır?
Cihazınızın modeline ve sürüm numarasında göre Jailbreak anlatımlarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.
iOS 8.1.2 Jailbreak:

iOS 6.1 Jailbreak:

iOS 6.0.1 Jailbreak:

iOS 6 Jailbreak:

iOS 5.1.1 Jailbreak

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Uzun bir süredir beklenen iOS 8.3 için Jailbreak, açıklamalara göre önümüzdeki ay bizlerle olacak. İşte iOS 8.3 Jailbreak hakkındaki son gelişmeler.

ios-83-jailbreak.jpg
Apple'ın iOS 9'u tanıtmasından sonra hackerlar, iOS 9 için Jailbreak işleminin mümkün olduğunu ve iOS 9 Beta 1 sürümünde Cydia'yı çalıştırdıklarını açıklamıştı. Hackerların iOS 8.3 ve iOS 8.4 sürümlerini es geçip, bulmuş oldukları açığı iOS 9 için saklaması düşünülürken, bugün K33n ekibi tarafından ilginç bir açıklama yapıldı.
iOS 8.3 Jailbreak Temmuz'da Gelebilir

K33n ekibinin açıklamalarına göre iOS 8.4'ün çıkmasından sonra iOS 8.3 için Jailbreak aracı yayınlanacak. Ekip şu an iOS 8.3'te buldukları açığın iOS 8.4'te de olup olmadığını test etmek için Apple'ın iOS 8.4 Final sürümünü yayınlamasını bekliyor. Eğer Jailbreak işlemini imkan sağlayan açık iOS 8.4 sürümünde de kapatılmamışsa, Jailbreak direkt iOS 8.4 için yayınlanacak.
Ekibin açıklamalarına göre iOS 8.3 Jailbreak aracı Temmuz ayında bizlerle olacak. Bakalım K33n ekibi iOS 8.4'ü de kırabilecek mi?
cydia.jpg

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Cydia’nın kurucusu Saurik, iPhone ve iPad cihazlara Restore işlemi uygulamadan Jailbreak silme aracını yayınladı. Adım adım Jailbreak silme rehberi

jailbreak.jpg
TaiG ekibi iOS 8.3 ve iOS 8.4 sürümleri içinJailbreak aracını yayınlamış ve iOS cihazları özgür kılmıştı. Tweak ve tema desteği ile iOS cihazları kişiselleştirip yeni özellikler ekleyebildiğiniz Jailbreak, bazı kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alsa da, bazı kullanıcılar Jailbreak’i sevemiyor ve bu işlemden geri dönmek istiyor.
Jailbreak silme işlemi bu zamana kadar sadece iPhone veya iPad cihazlarıRestore yani sıfırlayarak yapılabiliyordu. Bu da tüm verilerin silinmesi ve cihazı tekrardan kurulması gibi zahmetli işlere neden oluyor.
Cydia’nın kurucusu Saurik, yıllar sonra kullanıcıların bu zahmetli işlerini hafifletmek için; Jailbreak silme aracı olan Cydia Impactor Tweak’ini yayınladı. Tek tıklama ile Jailbreak silen bu Tweak’in nasıl çalıştığını bu haberimizde sizlere adım adım anlatacağız.
Jailbreak Nasıl Silinir? Adım Adım Anlatıyoruz

1. Adım: iCloud veya iTunes ile iPhone veya iPad’inizin yedeğini alın. iTunes ile yedek alma işlemi için iOS cihazınızı PC/Mac’e bağlayın ve karşınıza çıkan ekrandaki “ŞimdiYedekle” seçeneğine tıklayın. iCloud ile yedek almak için; iOS cihazınızdanAyarlar>iCloud>Yedekleme seçeneğini aktif hale getirin
2. Adım: Jailbreak silmek için iPhone veya iPad’inizin şarjı %20’nin üzerinde olması gerekiyor. Size tavsiyemiz şarjınızın %50ve üzerinde olması yönünde.
3. Adım: Jailbreak’li iPhone veya iPad’inizden Cydia uygulamasını açın. Cydia’nın en alt bölümünde bulunan arama seçeneğine tıklayın ve “CydiaImpactor” Tweak’ini yükleyin.
4. Adım: Yüklenen Cydia Impactor uygulamasını açın. “delete all data and unjailbreak device” seçeneğine tıklayın. Bu işlem biraz uzun sürebilir.
cydia-impactor.jpg

5. Adım: Cydia Impactor görevini tamamladıktan sonra iOS cihazınız kapanıp açılacak. Jailbreak işlemine ait tüm kalıntıların silinmesinden sonraiOS cihazınız sıfırlanacak ve kurulum ekranı sizleri karşılayacak.
6. Adım: Sıfırlama işleminden sonra daha önceden almış olduğunuz yedeği seçip yükleyebilir veya sıfırdan cihaz kurulumu yapabilirsiniz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
iOS 8.3 Jailbreak Neler Getiriyor?

Son olarak 27 Ocak tarihinde iOS 8.1.3 güncellemsini kullanıcılara sunanApple, geliştirici testleri tarafında ise biraz hızlı gidiyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 8.2 Beta 5'in ardından da bugün de Apple, iOS 8.3 betasını geliştiricilere sundu.
Aslına bakacak olursanız Apple, iOS 8.3'ü bir süredir kendi içinde test ediyordu ancak bugün yayınlanan beta ile iOS 8.3'de yer alacak yeniliklerden bazıları gün yüzüne çıktı.
Kablosuz CarPlay Bağlantısı

Apple'ın ilk olarak 2013 yılında düzenlenen WWDC etkinliğinde iOS in the Car adı ile duyurduğu ve geçtiğimiz yıl CarPlay olarak karşımıza çıkan özellik sayesinde iOS kullanıcıları CarPlay desteğine sahip araçlarına iOS cihazlarını lightning kablosu ile bağlayıp, bu servisten yararlanabiliyorlar.
10957345_770670426315248_4393884851937289710_n.png
iOS 8.3 ile ise bu servis kablosuz iletişim desteği kazanıyor Bu sayede kullanıcılar kablosuz olarak iOS aygıtlarını otomobillerine bağlayabiliyorlar.
OS X 10.10.3 de Karşımıza Çıkan Yeni Emojiler

iOS 8.3 betasında yer alan bir diğer yeni özellik ise, ilk olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan OS X 10.10.3'ün betasında karşımıza çıkan yeni emojiler oldu.

img_2360.png
iOS 8.3 ile birlikte hem mevcut emoji sayısı artırılıyor hem de emoji klavyesine eklenen yeni sekmeler sayesinde mevcut emojilere erişim daha düzenli ve kolay bir hal alıyor.
Apple Pay ve Daha Fazlası

Daha önce de birçok kez iddia edildiği gibi iOS 8.3'ün kodlarına bakıldığında Apple Pay'in Union Pay aracılığı ile Çin'de kullanıma sunulabileceği görülüyor.

img_2357.png
Ayrıca iOS 8.3, iki adımlı Google hesapları için uygulama şifresi olmadan giriş imkanı sunuyor ve Health yaniSağlık uygulamasında da bazı güncellemeler olduğu görülüyor. Siz de gördüğünüz yenilikleri bizler ile paylaşabilirsiniz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
iOS 8.3 Jailbreak işlemini uygulamak için buradan gerekli yazılımı bilgisayara indirmeniz gerekiyor. Jailbreak işlemi için daha sonra iOS 8.3yüklü iPhone, iPadveyaiPod touch'ınızı PC'ye bağlamanız ve "Jailbreak" tuşuna basmanız gerekiyor. Tek tık ile Jailbreak sunan Taig v2 aracı serverların yoğun olmasından dolayı çok yavaş inebilir.
ios-83-jailbreak.JPG
iOS 8.3 Jailbreak %20 Sorunu

iOS 8.3 için yayınlanan Jailbreak aracı bazı iPhone ve iPad modellerinde%20'de takılıyor. Bu sorunun henüz bir çözümü yok. Muhtemelen önümüzdeki saatlerdeTaigekibi iOS 8.3 Jailbreak aracını güncelleyecektir.
:: iOS 8.3 için Jailbreak aracını indirdiniz mi?

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Mac üzerinden iOS 8.1.2 JailBreak nasıl yapılır?

JailBreak yapmak ve iOS dünyasının kapılarını sonuna kadar açmak ister misiniz?

jailbreak.png

JailBreak ile ilgili sizlere zaman zaman bilgi vermekteyiz. JailBreak eskiden çok ama çok zor bir şekilde yapılıyordu. Araçlar yoktu ve telefonun içine bazı kodların yazılması gerekiyordu. Herşey gibi JailBreak'te kolaylaştı ve artık tek bir tuşa basarak telefonlarımızı ve tabletlerimizi sadece AppStore'a bağımlı kalmaktan kurtarabiliyoruz.

JailBreak ile gelen Cydia Marketten istediğiniz uygulama ve oyunu cihazınıza indirebilmektesiniz. Bu noktada ise Apple'ın "JailBreak yaparsanız telefonun garantisi bozulur" yaptırımı ile karşı karşıya kalmaktayız. Kendi ekosistemini korumak isteyen Apple'ın bu tavrını anlamak gerçekten imkansız. Google'ın kendi telefonlarını root izinli şekilde piyasaya sürerken Apple'ın bu tarz bir yaptırımı kullanıcılarına sunması bizim için bile oldukça tuhaf görünmektedir.

Dilerseniz bu yazımızda PP Jailbreak Takımının yaptığı iOS 8.1.2 JailBreak'i telefonunuza nasıl kuruyorsunuz bunu anlatalım.

• Öncelikle MAC bilgisayarınıza PP JailBreak Team'in programını buraya tıklayarak indiriyorsnuz.
  • Telefonunuzu data kablosuyla MAC'e bağlıyorsunuz.
  • Ayarlar kısmına girerek Touch ID ve parolayı kaldırıyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli bir ayar.
  • iCloud hesabınızdan, iPhone'umu bul seçeneğini iptal ediyorsunuz.
  • Telefonu kesinlikle ama kesinlikle Uçak Moduna alıyoruz.
  • Masaüstüne kaydettiğiniz PP JailBreak dosyasına tıklayın ve programı açın.

Bu noktada programın telefonu bulmasını ve bulduğunda sürüm numaralarının doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun ve alt tarafta yer alan PP sekmesini kaldırın. O seçenek kesinlikle seçilmeyecek; lakin Çin'de değilsieniz.

1421655310_pp-jailbreak-ios-8-1-21.jpg

Bundan sonra yapmanız gereken şey ortadaki butona basıp JailBreak'in bitmesini beklemek olacaktır. JailBreak bittikten sonra telefonunuzun ana menüsünde Cydia'yı görebileceksiniz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Jailbreak ile iOS’i özgür kılan hackerlar şimdi de iOS 9’u hedef aldı. Peki, kırılamaz denilen iOS 9, Jailbreak’e yeni düştü mü?

ios-9.jpg
Kapalı bir sistem olmasından dolayı kişiselleştirmeye fazla imkan vermeyen iOS, bu handikabı ile çok eleştiriliyor. iOS’i açık hale getiren Jailbreak işlemi de Apple tarafından önerilmediği için sürekli bu işleme neden olan açıklar güncellemeler ile kapatılıyor. iOS 8.3 ve iOS 8.4sürümleri için Jailbreak umutları kesilse de, bugün gelen bilgileriOS 9 ile Jailbreak’in tekrar hayat bulacağı yönünde.

ios-9-jailbreak.jpg

iOS 9 Jailbreak Geliyor!

Keen Team grup üyesi Liang Chen Keen, iOS 9 için Jailbreak işleminin mümkün olduğunu açıkladı. iOS 8.xsürümlerini kıran Pangu ekibi ile ortak çalışmak istediklerini belirten Elit Hack grubu, amaçlarının sadece iOS’i özgür kılmak istediklerinin altını çiziyor.
iOS 9 Jailbreak için henüz elle görünür somut bir video veya bir fotoğrafbulunmuyor. Ama bu tür ekiplerin hava cıva olsun diye açıklama yaptıklarını düşünmek yanlış olur. Tahminlerimize göre Pangu ve Elit Hack ortak bir noktada anlaşırsa, kırılamayacak söylentileri dolaşan iOS 9, Jailbreak’e yenik düşebilir.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
PanGu ekibi iOS 9 için Jailbreak aracını yayınladı. iOS 9 ile iOS 9.0.2 sürümleri arasındaki iPhone ve iPad modellerini kapsayan Jailbreak aracının detayları

ios9-jailbreak-1444803740.JPG
Apple, güncellemeler ile Jailbreak işlemine imkan sağlayan güvenlik açıklarını kapatmaya çalışsa da, her dönem bir ekip açık bularak Jailbreak aracını yayınlamayı başarıyor. iOS 8 için yayınladığı Jailbreak aracı ile ismini duyduğumuz PanGu ekibi bugün iOS 9'un da üstesinden geldiklerini açıkladı.

PanGu ekibi, iOS 9 ile iOS 9.0.2 sürümleri arasındaki iPhone ve iPad modellerini kapsayan Jailbreak aracını yayınladı. iOS 9 için Jailbreak aracı; iPod touch, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6s, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad, iPad Air, ve iPad Air 2 modellerinde çalışıyor.
iOS 9 Jailbreak nasıl yapılır?

iOS 9 Jailbreak için PanGu programını buradan indirin. iOS cihazınızdan Ayarlar>iCloud>iPhone’umu Bul bölümüne girin ve bu seçeneği pasif hale getirdin. Daha sonra Ayarlar>Parola bölümünden “Parolayı Kapat” seçeneğine tıklayın.

ios9-jailbreak.JPG

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra PanGu programı yöneticisi olarak açın ve iPhone veya iPad’inizi PC’ye bağlayın. PanGu programında Starttuşuna basın ve bekleyin. İşlemler bittikten sonra iPhone veya iPad'iniz kapanıp açılacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra iOS cihazınızda Cydiauygulaması yer alacak. Cydia uygulamasına girin ve gerekli repoları güncellemesini bekleyin.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Apple, yayınladığı iOS 9.1 güncellemesi ile Jailbreak işlemine olanak sağlayan açığı kapattı. Peki, Jailbreak isteyenler ne yapmalı?

jailbreak.jpg
Apple, dün gece yeni Emoji ve duvar kağıtlarının yer aldığı, performans ve stabilite iyileştirmelerinin yapıldığı iOS 9.1 güncellemesini yayınladı.iPhone 4s’ten bu zamana üretilen iPhone modelleri, iPad 2’den bu zamana kadar üretilen iPad modelleri ve iPod Touch 5 modeline gelen iOS 9.1güncellemesinin Jailbreak işlemine imkan sağlayan açıkları kapattığı ortaya çıktı.
iOS 9.1 için Jailbreak yok!

Geçtiğimiz günlerde iOS 9.0.x sürümleri için Jailbreak aracını yayınlayanPanGu ekibi, iOS 9.1’in yayınlanmasından sonra Jailbreak isteyenlerin iOS 9.0.2 sürümünde kalması için uyardı. PanGu ekibi iOS 9.0 ve iOS 9.0.2 sürümleri, zararlı bir web sitesinden faydalanılarak ve kullanıcı haklarını artırarak Jailbreak yapılabiliyordu.
pangu-ios-9-jailbreak-iphone-6.jpg

Apple bu açıkları iOS 9.1 güncellemesi ile kapattığı için şimdilik son sürüm Jailbreak’lenemiyor. PanGu ekibi yeni açık bulmak için şimdidençalışmalara başladı. BakalımPanGu, iOS 9.1 için Jailbreak açığı bulabilecek mi?

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
TaiG grubuna yakın bir çevreden sızan bilgiye göre iOS 9.2 için Jailbreak çok yakında indirilmeye sunulacak. Jailbreak, iPhone 6S ve 6S Plus ve iPad Pro da dahil bütün cihazlarda çalışacak!

cydia-tweak-jailbreak-iphone.jpg
Bilindiği üzere iOS 9.2 için Jailbreak yöntemi yok. Ve bu sürüme yükselten herkes için Jailbreak şimdilik sadece bir hayalden ibaret. Ama bu durum yakın bir zamanda değişebilir. TaiG grubuyla uzun süredir çalışan bir partnerin paylaştığı Weibogönderisine göre iOS 9.2 çoktan kırıldı!
Daha önceki sürümler için doğru Jailbreak haberleri sızdıran Stephen Chan'in de doğruladığına göre yakında iOS 9.2için Jailbreak Weiboüzerinden paylaşılacak. Ve Jailbreak iOS 9.2 kullanan bütün iPhone, iPad ve iPod modellerini üzerinde destekleyecek.
Maalesef, gönderi paylaşılmasının ardından kısa bir süre sonrasında kaldırıldı. Buna rağmen şimdiden TaiG ekibinin resmi profiline Twitter üzerinden konuyla alakalı onlarca tweet çoktan atıldı bile.
taig-92-640x383.png

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
615957130859400279.jpg

Jailbreak dünyasında neler oluyor? İşte son gelişmeler...

iOS 9.2.1 şu anda beta sürecinde, tam sürümü yayınlanmadı. Ama tanınmış iOS geliştiricisi ve hacker'ı olan Luca Todesco (qwertyoruiop)Twitter'da 9.2.1 betasında çalışan Cydia'nın ekran görüntüsünü paylaştı. Ekran görüntüsü iPhone 6'dan alınmış.
Todesco'nun ismi iOS 9.2'de güvenlik açıklarının kapatılmasında Apple tarafından listelendi.

Jailbreak gün ışığı görecek mi? Ekran görüntüsü eşliğinde gönderilen tweet mesajında jailbreak'in çıkmayacağı belli oluyor. En iyisi biraz daha beklemek. Pangu veya TaiG ekibinden jailbreak haberi gelebilir. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

371561864521400279.jpg

Apple iOS 9.0.x jailbreak'ini öldürdü. 9.1 güncellemesinin çıkmasıyla işler değişti ve jailbreak tarafından kullanılan açıklar kapatıldı. Pangutarafından yayınlanan yeni bir yazılım paketi yok. Şimdiye kadar olanlara kısaca göz atalım.
Geçmişte neler yaşandı?
Apple iOS 9'u 16 Eylül'de kullanıcılarla paylaştı. Aynı ay içinde güvenlik iyileştirmelerini ve hata düzeltmelerini içeren 9.0.1 ve 9.0.2 güncellemeleri çıktı.Pangu ise işi fazla uzatmadan 13 Ekim'de iOS 9, 9.0.1 ve 9.0.2'yi kapsayan jailbreak'i yayınladı.
Şimdi
21 Ekim'de iOS 9.1 güncellemesinin çıkmasıyla birlikte jailbreak'in kullandığı birçok açık Apple tarafından kapatıldı. 9.2 sürümüyle birlikte Apple işi biraz daha sağlama almış durumda.
Son gelişmeler
Son raporlananlara göre Pangu ve TaiG ekibi iOS 9.2 jailbreak'i üstünde çalışıyor. TaiG'le iş birliği yapan Çinli 3K Assistant ekibi Weibo'da (Hemen sonrasında silindi) jailbreak aracının bitmeye yakın olduğunu yazdı.
Weibo ve daha birçok internet topluluğunu uzun süre araştırmama rağmen 9.2 jailbreak'nin yayınlanma tarihiyle alakalı net bir bilgi yok. Ama bazı kullanıcılardan gelen tahminler ocak ayının ilk haftasını işaret ediyor. Eğer tahmin edilen olursa haftaya jailbreak çıkabilir. Fakat zayıf bir ihtimal.
Eğer iOS cihazınız 9, 9.0.1 veya 9.0.2 sürümündeyse jailbreak yapma imkanınız var. Ancak güncelleme yaptıysanız 9.1 veya 9.2'nin jailbreak'ini beklemeniz gerek. Şu anda 9.1 ve 9.2 jailbreak'i yok ve 9.2 jailbreak'i adında kötü amaçlı sahte yazılımlar internette cirit atıyor. Sizlere tavsiyem şimdilik bu sahte yazılımlardan uzak durun.

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.