gittigidiyor

İOS CyanogenMod Android Hakkında önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Cyanogen, Chromium Tabanlı Gello İsimli Yeni İnternet Tarayıcısını Duyurdu!

cyanogen-gello.jpg

Geliştirdiği
Custom ROM (özelliştirilmiş ROM)’ları onlarca farklı Android telefonu için sunan Cyanogen, ROM’larıyla Android kullanıcılarına en son Android sürümlerini kullanma imkanı sunmaya devam ediyor.Bir taraftan şaşırtıcı şekilde “Google’sız Android istiyoruz” diye naralar atan CEO’su, diğer taraftan Google açık kaynak kodlu olarak paylaştığı uygulamalarını kullanmaktan da çekinmiyor.
Cyanogen, Google’ın açık kaynak kodluinternet tarayıcısı (browser) olan Chromiumtabanında Gello isimli yeni internet taracıyısını duyurdu.
Çok yakında tüm CyanogenMod ROM’larında göreceğimiz Gello internet tarayıcısının bazı özellikleri şöyle;

• Çevrimdışı kayıt ile okuma modu
  • Özelliştirilebilir arayüz
  • Gece modu ve Sürükleyici mod seçenekleri
  • Geniş kapsamlı gizlilik ve güvenlik ayarları ve reklam engelleyici
  • İndirme ayarlarıyla dosyaları yeniden adlandırıp indirme klasörü seçebilme imkanı

Chromium üzerinde oldukça fazla değişiklik ve geliştirmelerin yapıldığı Gello internet tarayıcısı beklemekteyiz

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Samsung İngiltere, Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 İçin Lollipop Yok Dedi!

galaxy-note-2-lollipop-650x300.jpg

Samsung‘un oldukça popüler olan Note serisinin ilk beğenilen modeli Galaxy Note 2‘ye yönelik, Lollipop gelecek gelmeyecek haberine bir yenisi daha eklendi.İlk olarakSamsung Finlandiya‘dan ve ardından Samsung Polonya ile teyit edilenGalaxy Note 2 için Lollipop güncellemesi gelecek haberlerinin ardından, Samsung Gulftarafından yapılan açıklamada Note 2‘ye Lollipop gelmeyeceği söylenmişti.
Bu haberden kısa süre sonra
Samsung Danimarka tarafından yapılan açıklamadaGalaxy Note 2 için Android 5.x Lollipop gelecek ancak tüm bölgeler için değil denilmişti.
Son olarak şimdi,
Samsung İngiltere tarafından yapılan açıklamada, Galaxy Note 2 (N7100) veGalaxy S3 (I9300) için Lollipop‘un gelmeyeceği net bir şekilde belirtildi.
Samsung‘un her ülke temsilcilerinin farklı açıklamalarıyla kafaların karıştığı Lollipopgüncellemesi tam bir yılan hikayesi ve fiyasko oldu. Bu hiç hoş değil.
Ancak üzülmeyin, Galaxy Note 2 için
Cyanogen ekibinin yayınladığı CyanogenMod 12 ileAndorid 5.1.1 sürümünü Note’nizde kullanabilirsiniz

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
yanogen OS Telefonu ZUK Z1 İlgi Çekiyor!

zuk-z1.jpg

Son zamanlarda kaliteli donanımlarla premium akıllı telefonları rakiplerine göre ciddi oranla daha ucuza sunan Çinli üreticiler, Çin malı kavramı ve onunla özdeşen kalitesizlik anlayışını değiştirmeye başlıyorlar.Bunlardan biri olan ve Çinli
Qihoo 360 veLenovo tarafından desteklenen ZUK firmasının, Android işletim sistemi tabanlıCyanogen OS telefonu ZUK Z1 ortaya çıktı.
TENAA sertifikasında ortaya çıkan görüntüler ve özellikleriyle, premium cihaz olarak karşımıza sunulan
ZUK Z1 modeli, 5.5 inç1080pekran, Snapdragon 808 veyaSnapdragon 810 işlemci, 4GB RAM, 64GB dahili hafıza, 4G LTE desteği ve büyük bir batarya ile donanımsal özellikleriyle güçlü olduğunu gösteriyor.
zuk-z1-goruntu1.jpg

Google’ın işletim sistemi
Android 5.1 Lollipop tabanlı Cyanogen OS yüklü olarak gelen ZUK Z1,Type-C USB 3.0 portuna sahip.
Ülkemizde satılır mı veya satılırsa ne kadar fiyattan satılır bilinmiyor ancak, bu özelliklere saihp
ZUK Z1 modelini Çinden 370$‘a satın alabilirsiniz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Cyanogen, Android Custom ROM’lar arasında en dikkat çekeni olurken, dünya genelinde ilgi görmeye devam ediyor.
cyanogen-ocg.jpg
Akıllı telefon pazarında bir çok farklı işletim sistemleri yer alırken, özellikle iki tanesi kullanıcı sayıları açısından öne çıkıyorlar. Bunlardan bir tanesi Google’ın açık kaynak kodlu olarak geliştirdiği Android olurken, bu işletim sistemi farklı akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılmakta.
CyanogenMod-11-M7.jpg

Diğer taraftan Apple’ın iOS olarak kendi geliştirdiği mobil işletim sistemi de en büyük pazar payına sahip işletim sistemlerinden bir tanesi olurken, sadece firmanın kendi sunduğu iPhone modellerinde yer alıyor.
Daha sonra Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi, ve Blackberry OS gelirken, Tizen, Ubuntu, Mozilla, Sailfish gibi farklı işletim sistemleri de az da olsa pazarda yer alan önemli işletim sistemleri olmakta.
Android’in açık kaynak kodlu olması geliştiriciler tarafından rağbet görmesine neden olurken, bir çok Custom ROM şimdiye kadar sunulmuştu. Custom ROM’lar arasında ise en ünlüsü CyanogenMOD ekibi tarafından geliştirilen işletim sistemi olmuştu.
Cyanogen OS, resmi olarak OnePlus One gibi bir çok akıllı telefonda yer alırken, geliştirici ekip rağbet gören cihazlar içinde Custom ROM sunuyor.
Cyanogen çalışanlarından Adnan Begovic, Seattle Code Rush geliştirici etkinliğinde bazı açıklamalarda bulunurken, şu anda Cyanogen’in 50 milyondan fazla cihazda yüklü olduğunu ve Windows Phone ve Blackberry’nin toplamından bile daha fazla olduğunu kaydediyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
ndroid kullanıcıları için güzel bir çözüm olan Cyanogenmod, pek çok kullanıcı tarafından bilinmiyor. Peki, Cyanogenmod nedir? İşte "Cyanogenmod nedir?" sorusunun cevabı.

00-cyanogenmod-nedir-1442416320.png
Akıllı telefon kullanıcıların pek çoğunun adını duyduğu fakat hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı Cyanogenmod, özellikle Androidkullanıcıları için çok güzel bir çözüm. Peki, Cyanogenmod nedir? İşte detaylı açıklamalar ile "Cyanogenmod nedir?" sorusunun cevabı.
Cyanogenmod nedir?

Cyanogenmod, esasında Android işletim sisteminde farklı telefonlar için geliştirilen ROM denen yazılımlardır. Peki, ROM nedir? İsterseniz kısaca "ROM Nedir?" sorusunu da yanıtlayalım.
ROM nedir?

ROM dediğimiz şey işletim sistemi olarak da ifade edebilir. Zira ROM, bir işletim sisteminin kişiselleştirilmiş halidir. Yani farklı markaların Touchwizve Sense gibi arayüzleri ya da Nexus modellerinde görüp saf Androiddediğimiz yazılım da bir çeşit ROM'dur.
Stock ROM nedir?

Touchwiz, Sense, LG UX gibi akıllı telefonlar ile birlikte gelen ROM'laraStock ROM denmektedir.
Custom ROM nedir?

Cyanogenmod ise akıllı telefonlar ile gelmeyen ROM'dur. Cyanogenmod ve Omnirom gibi akıllı telefonlar ile birlikte gelmeyen ROM'lara Custom ROMdenir. ROMhakkında yeterli bilgiyi edindikten sonra, isterseniz "Cyanogenmod nedir?" sorusunu yanıtlamaya devam edelim.
Cyanogenmod nedir?

Cyanogenmod, Cyanogen şirketi altında çalışan geliştiriciler tarafından, son olarak Android 5.1.1 Lollipop tabanlıCyanogenmod 12.1 sürümü ile geliştirilmeye devam edilen ROM'dur.
01-cyanogenmod-121.png

Peki, Cyanogenmod neden geliştiriliyor? Stock ROM'lar yeterince başarılı değil mi? Elbette her ROM'un kendine göre avantajları var. Mesela Touchwiz ROM'unda ekran bölme, Sense ROM'unda Blinkfeed gibi özellikler görüyoruz.
Stock ve custom ROM kıyaslaması yaptığımızda ise, üreticiler kendi stock ROM'larını akıllı telefonlarına uygularken uzun zaman çalışırlar ve telefonlar duyurulduğunda büyük oranda hatasız stock ROM'lar ile karşımıza çıkıyorlar.
Cyanogenmod gibi custom ROM çeşitleri ise, akıllı telefonlar çıktıktan sonra geliştirildikleri için hem kullanıcıların telefonlarına hem daha geç geliyor, hem de çok sayıda hata ile karşılaşılabiliyor. Ayrıca custom ROM'ların çok büyük geliştirici ekipleri olmadığı için hataların düzeltilmesistock ROM'lara kıyasla daha uzun sürebiliyor.
Cyanogenmod avantajları neler?

Fakat, Cyanogenmod gibi custom ROM'ların çok sayıda avantajı da bulunmakta. Örnek olarak Cyanogenmodhakkında konuşursak,Cyanogenmod saf Android arayüzü ile geliyor, reklam amaçlı olsun ya da olmasın, ihtiyaç dışı hiçbir uygulamayı dahili olarak içermiyor.
Cyanogenmod ROM'unda stock ROM'lara kıyasla daha az uygulama olması, sistemin daha hızlı çalışmasını sağlayıp, RAM tüketimi azaltıyor. Pil performansı akıllı telefon modeline göre artıp, Cyanogenmod temalarıdestekleniyor.
Sonuç olarak Cyanogenmod'da Touchwiz ve Sense gibi kendine göre avantajları olan bir ROM. "Cyanogenmod nedir?" sorusunu cevapladıktan sonra, yazılımın son olarak Android 5.1.1 Lollipop tabanlı Cyanogenmod 12.1sürümünün yayında olduğunu belirmiş olalım. Android 6.0 Marshmallow tabanlı Cyanogenmod 13sürümünün ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
cyanogen-logo-3.jpg

Android işletim sistemi üzerinde Custom ROM geliştiren en ünlü firma olan Cyanogen, Marshmallow tabanlı ilk CyanogenMod 13 sürümünü resmi olarak bazı Android modelleri için yayınladı.

Aradan çok geçmedi ki, Cyanogen resmi CM 13 sürümünü aşağıdaki modeller için yayınladı.
CYANOGENMOD 13 RESMİ SÜRÜMÜNÜN GELDİĞİ İLK CİHAZLAR

• OnePlus One (bacon)
  • Nexus 7 (deb & flo)
  • LG G4 (h815)
  • Galaxy Tab Pro 8.4 (mondrianwifi)
  • LG GPad 7.0 (v400 & v410)
  • LG G3 Verizon (vs985)
  • Moto X 2014 (victara)

Eğer resmi CM 13 sürümünü kullanmak istiyor ve yukarıdaki modellerden birine sahipseniz CyanogenMod‘u yükleyerek Android 6.0 Marshmallow sürümünü deneyebilirsiniz.
Ayrıca belirtmekte fayda var, CM13‘ün bu modeller için yayınlanmasının ardından, bir çok modele de kısa sürede geleceğini söyleyebiliriz.
Üreticilerin güncelleme konusunda ağır olmalarına karşın, Cyanogen gibi firmaların varlığı veAndroid kullanıcılarını desteklemelerini takdir ediyoruz.

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.