Nokia D1C Android Telefon Geekbench Üzerinde Ortaya Çıktı

Nokia'nın uzun bir aradan sonra piyasaya kendi markası ile sunmaya hazırlandığı Android telefonu Nokia D1C, Benchmark sitesi üzerinde göründü.
Mobil cihazlar iş kolunu Microsoft'a satan Nokia, yapılan anlaşma gereği 2016 yılı son çeyreğine kadar kendi markası altında akıllı telefon üretemiyordu. Bu anlaşmanın sonuna yaklaşırken, internet ortamında Nokia'nın yeni Android akıllı telefonu hakkı da bir çok iddia ortaya atıldı. Nihayet bugün o iddiaları destekleyen ilk bilgi Geekbench üzerinden geldi.Nokia'nın "Nokia D1C" adı verilen yeni akıllı telefonu ilk kez Geekbench üzerinde ortaya çıkarak bazı teknik özellikleri de doğrulanmış oldu. Geekbench veri tabanında ortaya çıkan bilgilere göre Nokia D1C adlı bu yeni akıllı telefon Qualcomm'un 1.4 GHz Octa-core Snapdragon 430 yonga seti, 3GB RAM, Adreno 505 GPU ile Android 7.0 Nougat işletim sistemi altında çalışıyor.

Nokia, Cihazlar ve Servisler iş kolunu Microsoft'a satış anlaşmasını Nisan 2014 tarihinde tamamlandığında, bu anlaşmaya 2016 Yılı Dördüncü çeyreğine kadar Nokia'nın kendi markası altında akıllı telefon üretemeyeceği maddesinin dahil olduğu açıklanmıştı. Nokia geçtiğimiz aylarda aralarında Foxconn'un da olduğu bir Konsorsiyuma Nokia markasının kullanımı için lisans anlaşması imzalamıştı ve yapılan açıklamada Nokia markalı Android akıllı telefonların yol sonundan önce piyasaya çıkmayacağı belirtilmişti.
Geçtiğimiz aylarda Nokia markalı Android telefonların Snapdragon 820 ve 830 gibi üst seviye donanım özelliklerine sahip olacağını iddia eden bilgiler de gelmişti fakat bu iddialar çok da gerçekçi bulunmamıştı.