Nokia'nın yeni akıllı telefonları 2K ekran ve SD820 ile geliyor

Nokia çok yakında akıllı telefon pazarına dönüş yapacak....Cep telefonu pazarının geçmişte önemli isimlerinden bir tanesi olan Nokia, akıllı telefon pazarının yükselişi ile birlikte Android yerine Microsoft'un Windows Phone işletim sistemini kullanma kararı almış, ancak bu karar sonrasında da ne yazık ki satış rakamları her geçen gün düşen firma, servisler ve cihazlar bölümünü Microsoft'a satarak, akıllı telefon pazarından çekilmişti.

Nokia yakında akıllı telefon pazarına tekrar geri dönmeyi planlıyor. Gelen iddialara göre Nokia iki üst seviye akıllı telefon modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Finlandiya merkezli firma olan HMD Global Oy 18 Mayıs 2016 tarihinde Microsoft'un özellikli cep telefonu bölümünü satın aldığını duyurmuştu.
Microsoft, 2014 senesinde Nokia'nın akıllı telefon ve özellikli cep telefonu bölümlerini satın alırken, yapılan anlaşma gereği, Nokia'nın 2016 son çeyreğe kadar akıllı telefon pazarına girme yasağı bulunuyordu. Yasağın bitmesine yakın HMD Global Oy ile Nokia tekrar aramıza dönmeyi planlıyor.
Gelen bilgilere göre Nokia, iki yeni akıllı telefon sunacak. Bunlardan bir tanesi 5.2" ve diğeri de 5.5" büyüklüğünde dokunmatik ekran içerecek. Her iki cihaz da 2K çözünürlük içerirken, ayrıca işletim sistemi de Google Android 7.0 Nougat olarak yer alacak.
Bu yeni iki akıllı telefon modelinin de Qualcomm'un dört çekirdekli işlemci ve Adreno 530 grafik işlemci içeren Snapdragon 820 yonga setinden güç alacağı kaydedilirken, ayrıca metal kasa tasarımı içerecek olan yeni Nokia cihazların, suya karşı da dayanıklı gelmesi bekleniyor.