Türk Telekom ve Nokia, 5G Teknolojisi için Güçlerini Birleştirdi

GİGA 4.5G teknolojisi le en hızlı 4.5G'den üç kat daha yüksek hızlarda kullanım sunan Türk Telekom, 5G için şimdiden kolları sıvadı ve Nokia ile 5G ortak çalışma anlaşması imzaladı.Türk Telekom, Nokia ile 5G teknolojisi için yeni bir işbirliğine imza attı. 4.5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle yerli üretim ekipmanların üretimi ve kullanımı için işbirliği içinde olan Türk Telekom ve Nokia, şimdi de geleceğin teknolojisi 5G için birlikte çalışma kararı aldı. Nokia ile yapılan yeni işbirliği ile Türk Telekom; 5G teknolojisi kapsamında yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için çalışacak. Güçlü fiber altyapısıyla bugünden müşterilerine 5G hızında mobil iletişim deneyimi sunan ve uluslararası konsorsiyumlarda yer alarak 5G yazılımlarını dünya için üreten tek Türk şirketi olan Türk Telekom, gelecek on yılların teknolojik gelişmelerine uyum sağlama kapasitesine sahip bulunuyor.
Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, Nokia ile 5G ve Nesnelerin İnterneti konularında, yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için birlikte çalışacak. Bu kapsamda, Türk Telekom ve Nokia arasında, 14 Nisan Perşembe günü, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan ve Nokia Başkanı ve CEO’su Rajeev Suri ile Nokia Türkiye ve Orta Asya Başkanı Ernst Nassl’nin katılımlarıyla iyi niyet anlaşması imzalandı. İki şirket böylece 5G teknolojisinin ve Nesnelerin İnterneti alanında sunulabilecek otomasyon çözümlerine yönelik çalışmalar yapılması konusunda güç birliği yaptılar. Türk Telekom ve Nokia, kısa bir süre önce ise 4.5G destekli baz istasyonlarında da kullanılan ana ekipman olan “baseband” ünitesinin Türkiye’de üretimi ve bunun ilk kez Türk Telekom şebekesine entegrasyonu konusunda işbirliği yapmıştı.
5G teknolojisi için çalışılacak

Güçlü altyapısını Nokia’nın testlerine açacak olan Türk Telekom; aynı zamanda Nokia tarafından ileride sunulacak 5G teknolojisi ile uyumlu otomasyon çözümlerine yönelik ürün ve hizmetleri de Türkiye’de ilk kez deneyimleyecek operatör olacak. İşbirliği kapsamında 5G standartları, 5G teknolojisinin şebekeye entegrasyonu konularında da çalışmalar yapılacak. İki şirket ayrıca 5G teknolojisi ile birlikte günlük hayatta örneklerine daha fazla rastlanacak olan Nesnelerin İnterneti konusunda da ortak çalışmalar yürütecek. Bu işbirliği çerçevesinde Türk Telekom 5G yazılımları ile ilgili mevcut çalışmalarına ek olarak Nokia’nın uluslararası bilgi birikimini de şebekesine ve kullanıcı uygulamalarına entegre edecek ve 5G teknolojisinin Türkiye’de daha hızlı gelişmesini sağlayacak.
Gelecek on yılların teknolojileri için bugünden hazırız

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Türk Telekom olarak Nokia ile 4.5G’de başladıkları işbirliğini, 5G teknolojisi alanında da sürdürmekten memnuniyet duyduklarını belirtti. Aslan, her iki şirketin 5G’nin yol haritasının çizilmesinde büyük rol oynadığını belirterek, şunları söyledi:
“Türk Telekom olarak Türkiye’nin dijital devrimini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu hedef doğrultusunda 4.5G’de olduğu gibi 5G’de de ülkemize ve kullanıcılarımıza en ileri teknolojiyi sunmayı amaçlıyoruz. İletişim ve teknoloji altyapımız, Türkiye’de 4.5G ve 5G gibi her türlü yeni nesil mobil hizmetin bel kemiğini oluşturuyor. Türkiye’de henüz 4.5G teknolojileri için altyapı çalışmaları tamamlanmadan önce 5G üzerinde çalışmaya başladık. Bu çalışmalarımızı şimdi de Nokia ile yaptığımız işbirliği ile devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlaşma ile Nokia’nın uluslararası deneyimi ve Türk Telekom’un gücünü birleştiriyoruz. Ülkemizin 81 ilini birbirine bağlayan fiber altyapımız sayesinde, sadece bugünün değil, 5G ve ötesindeki teknolojiler dahil önümüzdeki on yılların teknolojik gelişmelerine uyum sağlama kapasitesine sahibiz. 4.5G ile başlayan yeni mobil dönemde yatırımlarımız ve geniş fiber altyapımız sayesinde sadece 4.5G’nin değil, 5G ve gelecek on yılların mobil teknolojilerinde lider olmaya hazırız”dedi.
Nokia Türkiye ve Orta Asya Başkanı Ernst Nassl imzalanan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti belirtti ve konu ile ilgili şunları söyledi:
“5G, teknolojilerde kullanıcıların imkanlarını arttırarak, bir sonraki sanayi devrimini gerçekleştirecek nitelikte bir teknolojidir. Uzun soluklu iş ortaklıklarımız olan Türk Telekom ile Nesnelerin İnterneti sayesinde Türkiye’deki farklı sektörler için katma değer yaratmak ve aynı zamanda müşterilerin kullanıcı deneyimi kalitesini arttıracak yenilikçi çözüm ve servisler sağlamak amacı ile 5G teknolojisini işletmelerin hizmetine sunacağız. Nokia olarak sadece 5G teknolojisinin araştırma ve standardizasyonu konusunda öncü bir rol oynamakla kalmıyor, aynı zamanda bu ekosistemlerin gelişmesine ve bu şekilde herkesin bundan fayda sağlamasına da destek veriyoruz”.
5G Teknolojisi ile hayatımızda neler değişecek?

5G teknolojisi ile birlikte mobil internet hızı artacak. Bunun bir yansıması olarak gerçek zamanlı uygulamalarda gecikme süreleri azalacağı için otomasyon hizmet ve ürünlerinde artış olacak. Nesneler birbirine internet ile bağlanarak konuşan, hayatı kolaylaştıran çözümler sunan varlıklar haline gelecek. Örneğin, doktor ve hasta aynı ortamda olmaksızın ameliyatlar gerçekleşecek, gerçek zamanlı bilgi akışı sağlanacak. Uzaktan eşyalar kontrol edilip komut verilebilecek. Evde değilken dışarıdan perdeyi açabilme, kapıyı kilitleme gibi çeşitli ev çözümleri sunulacak. Arabalar, sensörler sayesinde bir kaza anında kullanıcısına yardım edebilir hale gelecek. Yani, sağlık, otomotiv, akıllı şehir, ev otomasyon başta olmak üzere birçok yeni hizmet devreye girecek.