3D Filmler Çocukların Gelişimine Katkı Yapıyor

Son dönemlerdeki diyerek popüler hale gelen 3D filmlerin çocuklar üzerinde farklı bir etkisi olduğu ortaya çıkarıldı.

Londra Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmada 3D filmlerin çocuklardaki etkileri incelendi. Çocuklarda 3D film izlenmesi sırasında yaşanan değişiklikler gözlemlenirken aynı zamanda çocukların gelişimi ve bu filmlerin nasıl etki yaptığı da mercek altına alındı.
Görsel teknolojilerin çocukların öğrenmesinde çok daha etkili olduğu bilinirken benzer bir sonuç yine 3D filmler ile de ortaya konuldu. Araştırmacılar tarafından yapılan incelemelerde 7 ile 14 yaş arasındaki çocuklar 20 dakikalık 3D film izletildi. Çocukların bu film izlemesi sonrasında özellikle bilişsel işleme hızının iki kat daha arttığı belirtilirken çocuklarda beyin çok daha hızlı bir şekilde çalışmaya başladı.
Konsantrasyon Artıyor!
Aynı zamanda çocuklarının konsantrasyonunun artması ve odaklanmaları daha iyi bir şekilde yaşandığı da araştırma ile birlikte ortaya çıkarıldı. Elde edilen bu sonuçlar ile birlikte 3D film izlemenin çocuklarda önemli bir katkı yaptığı belirtilirken dikkat ve konsantrasyon sorunu olan çocuklar için 3D film seanslarının yapılmasının etkili olabileceği belirtildi.
Daha önce de dünya genelinde pek çok farklı yerde yapılan araştırmalar görsel olarak çocukların dikkatini çekecek içeriklerin gelişime önemli bir katkı sağladığı ve bu konudaki en önemli detayın çocukların gelişimine doğru yönde katkı verecek içeriklerin çocukların buluşturulmasının olduğu belirtilmişti.