Bilgisayarınızdaki bellek hızını en fazla kaç mhz'ye çekebilirsiniz? 2 katına? 10 katına? 1000 katına?


Nature dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, Avrupalı ve Rusyalı bilim adamları bellek hızlarını arttırmak için Terahertz ışınımları üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Belleklerin manyetik alanlarını T-ray ışınları ile değiştirerek işlem hızları 1000 kat daha hızlı hale gelebilecek.
Terahertz bandı elektromanyetik tayfta uzak kızılötesi ile mikrodalgalararasındaki frekans bandında bulunur. T-ışınları, T-dalgaları, T-ışık, T-lux,THz olarak da adlandırılmaktadır. (Vikipedi açıklaması)

Terahertz bandında bulanan radyasyon günlük hayatta birçok alanda kullanılıyor. Havaalanlarında bagajlardaki bombaları saptamak, bozulan mikroçiplerde hasarı saptamak, eski yazıtların yaşını bulmak gibi kullanım alanları var.
Yine de bu Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsizyi daha uzun bir süre bLinkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsizca bilgisayarlarınızda göremeyeceksiniz. Evet, Terahertz bandında bir radyasyon etkisi, belleklerde bulunan manyetik alandan çok daha hızlı ve efektif ama, bilim adamları radyasyonun uzun bir süre boyunca bilgisayar içinde gezinmesininne gibi sonuçlara yol açacağını henüz saptayamadılar.