PlayStation 4 Pro, SATA 3.0 desteği ile geliyor

Açıklama direkt olarak Sony cephesinden geldi.


10 Kasım 2016 tarihinde dünya çapında Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz olan Sony’nin yeni konsolu, PlayStation 4 ailesinin Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz PlayStation 4 Pro, görünüşe göre SATA 3.0 desteği ile geliyor. 4Gamer isimli bir sitenin Sony Interactive Entertainment’ın mühendislik takımı şefi olan Masayasu Ito ile yapmış olduğu röportaj sayesinde öğrenilen bu bilgi, PlayStation 4 Pro alacak olanları eminim heyecanlandıracaktır.

Bahsi geçen bu röportajda aslında Masayasu Ito, PlayStation 4 Slim ve PlayStation 4 Pro’da Serial ATA (SATA) 2.0 desteğinin olduğunu söylemişti fakat Sony bunun bir hata olduğunu açıkladı ve PlayStation 4 Pro’nun SATA 3.0 desteği bulunduracağını söyledi. Fakat PlayStation 4 Slim hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu konsol büyük bir ihtimalle Serial ATA (SATA) 2.0 kullanmaya devam edecek.
Peki, bu SATA 3.0 nedir diye soracak olursanız, hemen küçük bir açıklama yapalım. Sony’nin en yeni konsolunun bu teknolojiyi içerisinde bulundurması sayesinde bilgi transferi çok daha hızlı olacak. Hem bilgi transferi hızını, hem de bu transferin performansını arttıracak olan bu yenilik sayesindedosyaları 3.0 Gbit/s ile 6.0 Gbit/s değerleri arasında transfer edebileceğiz. Ayrıca bu özellik sayesinde oyun içerisindeki yükleme ekranlarının kısalma durumu da oldukça mümkün