Doğal olarak bu keyifli anları da Nikon‘unuzla ölümsüzleştirdiniz. Ertesi gün çektiğiniz fotoğrafları arkadaşınıza e-mail ile göndereceksiniz fakat çekmiş olduğunuz bu fotoğrafların boyutları çok yüksek! Çeşitli programlarla boyutları ufaltmayı denediniz ama çözünürlükleri kaybolduğu yetmiyormuş gibi tek bu işlemleri de yapmakta çok yorucu. Ne yapacağım diye düşünmeye başladınız bile:-)


Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

Fotoğraflarınızı sadece e-mail ile göndermek değil aynı zamanda blog, forum veya birçok fotoğraf paylaşım sitesinde yayınlarken de boyut nedeniyle sıkıntı yaşayabiliyoruz. Fotoğraf makinelerimizi alırken yüksek çözünürlükte iyi kalite de çeksin istiyoruz. Ama bu fotoğrafları paylaşırken de mümkün olduğunca boyutlarını küçültüp kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Size tam bu işe uygun 6 adet en çok kullanılan program incelemesi hazırladık. Bu programlar aracılığıyla fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabilir ve istediğiniz ölçüde küçültebilirsiniz.
1- irfanView:

IrfanView‘ın en popüler ve en kullanışlı fotoğraf görüntüleme programlarından 100’e yakın dosya formatını destekleyen harika program irfanView’ı Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz indirebilirsiniz.
Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz desteği de olan bu çok hızlı resim görüntüleme ve düzenleme programında görüntü ve ses dosyalarınızı dahi açabilirsiniz. Peki irfanView’ı kullanarak resim dosyalarınızı nasıl küçültebilirsiniz?

Yeniden boyutlandıracağımız fotoğrafımızı irfanView’da açtıktan sonra, resim menüsü altında bulunan “Yeniden boyutlandır/Yeniden adlandır”adımından yeniden boyutlandırma ekranına ulaşabilirsiniz.


Bu ekranda yer alan adımlara baktığımızda;

1. İstediğiniz yeni boyutunuzu bu alandaki genişlik veya yükseklik alanlarına yazabilirsiniz. Hangi alana yazarsanız diğer alan otomatik olarak belirlenecektir

2. “En-boy oranını koru” ve “yeniden örneklemeden sonra keskin” alanları işaretli olmalıdır
3. Belirli olan standart bir ölçü kullanacaksanız programın size sonmuş olduğu hazır değerleri kullanabilirsiniz. “Yarım” ve “iki katı” butonları da mevcut resim boyutunuzun otomatik olarak yarısı veya iki katı değerinde yeniden boyutlandırılması için kısayollardır.
4. Fotoğrafınızın iyi bir kalitede boyutlandırılması için “Yeniden örnekle (en iyi kalite)” mutlaka işareli olmalıdır.
Yeni boyutumuzu belirledikten sona “Tamam” butonuna basarak boyutlandırma işlemimizi tamamlıyoruz. Değişiklik sonrası CTRL+S ya da “Dosya” adımından “Kaydet” derseniz, mevcut resminizin üzerine yeni boyutlanmış resminizi kaydedecektir. Bu nedenle yedek almışolduğunuz resmi boyutlandırmanızda veya işleminiz bittikten sonra “S” tuşuna basmakta veya Dosya, “Farklı Kaydet” adımını kullanmanızda yarar vardır.


2- PhotoScape:

PhotoScape, fotoğraf kesme, düzenleme, yeniden boyutlandırma,exif gibi bir fotoğraf düzenleme aracından temelde bulunması gereken tüm özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda da Türkçe dil desteği de olan bu çok kullanışlı programı sizlere sadece boyutlandırma için değil, fotoğraflarınızı düzenleme ve izleme içinde tavsiye ediyoruz.
PhotoScape’in fotoğraflarımızı yeniden boyutlandırma açısından en güzel özelliği birden fazla fotoğrafı aynı anda boyutlandırma imkanı tanımasıdır. Bir klasör içindeki tüm fotoğrafları aynı boyutta ve orjinal fotoğraflarınıza hiçbir zarar gelmeden yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu kullanışlı programı Türkçe olarak Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz indirebilirsiniz.
Öncelikle fotoğraflarımızı tek tek boyutlandırmanın nasıl yapıldığına bakalım. Programı kurduktan sonra ana sayfasında yer alan “Düzenleyici”butonuna basıyoruz. Ardından sağ tarafta yer alan bilgisayarımızdaki tüm dosyaları gösteren alandan ilgili fotoğrafımızı seçip açabildiğimiz gibi fotoğrafımızı program içine sürükleyerekte açabilme imkanı bulunmaktadır.Fotoğraf açıldıktan sonra aşağıda bulunan “Yeniden Boyutlandır” butonuna basılarak açılan pencereden istenen yeni boyut seçilir ve ardından“Kaydet” butonuna basılır. Kaydet butonuna basıldıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.


1. Bu ekranda yeniden “Kaydet” butonuna bastığımızda aşağıdaki fotoğraf kalitemizi belirlememizi isteyen ekran çıkacaktır.
Kaliteyi arttırarak “Tamam” butonuna bastığımızda fotoğrafımızın bulunduğu klasör içine yeni “Originals” isminde bir klasör açarak mevcut resminizi eski dosya üzerine kaydederken, fotoğrafınıza ait değişiklik öncesi ilk halini ise “Originals” klasörü içine taşımaktadır.“Backup the original photo at originals folder before overwriting” programın ilk değeri olan işaretli hali kalmalıdır.2.”Atanan Klasöre Kaydet” butonuna basılırsa önceden belirlemiş olduğumuz alana yeniden boyutlandırılmış fotoğraflarımızkaydedilecektir.3. Fotoğrafımızı atacağımız sabit klasör seçilir ve bu klasöre fotoğrafımızın kaydedilmesi sağlanır. Son adımda yeniden fotoğrafımızın hangi kalitede kaydedilmesi istendiği sorulacaktır.4. Fotoğrafımızın istediğimiz alana kaydedilebilmesi için seçim yapmamız istenir ve son adımda yeniden kalite seçimi yaptırılacaktır.PhotoScape‘in en güzel özelliklerinden birinin çoklu fotoğraf dosyalarının eş zamanlı boyutlandırması olduğunu söylemiştik. Bakalım bu özellik nasıl kullanılıyor?

Programı açtıktan sonra “Düzenleyici” seçeneği yanında yer alan “Toplu Düzenleyici” butonuna basılır ve açılan ekranda sağ üstte yer alan “Ekle”butonuna basılarak bilgisayarımızdaki istediğimiz klasör içindeki yine istediğimiz sayıdaki dosya seçilir.Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz
1.”İlk olarak değiştirilen fotoğraf altında çıkış klasörü oluşturun” seçeneği işaretlenirse farklı bir sürü klasörden fotoğraf seçmiş olsanız dahi ilk eklemiş olduğunuz fotoğrafın bulunduğu klasör içine “Output” adında yeni bir klasör oluşturarak tüm yeniden boyutlandırdığınız fotoğrafları bu klasör içine atacaktır. Böylece orjinal fotoğraflarınız bulundukları klasörlerde kalmaya devam edecektir.2. “Her değiştirilen fotoğrafın altında çıkış klasörü oluşturun” seçeneği seçilirse, farklı klasörlerden seçmiş olduğunuz fotoğraflar yine bu farklı klasörler içine yeni birer output klasörleri yaratarak böylece yeniden boyutlandırılan fotoğraflarınızın orjinallerine yakın klasörler içinde ulaşmanız mümkün olacaktır. Fotoğraflarınızın orjinal hallerinde bir değişiklik olmayacaktır.3. “Atanan klasörde fotoğraflarınızı kaydedin” seçilirse, yeniden boyutlandırılan fotoğraflarınızın bulundukları klasörlerden bağımsız olarak sizin belirleyeceğiniz klasöre oluşturulan boyutlanmış fotoğraflarınız kaydedilecektir.4. “Aynı isimle kaydet” işaretli olursa fotoğraflarınız “output” klasörlerine mevcut isimlerini koruyarak atılırlar. “Yeni isim ile kaydet”seçeneği işaretlenirse karşınıza çok geniş bir yeniden isimlendirme seçenekleri çıkacaktır. Dosya ismine sabit açıklamalarkonulabileceği,başlangıç numarası, sepatatör ve çeşitli tarih ve saat seçenekleri de konularak isimlendirme yapabilirsiniz. Bölümün hemen altında (Ex) değişikliğiniz sonrası oluşacak örnek dosya ismi de görüntülenebilmektedir.
5. “İmaj boyutu” JPG,PNG,BMP ve GIF olarak boyutu belirleyebilir veya “Orjinal Boyut” seçeneğiyle mevcut formatı koruyabilirsiniz.
6. “JPEG Kalitesi”, Tekli boyutlandırmada anlattığımız gibi fotoğraflarımızın kalitesini seçiyoruz.

isteğinize göre exif bilgilerini koruyup korumama seçeneğinizide belirleyip “Kaydet” butonuna basıp toplu boyutlandırmamızı tamamlıyoruz.
PhotoScape’in diğer özellikleri içinde raw dönüştürücü ve resim birleştirme gibi fonksiyonları da bulunmaktadır. Programı indirip mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ederiz.