kahraman elektronik n11.com-kahraman elektronik
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 1. #1
  Kullanıcı
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  22,965
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  13 Beğenilmiş

  dikkat Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?


  Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?
  Akıllı telefon kullanıcıları bazı terimleri kullanmakta fakat ne anlama geldiklerini bilmemektedir. Batarya kalibrasyonunu söylesek Batarya Kalibrasyonu Nedir diye sorarlar. Öncelikle batarya kalibrasyonundan bahsedelim:

  Batarya Kalibrasyonuna Batarya Optimizasyonu da denilmektedir. Bu özellik bataryanızın yenilenmesini sağlamaktadır. Yani Batarya Kalibrasyonu bataryanın kendine gelmesini ve bataryayı toparlamayı sağlamaktadır. Bu özellik ile bataryanızı taratıp verimini artırmayı sağlayabilirsiniz.

  Şarjınız çabuk mu bitiyor? Problem bataryanızda olabilir. Bu bataryalar kullanıcıların kullanımına bağlı olarak verimlerini yitirebilir ve performanslarını kaybedebilir. Bu durumda bataryanızı yeniden almanız gerekebilir ya da bir kaç optimize yöntemi ile bataryanızı yenilemeniz gerekebilir. Bataryayı yeniden almadan önce optimize etmede fayda var. Bu nedenle birazda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?Konusuna değinelim:

  1. İlk önce telefonunuzda ne kadar şarj var olduğunun hiç önemi yok önemli olan telefonunuzdaki şarjı sonuna kadar bitirmek yani telefonunuz kapana kadar harcamaktır.

  2. Telefonunuzdaki şarjı telefon kapanana kadar harcadığınızdan emin olduğunuzda telefonunuzu kapalı iken telefon bataryasını 0 olana kadar doldurunuz.

  3. Şimdi telefonu şarjdan çıkardıktan sonra açıyoruz. Telefonu açtığınızda şarjı görünce şaşırmayınız 0 gözükmeyecektir. Şimdi yeniden telefonu şarj edeceğiz. Fakat bu sefer telefon kullanılmamak şartıyla açık bir şekilde şarj edilecektir. Telefonunuzu kullanmamak için uçak moduna almanızı tavsiye ederim. İşlem sonunda uçak modundan çıkarınız.

  4. Telefonunuzun şarj seviyesi 0 olduğunda telefonu şarjdan çıkarıp telefonunuzu tekrar kapatıp açmalısınız. Telefon açıldığında telefonunuz 0 şarj halinde değilse tekrar şarj ediniz.

  5. Telefonunuzun şarjı dolduğunda şarjdan çıkarınız. Sonra bitene kadar yani telefon kapanana kadar kullanınız. Kapandıktan sonra şarjınızı tekrar 0 olana kadar şarj ediniz.

  Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde batarya kalibrasyonunuzu yapmış olursunuz. Telefon şarjınızın 'dan aşağıya düşürmeden telefonunuzu şarja takınız. Bu işlemleri sürekli yapmayınız. Ayda bir kere yapmanız yeterlidir.

 2. AVRUPA IPTV HIZMETLERI
 3. #2
  Kullanıcı
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  22,965
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  13 Beğenilmiş

  Standart Cevap: Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

  Cihazımın bataryasında sorun olduğunu nasıl anlarım?

  Hepsinden önce batarya performansının düştüğünü tespit etmeniz gerekiyor. Batarya performans düşüklüğünün nedeni batarya mı yoksa Android cihazın kendisinden kaynaklanan bir sorun mudur? Yazının devamındakalibrasyon aşamalarına geçeceğiz. Bu aşamalardan önce bataryanın fiziksel bir hasarı (akıntı ya da oksitlenme) olup olmadığına bakın.Eğer cihazınızın bataryası sökülebiliyorsa bu söylediklerime rahatlıkla bakabilirsiniz. Eğer cihazınızın bataryası sabit bir bataryaysa akıntı olması durumunda cihazın aralıklarından bu sıvı akacaktır. Aşağıdaki resimde batarya sıvısı akan bir cihazı görebilirsiniz.Eğer bataryanın kendisinde fiziksel olarak bir hasar olmadığından eminsek sonraki adımlara geçebiliriz. Eğerkalibrasyondan sonra da bataryanızın ömründe bir değişiklik olmazsa bataryanızı değiştirmenizde fayda var. Çünkü elinizdeki batarya zamanla sıvı sızdırmaya başlayacak ve daha büyük sorunlara neden olacaktır. Yeni batarya alırken bataryanın orijinal olduğuna dikkat edin, kalitesiz bir batarya 1 2 hafta içinde arızalanacak hatta cihazınızı da bozacaktır (muadil bataryalar hariç).Öncelikle bataryanın hızlı bitmesine neden olan birçok etken olabilir. Eğer telefon yavaş şarj oluyorsa şarj soketinde, kabloda ya da şarj aletinin kendisinde bir sorun olabilir. Cihazın kendi şarj aleti ile yapılan şarj ve sıradan bir şarj ile yapılan dolum arasında ciddi farklar vardır. Denemek serbest.Eğer cihazınızı yeni güncellediniz ve bataryanız çabucak tükeniyorsa cihazınızın ön belleğini temizlemekte fayda var. Bu biraz teknik bir konu olduğu için bu yazıda buna değinmeyeceğim. Youtube’a Android clear cacheyazarsanız size yardımcı olacak bir çok video bulabilirsiniz.Batarya kalibrasyonu nedir? Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

  Android işletim sisteminde Battery Stats adında, batarya durumunu ve istatistiklerini takip eden bir özellik vardır. Bataryanın ne zaman dolduğu, boşaldığı gibi işlemleri takip eder. Bu işlemi yapan sistem bazen bozulur ve sorun da burada başlar, telefonda görülen batarya istatistikleri hatalı verilir. Batarya %50 doluyken telefonun birden kapanması da bu yüzdendir. Bataryayı kalibre etmek aslında Android cihazdaki bu sistemi kalibre ederek doğru veriler göstermesini sağlamaktır.Şunu açık bir şekilde söylemeliyim ki aslında gerçekten bataryanızı kalibre edemezsiniz, bataryanız kimyasal maddelerden oluşan bir donanımdır. Bu kimyasal bozulduysa, artık şarj tutmuyorsa buna yapabileceğimiz pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Sadece lityum iyon bataryalarda fazla şarj almasını engelleyen bir devre bulunmaktadır. Bunun dışındakiler özel bir sıvı ve kömür.Akıllı Telefon Bataryaları ile İlgili Yanlışlar

  Lityum-iyon bataryaların bir hafızası ya da üzerinde veri olan bir sitemi olmadığı için yapabileceğiniz pek fazla bir işlem yoktur. Asıl sorun Android işletim sisteminin kendisindedir. Android sistem bataryadaki durumu okur ve gösterir. Ama yanlış okuyup yanlış gösterdiğinde sorun patlak verir.Bazı blog ve forumlarda Android işletim sisteminde bulunan batterystats.bin dosyasının silinerek bataryanın kalibre edileceği yönünde yanlış bir bilgi vardır. Bu dosya sadece batarya istatistiklerini tutar, ne zaman şarja takıldı, hangi uygulama ne kadar kullandı gibi. Bu dosya telefon şarjda değilken, batarya kullanımını ölçer, yani telefonu her şarja taktığınızda bu dosya zaten sıfırlanıyor, bu dosyayı silmeniz bataryanızı kalibre etmez.Rootsuz Android Cihaz Batarya Kalibrasyonu

  Nihayet yazının başında bahsettiğimiz kalibrasyon aşamasına geldik. Eskiden beli bilinen bataryayı tam boşaltıp tam doldurma işlemi halen işe yarayan bir uygulamadır. Fakat lityum bataryaların %0 a kadar tamamen bitirilmesini teknik mecralar tavsiye etmemektedir. Eğer bataryanızın sorunları zaten yeterince başınızı ağrıtıyorsa bu tekniği uygulamak göze alınabilir.
  Rootsuz Batarya Kalibrasyonu

  1. Cihaz kendini kapatana kadar bataryayı bitirin.


  1. Kapalı cihazı tekrar açın ve kapanmasını bekleyin. Enerjinin tamamen tükendiğinden emin olalım.
  2. Telefon kapalı haldeyken cihazı şarja takın. Ekranda %100 dolduğunu gösterene kadar, bazıları LED rengi ile belli eder, telefonu şarj edin.
  3. Telefonu şarjdan alın.
  4. Telefonu açın. Telefonu açtığınızda muhtemelen %100 dolu göstermeyecek, telefon açık durumdayken tekrar şarja takın ve %100 şarj olana kadar bekleyin, telefonu kullanmayın. Mümkünse uçak moduna alın. Telefonu tekrar kullanmak için uçak modunu kapatmanız gerekecek.
  5. Telefon dolduktan sonra şarjdan çıkartın ve kapatıp açın, batarya %100 dolu göstermesi gerekiyor. Eğer göstermiyorsa tekrar şarja takın.
  6. Telefon kapanıp açıldığında %100 dolu gösterene kadar bataryayı şarj etmeye ve açıp kapatmaya devam edin. Kapatıp açarken şarja takılı olmadığına dikkat edin.
  7. Şimdi telefonunuzu şarjdan alın ve kapanana kadar kullanın.
  8. Telefon kapandıktan sonra %100 olana kadar tekrar şarj edin. Bu şekilde Android cihazın batarya göstergesini kalibre etmiş olacağız.

  Lütfen bu işlemi sık sık yapmamanız gerektiğini aklınızda bulundurun. Bataryayı %100 boşaltmanın bataryaya zarar verdiğini unutmayın. Bu işlemi 3 ayda bir yapmanız yeterli olacaktır, daha önce de belirttiğimiz gibi bu işlemi sağlıklı bataryalar üzerinde denemeyiniz.

 4. #3
  Kullanıcı
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2015
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  22,965
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  13 Beğenilmiş

  Standart Cevap: Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

  Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz
  Yazılım güncellemesinden sonra, rom yükledikten sonra yada hiçbir sebep yokken telefonunuzun bataryası daha hızlı tükenmeye başlayabilir ve bu durum da sizin canınızı sıkabilir.
  Eğer cihazınızda yazılımsal yada donanımsal bir sorun yoksa bu hızlı pil tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Bu çözüm batarya kalibrasyonu olacaktır. Rootlu veya rootsuz tüm cihazlarda uygulanabilir.
  Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?  1. Telefonunuzun şarjını %100 doldurun ve telefonunuzu şarjdan çekin.
  2. Telefonunuzun şarjı bitip telefon kendiliğinden kapanana kadar kullanın.
  3. Telefon kendiliğinden kağandığında telefonu kapalı şekilde şarjı %100 olana kadar şarj edin. Telefonda şarj göstergesi %100’ü gösterdiğinde telefonu hemen şarjdan çekmeyin bir müddet daha şarjda bekletin yarım saat saat kadar.
  4. Bu adım sadece rootlu cihazlar için: Telefonu şarjdan çıkarmadan telefonunuzu açın ve herhangi bir Root Explorer uygulaması ile Data/System yolu altındaki batterystats.bin dosyasını silin. Yada Root Explorer ile yaptığınız bu işlemi Play Store’dan indireceğiniz herhangi bir battery calibration uygulaması ile de yapabilirsiniz. Bu işlemin hemen ardından telefonunuzu şarjdan çekip normal kullanımınıza dönebilirsiniz.
  5. Bu adım sadece rootsuz cihazlar için: Telefonunuzu şarjdan çıkartın ve telefonunuzu açın. Telefonunuzu normal kullanımına dönebilirsiniz.
  Bilinenlerden devam edelim. Hepinizin bildiği gibi WiFi, mobil veri, otomatik senkronizasyon, ekran parlaklığı ve arka planda çalışan uygulamalar pil tüketimini olumsuz etkiler kullanmadığınız özellikleri kapatmanız pil sürenizi nispeten uzatacaktır.

Benzer Konular

 1. Telefonda batarya süresi nasıl arttırılır?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum Cep Mobil Uygulamaları
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 10.Ekim.2016, 23:49
 2. Android Telefon veya Tablette Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum Diğer Tabletler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Eylül.2016, 18:03
 3. İOS Android Telefonlarda Chromeyi Hızlandırma Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum İOS Android uygulaması
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Şubat.2016, 01:07
 4. İOS Android Telefonlarda Sürüm Yükseltmesi nasıl yapılır
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum İOS Android Teknik uygulamaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ocak.2016, 00:50
 5. Laptop Batarya Kullanım Süresi ve Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?
  Konu Sahibi mehmetkarahanlı Forum Aksesuar & Yedek Parça
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ekim.2015, 00:02

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •