Microsoft, Windows Mağazadan Eski Uygulamaları Kaldırmaya Başladı

Microsoft, uygulama ve mağaza kalitesini artırmak için Windows Mağazadan güncellemeden eski uygulamaları kaldırmaya başladı.


Redmond merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile güçlü bir ekosistem oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Yayınladığı yeni güncellemelerle kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlayan şirket, bir yandan da işletim sistemlerinin olmazsa olmaz tarafı Windows Storeuygulama mağazasında geliştirmeler yapıyor.
Microsoft, kalitesiz, uyumsuzluk sorunu olan ve güncellemeyen eski uygulamaları Windows mağazadan kaldırmaya başladı. Microsoft, Windows Mağaza temizlik işine de güncelliğini yitirmiş eski ve geliştiricileri tarafından terk edilmiş uygulamaları mağazadan kaldırarak başladı.
Microsoft, bu yılın başlarında geliştiricilere birer bilgilendirme maili göndermiş ve mağaza kriterlerini karşılamayan geliştiricilerin uygulamalarının Windows Store uygulama mağazasından kaldırılacağını belirtmişti. Neowin'in jaberine göre Microsoft tarafından, yeni uygulama kriterlerini karşılamayan uygulama geliştiricilerine, uygulamalarının mağazadan kaldırıldığını belirten maillerin gönderildiği belirtiliyor.
Microsoft'un geliştiricilere gönderdiği mailde şu noktalara dikkat çekiliyor:
Microsoft, aşağıda listelenen başarısızlıklar nedeni ile uygulamanızı yayından kaldırmıştır.Geliştirici için Notlar: Uygulamanız, mağaza politikası gereği değerlendirme anketi 30 Eylül tarihine kadar güncellenmediği için uygulama yayından kaldırılmıştır
Microsoft, bu konuda geliştiricileri yaklaşık altı aydır uyarıyordu. Buna rağmen büyük geliştiriciler ve,stüdyolar hariç bazı geliştiricilerin bu uyarılara kulak asmadığı görülüyor. Bu nedenle uygulamalarını güncel API kadarı ve Windows 10 tasarım özelliklerine göre Galaxy ncellrmemiş ve yeterli kullanıcı deneyimi sağlanamamış.
Microsoft Windows Store, bu temizlik bittiğinde belki eskisinden daha az uygulamaya sahip olacak. Fakat eskisinden çok daha kaliteli ve kullanışlı bir uygulama mağazası olacağı kesin gibi görünüyor.