Windows 10 Sürücü Yüklemelerine Sınırlama Geldi

Microsoft tarafından yapılan son açıklamalarda Windows 10 için yeni bir güncellemenin sunulduğu ve güncelleme ile birlikte güvenlik seviyesinin daha da arttırıldığı belirtildi.

Windows 10 işletim sistemi için özel olarak çalışmalarını sürdüren Microsoft, yaptığı son güncelleme ile birlikte özellikle sürücüler için önemli bir kriter getirdi. Belirli sertifikalara sahip olmayan uygulamaların bilgisayarlara kurulmasını önleyen Microsoft, böylece kullanıcıların güvenlik açığı yaratabilecek uygulamaları bilgisayarlarında kullanmasını önleyecek.
Resmen Açıklandı
Konuyla ilgili resmi olarak yapılan açıklamalarda özellikle güvenlik konusunda kriterleri karşılayamayan uygulamaların Windows 10’da artık kullanılmayacak olması pek çok kullanıcının işine yarayacak uygulamaları ve sürücüleri kuramamasına neden olacak. Fakat başlangıç olarak bu her ne kadar can sıkıcı bir durum olarak görülse de kullanıcıların güvenliğinin sağlanabilmesi adına büyük bir avantaj sağlayacak.
Microsoft tarafından yapılan son hamle Windows 10 işletim sisteminin güvenliğinin daha iyi bir hale getirilmesi için olurken sürücü ve diğer uygulamalarda gerekli kriterlerin sağlaması adına üreticilerin de gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. İşletim sistemlerinin kırılması ve güvenlik duvarlarının aşılması noktasında uygulama ve sürücülerdeki açıklar büyük bir önem taşırken yapılan hamle bu konuda büyük bir önlem getiriyor.
Yapılan bu gelişmeyle birlikte kullanıcıların güncellemeyi alması istenirken yapılacak güncelleme işlemleri sonrasında güncellemeyi alan tüm cihazlarda benzer güvenlik sağlanmış olacak.