"PC'ler, Mac'lerden 3 kat Daha Pahalı"

Teknoloji dünyasının dev şirketi, Windows'lu PC'lerini rafa kaldırıp, yerlerine Apple'ın Mac'lerini alıyor!

Bir süredir IBM ve Apple, firma olarak birbirlerine yaklaşmaktaydılar. Firmaların iOS uygulamaları için beraber çalışmalarının yanı sıra, IBM'in bilgisayarlarını Mac'ler ile değiştirme konusunda da Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz. Şimdi ise bir IBM yardımcı başkanı, Apple bilgisayarların, Windows PC'lere göre daha avantajlı fiyat-performans oranlarına sahip olduklarını söylemekte.
Minneapolis'de bu hafta gerçekleşen Jamf Nation konferasında konuşan IBM Workplace as a Service yardımcı başkanı Fletcher Previn, şu anda 90.000 IBM çalışanının Mac bilgisayarları kullanmakta olduğunu söyledi ve görünene göre IBM, şu anda Dünya'nın en fazla Apple Mac kullananı konumuna yerleşmiş durumda. Ayrıca bu sayının 150.000 ile 250.000 arası bir noktaya yükselmesi planlanmakta ve son noktada IBM çalışanlarının yaklaşık olarak yarısı Mac'leri kullanıyor olacaklar. Previn'in söylediğine göre de bu değişimin en büyük sebebi, firmanın uzun süreli bütçesinde yapılan tasarruflar.
Previn'in iddiasına göre bir Windows PC ile denk donanıma sahip bir Mac satın almak IBM için en başta 120 dolar ile 450 dolar arasında daha fazla masrafanlamına gelse de, cihazın ilk dört yıllık kullanımında bu ek masraf, 270 dolar ile 540 dolar arasında bir tasarrufa dönüşmekte.
Windows için ek masraflar, PC'lerin düzgün bir şekilde yönetildiklerinden ve düzgün çalıştıklarından emin olmak için Microsoft'tan satın alınması gereken yazılım ve hizmetler olarak kendilerini göstermekte. Şu anda bilgisayarların yüzde 15'ini Apple bilgisayarları oluştururken, IBM'in destek ekibinin sadece yüzde 5'i bu bilgisayarlara özel destek sunmakta.
Business Insider UK'in belirttiğine göre Previn'in hesaplamaları, Windows PC'lerin sonuç olarak Mac'lerden üç kat daha pahalıya geldiği yönünde. Previn'in söylediğine göre her 100.000 Windows makine için, Microsoft'tan alınan en iyi hesaplamalarda, 57.3 milyon dolar daha fazla masraf yapılıyor ve bu da tam olarak üç kat daha fazla masraf anlamına geliyor.
IBM CIO'su Jeff Smith de daha önce yaptığı açıklamada, çalışanların yüzde 75'inin Lenovo ThinkPad masaüstü bilgisayarlardan MacBook'lara geçeceklerini söylemişti.