Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz
Nvidia GTX 1070 ekran kartlarından bazılarında rastlanan hafıza sorunu, BIOS güncellemesiyle çözülecek.

Bir süredir Nvidia GTX 1070 ekran kartlarında hafıza modüllerinden kaynaklanan görüntü bozulmaları ve benzeri sorunların yaşandığına dair haberler geliyordu. Bu sorunların incelenmesi sonucunda ekran kartlarına BIOS güncellemesi yapılması gerektiği ortaya çıktı.
Sorunun kaynağı Nvidia işlemcilerle ekran kartı üreten farklı firmaların kullandıkları hafıza modüllerinden kaynaklanıyor. GTX 1070 ekran kartlarında Samsung GDDR5 hafıza modüllerinin kullanılması öngörülüyordu. Ancak yüksek talep karşısında Samsung üretimi yetiştiremeyince, pek çok üretici Micron üretimi GDDR5 modüllerini kullanmayı tercih etmişti.
Micron üretimi GDDR5 hafıza modüllerinde voltaj problemleri yaşandığı ortaya çıkmış. Bu voltaj dengesizlikleri de GTX 1070 kullanıcılarının karşılaştığı sorunlara yol açıyor. Ancak yazılımsal BIOS güncellemesiyle bu sorunun aşılması mümkün.
Nitekim hali hazırda EVGA, Gainward ve Palit markaları tarafından GTX 1070 kartları için gereken güncellemeler yayınlanmış. MSI ve Gigabyte markaları da çok yakında güncelleme çıkaracaklarını duyurdular. Kalan markalar ise henüz açıklama yapmış değiller.
Eğer yakın zamanda bir GTX 1070 ekran kartı aldıysanız, bunda Samsung mu, yoksa Micron hafıza modüllerinin mi kullanıldığını anlamanın kolay bir yolu var. GPU-Z yazılımını kullanarak ekran kartınızın hafıza modüllerinin markasını görebilirsiniz.
Samsung hafıza modüllerinin sorunsuz çalıştıkları biliniyor. Ancak işin ilginç tarafı, modülleriniz Micron olsalar da sorun çıkarmayabilirler. Burada biraz da ekran kartınızı üreten markanın voltaj ayarlarıyla ne kadar oynadığı önem kazanıyor. Hız aşırtma yapılmış Micron modüllerin sorun çıkarmaya daha meyilli olduğunu iddia eden kullanıcılar da var.