Microsoft, Windows 10 işletim sistemine gelecek bir sonraki büyük güncellemeyi duyurdu. Creators güncellemesi ile birlikte işletim sistemine yeni tasarımsal özellikler geliyor.


Microsoft, New York'ta gerçekleştirdiği etkinlikle ile birlikte Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiziçin bir sonraki büyük güncelleme olan Creators güncellemesini duyurdu. Güncelleme her alanda işletim sistemine çeşitli yenilikler kazandırdığı gibi, adından da anlaşılabileceği üzere tasarım konularında da yeni özellikleri beraberinde getiriyor.
Yeni Paint 3D duyuruldu


Güncelleştirme özellikle 3D içerik üretimi, üst seviye oyun deneyimi vesanal gerçeklik deneyimi üzerine yenilikler içeriyor.
Güncelleme, yeni Paint 3D programını içeriyor. Bu yeni program ile birliktegerçek dünya öğelerini 3D olarak tarayabilecek, yazdırabilecek ve diğer eserlerinizle birleştirebileceksiniz. Aynı zamanda yaptığınız çalışmaları yine Paint 3D aracılığıyla Remix3D topluluğunda diğer insanlarlapaylaşabileceksiniz.
Canlı yayın yapma ve turnuva oluşturma özelliği geliyor

Microsoft'un geçtiğimiz ay uygulamaya soktuğu Xbox Play Anywhereözelliği ile birlikte kullanıcılar bir Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsizu sadece bir kez satın alarak hem Xbox hemde Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz'da oynama imkanına sahip olmuştu. Yeni gelecek güncelleme ile birlikte Windows 10 ve Xbox arasındaki bağ, daha da kuvvetlenecek.
Artık ekstra bir programa ihtiyaç olmaksızın, oyunlarınız için canlı yayın yapabileceksiniz. Xbox Live'ın Arena özelliğini kullanarak turnuvalar oluşturup, arkadaşlarınızı veya başka oyuncuları davet edebileceksiniz. Ayrıca yüksek ses deneyimi sunan Dolby Atmos özelliği, Xbox One için kullanılabilir hale gelecek.
Dosya paylaşmak artık daha hızlı ve kolay


Yeni güncelleştirme ile birlikte dosya paylaşmak ve göndermek artık çok daha kolay ve şık bir hale geliyor. Göndermek istediğiniz dosyayı ilgili kişi kartına sürüklemeniz yeterli olacak.
Aynı zamanda Türkçesi henüz kesinlik kazanmamış olan MyPeople özelliği ile birlikte diğer kullanıcılarla iletişim kurmanız daha da kolaylaşacak. En basitinden, artık cep telefonunuza gelen mesajları direkt bilgisayarınızdan görme ve yanıtlama imkanınız olacak.
Aynı zamanda kimin size ne mesaj attığını, gönderdiği mailleri ve Skype yazışmalarınızı görebileceksiniz. Bu özelliğin, gelecek vakitlerde diğer uygulama geliştiricilerinin de programlarını uyumlu hale getirmesiyle daha da kullanışlıhale geleceğini söyleyebiliriz.
Bütün bu özellikleri, ekranınızın sağ altından belirecek olan kişi kutucuklarıyla kullanabileceksiniz. Son olarak, cep telefonunuzla bilgisayar arasındaki entegrasyonu sağlayacak olan bu yeni özelliğin Windows Phoneve Android işletim sistemine sahip cihazlarla çalışacağını belirtelim.
Küçük ama etkili; dürtme özelliği

Eski popüler mesajlaşma programı olan MSN'de kullanılan titreşimözelliğinin yerini yıllar sonra Windows 10'a gelecek bir dürtme özelliğidolduracak.
Shoulder Taps adı verilen yeni özellik ile birlikte arkadaşlarınıza animasyonlu stickerlar yollayabileceksiniz. Yollanan stickerlar gönderilen kişinin masaüstünde belirecek. Aynı zamanda Paint 3D'de kendi tasarladığınız stickerları da kullanma imkanınız olacak.
Güncelleme ne zaman çıkıyor ?

Birçok yeniliğe sahip olan creators güncellemesi, bu hafta Insiderprogramına kayıtlı olan kullanıcılara sunulacak. Eğer sizde yenilikleri ilk deneyen ben olmak istiyorum diyorsanız, bilgisayarınızın ayarlar kısmından Insider programınakayıt olabilirsiniz.
Güncellemenin nihai sürümünün ise gelecek yıl çıkacağı belirtildi.