Apple, 15 inçlik MacBook Pro dizüstü bilgisayarları için tercih ettiği SSD ile rakiplerine göre üst düzey performans sunuyor. Peki, bu SSD sürücünün özellikleri ne?


Apple tarafından 27 Ekim tarihinde ilk kez tanıtılan yeni MacBook Proailesinden 15 inçlik MacBook Pro dizüstü bilgisayarı SSD performansı ile göz dolduruyor. İşte bu performans canavarı SSD sürücünün detayları.
Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz


15 inç MacBook Pro SSD performansı


Son yapılan becnhmark testlerine Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz, 15 inçlik MacBook Pro dizüstü bilgisayarda yer alan SSD, okuma ve yazma hızlarında ciddi fark atıyor. Hatta bu anlamda şirketin, rakiplerine göre 2 yıl önde olduğu söyleniyor.
Computerworld tarafından Blackmagic yazılımı ile gerçekleştirilen benchmark testleri sonucunda, 2015 model 13 inçlik Retina ekranlı MacBook Pro SSD sürücüsünün 1.4Gbps yazma ve 1.3Gpbs okuma hızlarına ulaştığı belirtiliyor.2016 model 13 inç MacBook Pro ise sıralı okumada saniyede 3.1Gbps, yazmada ise 2.1Gbps hızlarına ulaşıyor. Gelelim 15 inç MacBook Pro’nun SSD performansına; bu modelde ise okuma hızı 13 inç Macbook Pro ile aynıyken, yazma hızının 2.2Gbps hızına ulaştığı ifade ediliyor. Teste göre, ulaşılan bu yazma hızı pazardaki tüm stok sistem ürünlerine göre en yüksek performansı elde etmiş durumda.
Linkleri Üyeler Görebilir Hemen ÜYE OL!Üyelik Ücretsiz

IDC başkan yardımcısı Jeff Janukowicz ise Apple’ın sadece sabit disklerden SSD’ye geçerek liderlik etmediğini, aynı zamanda piyasadaki en hızlı SSD’yi seçtiğini vurguluyor. NVM Express (NVMe) kullanan bu en yeni PCIeSSD’lerin PCIe veriyolunu kullanarak flaş depolamaya en hızlı şekilde eriştiği belirtiliyor. Bu türdeki SSD’lere ilk kez 2015 model 12 inçlik MacBook’ta yer verilmişti.