VPN Servisleri Engellenecek Mi?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yaşanan kısıtlamaların ardından kullanıcılar VPN servislerini kullanırken bu servislerin de kapatılması gündeme geldi.

Türkiye'de yaşanan çeşitli sosyal ve siyasi olayların ardından sosyal medyalara karşı erişim kısıtlaması getirilirken bu kısıtlamanın aşılabilmesi adına tek yöntem VPN uygulamaları oluyor. Geçtiğimiz iki gün içerisinde yaşanan olaylarda da kullanıcıların VPN servislerine yoğun bir ilgi gösterdiği belirtilirken bu ilginin ardından farklı bir tartışma gündeme geldi. Bugün gündemde yer alan iddialarda Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye'de hizmet veren operatörlere yeni bir talimat gönderildiği ve bu talimatta VPN servislerinin kapatılmasının istendiği öne sürüldü.
Talimat Gitti Mi?
Türkiye'de yoğun olarak kullanılan VPN servisleri oldukça farklı firmalar tarafından piyasaya sunulurken her servis kendine özel imkanlar ile sorunsuz bir şekilde internet hizmetinin alınmasını sağlıyor. Özel sunucular üzerinden sağlanan internet bağlantısı sayesinde kişilerin Türkiye'deki kısıtlamalara maruz kalmadan internet kullanabilmesi mümkün olurken bu durumun ortaya çıkmasının ardından servislerin kapatılması yönünde de Türkiye'de çeşitli çalışmaların yapılabileceği görüldü.
Şu ana kadar gündemde yer alan iddialar ile ilgili Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu tarafından resmi bir açıklama yapılmazken operatörler tarafından böyle bir talimatın uygulanmaya başlanması halinde cep telefonlarından VPN servislerinin kullanılması da mümkün olmayacak. Böyle bir uygulama halinde alternatif yöntemlerin kullanılıp kullanılmayacağı bilinmezken yasaklamanın gelmesi pek çok yeni tartışmaya da yol açacak.