Evleaks'ten Intel İşlemcili Windows Telefon Paylaşımı

Evan Blass, bugün Twitter'da herkesi şaşırtan bir paylaşım yaptı. Evleaks paylaşımında, dizüstü Sınıfı Intel işlemcili Windows telefon iddiasında bulundu.
Microsoft, akıllı telefon pazarında Windows 10 Mobile işletim sistemi ile yoluna devam ediyor. Yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir üst seviye akıllı telefon duyurusu yapmayan Microsoft'un Surface Phoneüzerinde çalıştığı biliniyor. Zaman zaman Surface Phone hakkında çeşitli iddialar gelse de bu gizemli çalışmanın somut bilgileri henüz internete sızdırılmadı.

Twitter'da yaptığı güvenilir paylaşımları ile dikkatleri çeken Evan Blass, bugün çok şaşırtıcı bir paylaşıma imza attı. Evan Blass paylaşımında "Dizüstü Sınıfı Intel işlemcili Windows telefon" imasında bulundu ve üç resimden oluşan bir görsel paylaştı. Görseldeki telefonların Windows işletim sistemine sahip olduğu açıkça görülürken, bu telefonların Surface ürün serisi çizgisinde bir tasarıma sahip oldukları da gözlerden kaçmıyor.
Microsoft, tabletler için ARM işlemci desteği ile gelen Windows RT sürümünü bir dönem hayata geçirmiş fakat başarılı olamamıştı. Son yıllarda teknoloji dünyasında sıkça dillendiren ve Windows x86 uygulamalarının geniş imkanlarını telefonlara taşıması muhtemel Intel mobil işlemciye sahip Windows telefonlar ise merak konusu olmuştu. Microsof'un Surface Phone modelinde de x86 uygulamalarının çalışmasını istediği biliniyor. Hatta Continuum teknolojisinin bu sayede gerçek bilgisayar deneyimi de sunacağı biliniyor.

Fakat öte yandan bir dönem Android işletim sistemli telefonlarda da kullanılan Intel mobil işlemciler çok da başarılı olamamıştı. Burada bahsedilen ise dizüstü serisi bir Intel işlemci ve böyle bir işlemci ile akıllı telefonlarda yapılabileceklerin sınırını hayal etmek bile gerçekten çok güç.
Bu arada geçtiğimiz günlerde bir röportaj veren Windows İşletim Sistemleri Grubu Başkanı Tery Meyerson, yaptığı açıklamada Windows 10'un tablet bilgisayarlar için ARM işlemci desteği kazanması ve akıllı telefonlarda x86 uygulamalarını çalıştırma üzerinde bazı geliştirmelerin gündemlerinde olduğunu belirtmişti.
Microsoft'un akıllı telefon cephesinde sessizliği sürerken Redmond merkezli şirket, akıllı telefonların üçüncü parti üreticiler tarafından sunulmasını planlıyor ve bu üreticilere rakip olmak istemiyor. Surface Phone modelleri ise daha çok oyunun kurallarını değiştirecek, üreticilere yol gösterecek teknolojilerle piyasaya sunulacak. Bu stratejinin ilk adımını geçtiğimiz hafta düzenlenen Microsoft Windows etkinliğinde duyurulan yeni cihazlarda da gördük. Bakalım Microsoft, akıllı telefon pazarına yeniden ve güçlü bir rekabetçi olarak geri dönebilecek mi?