gittigidiyor

[Çözüm] Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilindik Hatalar

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[FONT=&quot]
w10hata.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Microsoft Windows 10 üzerindeki yeni versionları adeta yeni nesil jenerasyon altında sorunlar getirmiştir. Bugünkü yazımda Windows 10 yükseltme işlemi sırasında alabileceğiniz hatalardan bahsetmek istiyorum.[/FONT]
[FONT=&quot]@mehmetkarahanlı@[/FONT]
[FONT=&quot]“Bir şey oldu…” Hatası Bu hatanın bazılarında hata kodunu verirken bazılarında ise hata kodu vermiyor. Genelde dil ve bölge ayarı değiştirilerek çözüme ulaşılan bir hata. Fakat bu yöntem kesin olarak çalışmamakta. Bazılarında sonuç verirken bazılarında değişen bir durum malesef olmuyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
Windows-10-Wallpaper-HD.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]1-Öncelikle var olan sisteminizin 64-bit mi 32-bit mi olduğunu bilmeniz ve doğru aracı ona göre indirmeniz gerekiyor. (Bilgisayara tıklayın özellikler) Nereden indireceğim diyenler için: link[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]2-Denetim masası>>Saat,Dil ve Bölge>>Bölge kısmına gidince karşımıza pencere çıkıyor oradan “Yönetimsel” sekmesine geçiyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]3-Bu sekmede “Sistem yerel ayarlarını değiştir…” butonuna basıyoruz ve “İngilizce (Amerikan)” olarak seçiyoruz. Kaydet diyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]4-İndirme aracına sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” diyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]Sorunuzun çok büyük ihtimalle çözülmesi gerekiyor.[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Screenshot__10_.0.png

2-Etkinleştirilemedi Hatası Normalde hata gibi gözükse de orjinal üründen yükselten kullanıcılar gelen birkaç güncelleme ile çözüme kavuştular. Lisanların aktifleşme süresi yoğunluğa bağlı olarak değişiyor. Bu sorun için sizin yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Sadece beklemeli ve tüm güncellemelerin yüklü olduğundan emin olmalısınız. 3-Driverlar Yükleniyor Kısmında Kurulum Takılıyor Bu hata donanımsal özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösteriyor yada internet bağlatınız esnasında oluşan dalgalanmalar yüzünden kurulum ekranında sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bu hatanın herhangi bir çözümü olmamakla beraber bu aşamada takılan çok büyük bir kitle bilgisayarlarına elle reset attıklarında, eski sürüme geri dönüldüğünü belirtiyor. Çözüm olarak önce elinizde bulunan orjinal ürünü formatlamak ve tekrardan etkinleştirmek ardından aşağıda ki linkteki adımları takip ederek Windows 10’a tekrar yükseltmeyi denemek.
201508090717186321.jpg

1- https://www.microsoft.com/en-us/soft...load/windows10 Adresine gidip şuan kullanmış olduğunu sürüm kaç bitse (64bit yada 32bit) ona göre “Download Tool Now” butonuna basıyoruz.

2-Program indi, şimdi onu çalıştırıyoruz. Karşımıza iki seçenek çıkıyor. “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneğini seçiyoruz ve ileri diyoruz. (Diğer seçenek sıfır kurulum dosyalarını içeriyor. Yazdırmak için USB’ye ihtiyaç duyuyorsunuz ve veriler kayboluyor. )
3-İndirilmesini bekliyoruz. Bu işlem internet hızınıza ve server yoğunluğuna göre değişebilir boyut olarak yaklaşık 3.47GB’lık bir dosya iniyor.
4-İndirme bittikten sonra doğrulama işlemine otomatik olarak geçiliyor siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Doğrulama işlemi de bittikten sonra “lisans koşulları” karşımıza çıkıyor “Kabul et” tuşuna basarak kurulum işlemine devam ediyoruz.
5-Kabul et dedikten sonra “Güncelleştirmeler Alınıyor” sayfasına gidiyoruz. Bu sayfada Windows 10 güncelleme almış mı onu kontrol ediyor. Bu işlem yine internet hızınıza, server yoğunluğuna göre uzun sürebilir. Acele etmeden sakince bekleyin. Bilgisayarınızı kapatmayın veya uyku moduna almayın.
6-Güncelleştirmeler kontrol edildi, tekrardan hazırlanma ve doğrulama aşamasına geçti, bekliyoruz.

7-Bilgisayarımızda kurulum için yeterli alan olup olmadığı doğrulanıyor. Bekliyoruz.

8-Bu işlemde sonra artık her şey hazır. Yükle diyip kuruluma geçiyoruz.
Bundan sonra bilgisayarımız kapanabilir/açılabilir yönergeleri takip etmeniz yeterli. Kurulum ekranına ait bilgiler çok kısa bir süre sonra buraya eklenecek.

Evet mutlu son

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[FONT=&quot]
Windows%25252010%252520Upgrade%252520Notifier%252520%252528www.kunal-chowdhury.com%252529%25255B2%25255D.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]4-Windows 10 Çıktı Bende Hala Rezervasyon Bildirimi Yok Windows 10’a geçmek için rezervasyon bildirimini beklemenize gerek yok. Orjinal ürününüz varsa kurulum medyası oluşturucu programını kullanarak Windows 10’a geçebilirsiniz. 5-Windows 10 Sıfır Kurulum Esnasında Lisans İstesiyor Windows 10’u yükseltmeden sıfır kurulum gerçekleştiremiyorsunuz. Önce Windows 10’a Microsoft hesabınızla oturum açmış olduğunuz bilgisayar üzerinden yükseltme yapmalısınız. Windows lisansınız bu e-posta ile ilişkilendirilmeli, ardından temiz kurulum yaptıktan sonra kurulum esnasında Microsoft hesabınızla oturum açmanızı istediğinde o hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Böylece bağlı olduğunuz hesaptan lisansınız, yeni Windows 10’unuzu otomatik olarak etkinleştirecektir. 6-Kurulum İşlemi Çok Uzun Sürüyor Buda kullanıcıların çok fazla şikayet etmiş olduğu durum. Aslında bu hata yine herkeste geçerli değil. Windows’u HDD yerine SSD’ye kuranların büyük bir kesimi bu sorunla karşılaşmıyorlar. Windows 10 HDD’ye kurulurken bir hayli yavaş kuruluyor. Yapabileceğiniz tek şey; bilgisayarınızı kapatmadan veyahut uyku moduna almadan beklemek. Elimden geldiğince bilindik hataların -varsa- çözümlerini paylaştım. Bu hataların çözümlerini deneyip yada “şunu şunu yaptım çözüme ulaştım.” diyenleriniz varsa lütfen bizlere yorum kısmından geri dönüş yapmayı unutmayın. Bizlerde, sizin sayenizde insanlara yardım etmeye devam edelim. Hepinize iyi günler diliyorum.[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[FONT=&quot][Çözüm] Windows 10 Yükseltme İndirmeleri Nasıl İptal Edilir?[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Merhaba, değerli okurlar. Bildiğiniz gibi, Windows 7 ve Windows 8 / 8.1 kullanıcılarının pek çoğunda,Windows 10’a yükseltme işleminin yapılmasını sağlayanWindows 10 kurulum dosyaları otomatik olarak indirilmeye başlandı. Otomatik indirme işlemi, bazı kullanıcıların işine yarasa da Windows 10’a geçmeyi henüz düşünmeyen pek çok kullanıcı için sorun oluşturdu. Bu yazımda, otomatik Windows 10 indirmelerini nasıl durduracağınızı, “Windows 10’a geç” emrivakisinden nasıl kurtulacağınızı anlatacağım. Öncelikle rezervasyonunuzu iptal etmelisiniz. Ücretsiz Windows 10’a yükseltme rezervasyonunu nasıl iptal edeceğinizi aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Bu yazıdan faydalanabilirsiniz.[/FONT][FONT=&quot]Otomatik Windows 10 İndirmeleri ve Yükseltmesi nasıl İptal Edilir?[/FONT]
[FONT=&quot]Rezervasyon işlemini iptal ettikten sonra “Get Windows 10 App” yani “Windows 10 Rezervasyon Uygulaması“nı kaldırmalısınız. Get Windows 10 App (Windows 10 Rezervasyon Uygulaması) Nasıl Kaldırılır?[/FONT]
[FONT=&quot]1. “Denetim Masası > Programlar ve Özellikler > Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle” yolunu izleyerek “Yüklü Güncelleştirmeler” penceresini açın. 2. Arama kutusuna “KB3035583” yazın (Tırnaklar olmadan!). 3. Yüklü güncelleştirmeler listesinde sadece “KB3035583” güncelleştirmesi kalacaktır. Bu güncelleştirmenin üzerine sol tuşla bir kere tıklayın ve seçili hale getirin. Yine güncelleştirmenin üzerinde “Sağ Tuş > Kaldır” komutunu uygulayın. 4. “Bu güncelleştirmeyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?” sorusuyla karşılaşacaksınız. “Evet“e tıklayın ve güncelleştirmeyi kaldırın.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Get Windows 10 App (Windows 10 rezervasyon uygulaması) kaldırma[/FONT][FONT=&quot]5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. 6. Aşağıdaki klasörlerin içini temizleyerek daha önce inmiş olan tüm Windows 10 güncelleştirme dosyalarını silin. C:$Windows.~WS C:$Windows.~BT C:WindowsSoftwareDistributionDownload 7. İşlem tamam Artık Windows 10 güncelleştirme mesajlarını almayacaksınız. Aynı zamanda otomatik indirmelerden de kurtulmuş olacaksınız.[/FONT]
[FONT=&quot]Önemli Not: Kaldırdığınız "KB3035583" güncelleştirmesi, Windows Update tarafından tekrar yüklenmeye çalışılabilir. Bu yüzden Windows Güncelleştirme Ayarlarını, "Güncelleştirmeleri denetle, ancak indirme ve kurma konusundaki kararı bana bırak" şeklinde ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.Windows Güncelleştirme Ayarları Nasıl Değiştirilir?[/FONT]
[FONT=&quot]1. “Denetim Masası > Windows Update > Ayarları Değiştir” yolunu takip ederek “Windows Güncelleme Ayarları” penceresini açın. 2. Açılan pencereden, “Önemli Güncelleştirmeler” başlığı altındaki “Güncelleştirmeleri otomatik olarak yükle (önerilen)” seçeneğini “Güncelleştirmeleri denetle, ancak indirme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” seçeneği ile değiştirin ve Tamam butonuna tıklayın.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Windows Güncelleştirme Ayarları[/FONT][FONT=&quot]3. Yeni güncelleştirmeler bulunduğunda Windows kurulum için sizden izin isteyecek. “KB3035583” güncelleştirmesinin kurulumuna izin vermeyin.[/FONT]
[FONT=&quot]Eğer fikriniz değişirse ve işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltmek isterseniz, aşağıdaki adresten işletim sisteminizle uyumlu “KB3035583” güncelleştirme paketini indirebilir ve tekrar kurabilirsiniz.http://www.windows10.gen.tr/windows-...anicilari-icin[/FONT]

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.