gittigidiyor

[Çözüm] Windows 7 ye Format Atma Nasıl Atılır (Resimli anlatım)

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
17389.jpg

@mehmetkarahanlı@

Sıfır yeniden bir bilgisayar topladınız yada Bilgisayarınız zamanla yavaşladı ve bilgisayarınıza format atmak istiyorsunuz. ilk başta benimde gözüme korktuğum bir şeymiş gibi gelen ama bir kere bilgisayarınızı formatladıkdan sonra gözünüzün alıştığı ve hatta komşularınızın bilgisayarına format atmayı bile yaptığınız biri haline gelebilirsiniz

Şimdi Format atma nasıl olur kısa bir ön bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarınıza format atmak için ilk önce kurulum Cd ihtiyacınız vardır. yani Xp-Windows 7-Windows 8 vb. hangi işletim sistemini kuracaksanız onun kurulum Cd ihtiyaç olacaktır.
Bilgisayarınız için Kurulum CD bulduğunuz peki Hangi işletim sistemini kuracak iseniz Bilgisayar Donanım İhtiyaçları onu karşılaması lazım Bunun için bunu ayrı bir konuda ele aldığım için Hangi işletim sistemi için Hangi Donanıma ihtiyaç vardır dersek aşağıdaki işletim sistemleri gereksinimleri konusu size yardımcı olacaktır
Bu ihtiyaçları karşıladıkdan sonra Bilgisayarınıza Format Atmaya Geçebilirsiniz. Bu Konuyu Resimli ve Video Anlatım Şekli ile Anlatmaya Çalışacağım.
Kısa bir Senaryo ( Örnekleme ) ile Format Atma işlemine Geçelim ;
Bilgisayar Kapasitemiz : 100 GB
Ram : 512 Mb
İşlemci : Tercih ( Sisteme Göre )
Ekran Kartı : Tercih ( Sisteme Göre )
Windows_7_Logo-620x350.jpg

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
17389.jpg

İşletim Sistemleri için Minimum Gereksinimler

Bilgisayarımız Donanım Parçalarından oluşmaktadır. kısaca Harddisk-İşlemci-Ekran Kartı vb. gibi bu donanım parçalarının çalışabilmesi için ise bilgisayarımızda İşletim Sistemin Kurulu Olması Gerekmektedir. İşletim Sistemi Bilgisayar kullanıcısı ile Donanımlar Arasında bir Köprü olup bilgisayarları yönetebilmek için komut verebileceğimiz idare edebileceğimiz bir Menudur. Şimdi bilgisayarımıza işletim sistemi kurabilmek ihtiyaçları belirlemek gerekir. Hangi işletim sistemi Kuracaksınız ? Bunu belirlemek gerekir kullanacağınız yere göre bir işletim sistemi seçmek gerekecektir büyük işleri için Server küçük işletmeler için Xp , Windows 7 , Ubuntu gibi sistemlere ihtiyaç duyulur. Bilgisayarımıza kuracağımız İşletim sistemini belirledik den sonra Hangi Donanımları desteklemesi gerekir , Hangi Donanımların kapasitesi destekler bunu belirlemek gerekir bunun için aşağıda konu başlıklarını inceleye bilirsiniz.

Windows XP Home ve Professionel ;

Pentium III İşlemci En az olarak
1 Ghz Hızında İşlemci
128 Mb Ram Belleğe
Minimum 3 Gb Kapasiteye

Windows Vista ;

1 Ghz Hızındaki İşlemcilere Sahip olması gerekir. ( 32 – 64 Bit )
512 Mb Ram
15 Gb Harddisk ( Sabit Disk )
DirectX 9 Destekli Ekran Kartı

Windows 7 Starter ;

1 Gb Ram Bellek
250 Gb Hard Disk ( SAbit Disk ) – SDD 64 Gb olması gerekir.
Ekran Büyüklüğü En Az 10” inç olması gerekmektedir.
DirectX 9 Destekli Ekran Kartına

Windows 7 Home Basic ;

1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)
16 Gb için ( 32 Bit ) – 20 Gb için ( 64 Bit ) HardDisk Gereklidir.
WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı

Windows 7 Home Premium ;

Windows 7 Professionel ;

Windows 7 Enterprise ;

Windows 7 Ultimate ;

Windows RT

1 Ghz ve Üstü İşlemci
32 Bit için 1 GB – 64 bit için 2 Gb Ram Bellek
32 bit için 1 Gb Kapasiteli Harddisk – 64 Bit için 20 Gb Kapasiteli Harddisk
1024×768 veya 1366×768 ve üstü Ekran Çözünürlüğü
Windows 8

1 Ghz ve Üstü İşlemci
Windows 8 PRO

1 Ghz ve Üstü İşlemci
Windows 8 Enterprise

1 Ghz ve Üstü İşlemci

Windows Server 2008

Tek işlemciler için 1.4 Ghz – Dual İşlemciler için 1.3 Ghz Hıza Sahip İşlemciler
512 Mb Ram Bellek
32 Gb Boş Bellek
Super VGA Ekran Kartları
17389.jpg

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
17389.jpg

1- Adım ;

Bilgisayarımıza İşletim Sistemi olan Cd veya Dvd takıyoruz. Bilgisayarımızı Cd’den Boot Ediyoruz. Bilgisayarımızı Cd Boot etmek için Bios Ayarlarından ( Açıulışta Delete Tuşu ile ) Cd boot seçebiliriz yada Açılışta Boot Menu Yapmak için F12 Tuşlarını kullanabiliriz.

2-Adım ;

Bilgisayarımızı Cd // Dvd Başlattıkdan sonra Karşınıza Yüklenecek Dil – Saat ve Para Birimi Biçimi – Klavye veya Giriş Yöntemi gelecektir. Biz burada Dilimizi Türkçe Saat dilimini Türkçe ve Klavye Birimini Q yada F olarak tercihinize kalmış seçilde ayarlayalım.
3-Adım ;

Dil Tercihlerini Yaptıkdan sonra karşınıza Şimdi Yükle Menusu gelecektir. Burada Kurulu işletim sistemleri için Başlangıçta Onar Seçeneğide Bulunmaktadır.
4-Adım ;

Daha Karşımıza Lisans Sözleşmesini Kabul Edeceğimiz bir Menu gelecek Burada “ Lisans Koşullarını Kabul Ediyorum ” işaretleyerek İleri Diyoruz.
5-Adım ;

Lisans Anlaşmasından sonra karşınıza Yükselt ve Özel ( Gelişmiş ) menuleri gelecektir. Burada Yükselt Bilgisayarınız eski bir işletim sistemine sahip ise bir üst versiyona yükseltmek için bu Seçeneği, Yeni bir işletim Sistemi kuracaklar için Gelişmiş Seçeneklerinden Devam ediyoruz bizÖzel ( Gelişmiş ) sekmesinden devam edeceğiz.
6-Adım ;

Bu kısımda Windows işletim sistemini hangi Disk yüklemek istediğinizi soran bir pencere açılacaktır. Buraya yeni bir sürücü yüklemek için yada Sürücü seçenekleri ( Gelişmiş )kısmına girmek için seçenek var. Biz Sürücü Seçenekleri ( Gelişmiş ) bölümünden devam ediyoruz.
7-Adım ;

Burada Ham ( Raw ) Disk görünmekte şimdi Sil Var olan Diski tamamen silerek içindeki Bilgiler gidecektir tek parçaya dönüşecektir. Genişlet Disk Genişletiyor önceden ayrılmış Diski genişletebiliyoruz. Biçimlendir Diski biçimlendiriyor içindeki dosyaları tümünü siliyor. Yenibastığımızda 100 GB diski ayıra biliyoruz yani 50 Gb olarak ikiye ayırabiliriz bunun birine windows işletim sistemi yükleriz diğerinide Arşiv olarak resimlerizi videolarımızı atabiliriz. Bilgisayar çökmelerinde yada Yanlış formatdan korumuş oluruz. Biz Yeni diyerek iki disk olarak 50 gb-50gb ayıralım bu video anlatılmıştır.
8-Adım ;

100 Gb Harddisk ( Sabit Disk ) ikiye bölerek işletim Sistemini Kuracağımız Bölümünü Seçiyoruz ( Genelde Resimde olduğu gibi Birincil ) kısmı seçiyoruz ve İleri diyoruz.
9-Adım ;

Bu işlemden Sonra Bilgisayarımız Sistem Kurulumuna Geçiyor Sistem Dosyaları yüklenmeye başlayarak durumu ekranda görebilirsiniz.
10-Adım ;

Bilgisayarımız Sistem Dosyalarını Yükledikden sonra Yeniden Başlayacaktır. Burada Herhangi Bir Tuşa Kesinlikle Basmıyoruz. yoksa kuruluma yeniden geçecektir.

11-Adım ;

Tekrar Bilgisayarımız Kurulum Dosyalarını yeniden kurarak sistemi Hazırlamaya Başlayacaktır . Siz sadece Ekrandan takip ediniz.
12-Adım ;

Daha Sonra Bilgisayarın yapılandırmak için Bilgisayarınız için Kullanıcı adı ve Bilgisayar Adı isteyecektir. Bu isimler Birbirinden farklı olması gerekiyor yoksa sistem kabul etmez saten..
13-Adım ;

ileri dedikden sonra Bilgisayarımız için isteğe göre parola belirleyebiliriz yada Pas geçerek şifre vermeyiz bunu Sonraki adımlarda uygulabiliriz konu için buradan öğrenebilirsiniz.
14-Adım ;

Diğer Adımda Cd / Dvd Kutusunda Bulunan ürün anahtarını Buraya yazabilirsiniz. Yada Burayı boş Bırakarak İleri diyebilirsiniz. Video Anlatılmıştır.
15-Adım ;

Sonraki Adımda Bilgisayarımızın korumasını açabilir yada Sonra kendimiz yapabiliriz. Tercih size ait.
16-Adım ;

Bilgisayarımızın Zaman Dilimi Saat ve Tarih kontrolunu kontrol ediniz, bios piliniz zayıf ise burada bir yanlış olabileceğini dikkate alarak kontrol ediniz daha sonra ileri diyerek burada geçiniz.
17 Adım ;

Son olarak Bilgisayarınız Bağlantı Ağ ayarlarını Seçerek işlemi tamalayacağız biz burda Ev Ağını seçerek işlemi sonlandıralım.
Evet İşlem buraya kadar Bundan sonra Format işlemi tamalandı ve Sistem kuruldu artık bilgisayarınıza istediğiniz programları yükleyerek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı istediğiniz zaman artık kendiniz formatlayabilirsiniz.

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.