gittigidiyor

[Çözüm] Windowsu Tamir Etme ve Onarma Programları

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
sX2Cv-278x300.png

@mehmetkarahanlı@

Windowsu tanir ederek onarmak için proğramlarla Bilgisayara format atmak gerçekten uzun iş. En son Windows 7 kurduğumda, önce güncellemeler sonra da ayarlamalar için saatlerce uğraşmıştım. O nedenle windows ’un ömrünü uzatacak araçlara önem veriyorum. Bunlardan birini daha önce incelemiştim; gerçekten işe yarayan uninstall programları. Bu yazıda paylaşacağım konu ise formata götüren bazı windows hatalarını giderebilecek yazılımlar.

Bahsettiğim yazılımlar elbette tüm sorunlarınızı çözmeye muktedir değil ama sık görülen birçok sorunun hakkından rahatlıkla geliyor.

Mesela; bazen sisteminize virüs bulaştığında yaptığı ilk iş görev yöneticisini kapatmak oluyor. Virüsü sonradan silseniz dahi görev yöneticisi kapalı kalmaya devam ediyor. Yada mesela internete bir türlü bağlanamıyorsunuz, halbuki aynı modemi kullanan telefonunuz internete bağlanabiliyor.

official_windows_8_logo%2Bonar%25C4%25B1m%2Brepair.png

İşte benzeri benzeri birçok sorunu otomatik çözebilen yazılımlar mevcut. Aslında yaptıkları şey birçok ayarı windows varsayılanlarına döndürmek. Böylece değiştirilmiş ayarlar yüzünden yaşadığınız problemler ortadan kalkıyor format atmanıza gerek kalmıyor.

İşte formattan kurtaran 9 farklı proğram aşağıda açıklanmaktadır;
ScreenShot2012-10-03at233713_zps8c51eb69.png

1- FixWin: Yazılımın Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 için çalışan farklı sürümü mevcut. 50 den fazla windows sorununu hallediyor.

2- Microsoft Fix It - Fix it çözüm merkezi , sık karşılaşılan windows sorunları için çok güzel araçlar sunuyor. Kullanımı biraz daha zor çünkü sorunu aratıp ihtiyacınız olan aracı kendiniz buluyorsunuz.

Eğer sorununuz aşağıdakilerden biriyse, çözümü %99garantili. Değilse de halen düzelme şansı var. Sonuçta birkaç mb boyutunda programlar ile 15 dakika kaybetmek windows’u kurmakla geçecek saatleri düşününce denemeğe değer bir çözüm gibi duruyor.

• Internet Explorer açılmıyor
  • Regedit (Kayıt defteri düzenleyicisi) açılmıyor
  • Görev yöneticisi açılmıyor
  • Komut satırı açılamıyor
  • Başlat menüsü ikonları kayboldu
  • Bazı internet sitelerine girilmiyor
  • Bilgisayarıma virüs girdi, sildim ama bilgisayar düzgün çalışmıyor
  • Windows update düzgün çalışmıyor
  • Windows update hata veriyor
  • Windows update bazı güncelleştirmeleri yükleyemiyor, başarısız oluyor
  • İnternete bağlanamıyorum
  • Sistem geri yükleme açılamıyor
  • Masaüstündeki ve görev çubuğundaki simgeler görüntülenmiyor
  • Kısayollar bozuk
  • Windows güvenli mod’a giremiyorum
  • Outlook ve diğer yazılımlar ile Internet Explorer linkleri ilişkili değil
  • Internet Explorer küçük pencere olarak açılıyor
  • Çöp tenekesi ikonu kayboldu
  • Internet Explorer hata verip kapanıyor, çöküyor.
  • Internet Explorer sayfa başlıklarını hatalı gösteriyor
  • Internet Explorer cevap vermiyor, kilitleniyor, donuyor
  • RecoveryScreen.png

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
sshot-23-546x380.png
sistem_temizleme_indir_advanced_systemcare_v4.2.0.bmp

3-Windows Repair (All in One)- Tweaking.com
tarafından hazırlanmış olup 31 farklı sorunu bir kerede çözüyor.

4- Wise PC 1stAid: 18 farklı sorunu çözebilen tamir yazılımı.

5-Net Adapter Repair All In One: 12 farklı şekilde bağlantı düzeltiyor. Sadece internet bağlantı hatalarını düzeltmeye yarayan tamir yazılımı.

6- MK Quick Fix: 40 tan fazla ayarı varsayılan değerlerine döndürüyor.

7- Complete Internet Repair: İnternete bağlanamadığınız zaman kullanacağınız tamir yazılımı 11 farklı şekilde bağlantınızı düzenliyor.

8- Anvi Browser Repair Tool: Firefox, Chrome ve Internet Expoler desteği var. Tarayıcınızla ilgili sorunları çözer.

9- RefreshPC: RefreshPC registry ayarlarını ve sistem servislerini varsayılanlara getirerek problemin çözümüne yardımcı oluyor

RefreshPC_1.png

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.