gittigidiyor

DM500HD Cifs Mount-Kayıt ve Divx İzleme-RESİMLİ ANLATIM

ERK@L

Aktif Üye
DM500HD Cifs Mount-Kayıt ve Divx İzleme

ewnigma2 image ile ağda bulunan bilgisayar üzerinden paylaşıma açtığımız klasörü mount etmek.

konuyu internette çok aramıştım ama bulamamıştım. arayan çok kullanıcı vardır düşüncesiye paylaşıyorum. umarım yararlanırsınız. sanırım DM800HD PVR kullanan arkadaşlar da aynı şekilde kullanabilir.

bu arada çok merak edilen konuya cevap vereyim. cihaz .divx formatını oynatmada gayet başarılı. mount edince bilgisayara .divx dosya atarak denedim. altyazı denemesi yapmadım.

Mount işlemine başlayalım.
[HIDE]
1) Bilgisayarınızın çalışma grubu adını DREAM olarak değiştirin.

2) D sürücünüzde dreambox isimli bir klasör oluşturun.

3) bu klasörün içine movie, music ve photo isimli 3 klasör oluşturun.

4) dreambox klasörünü paylaşıma açın. (vista ve win7 kullanan arkadaşlar klasörün paylaşıldığı kullanıcılar içinde kendi kullanıcı adlarının olduğuna emin olsunlar)

5) FlashFXP veya benzeri bir FTP programı ile cihaza bağlanıp media/cf altına dreambox adlı klasör oluşturup, CHMOD 755 olarak ayarlayın.

6) mavi tuşa basarak >Newnigma2 Services>System Tools>Expert Menu bölümüne girip ayarları aşağıdakiler gibi yapın. yeşil tuşa basarak kaydedin.

allow installation in flash --------------------------> hayır
allow installation in NFS/CIFS ---------------------> evet
create new picon directory -----------------------> hayır
minimum NFS/CIFS size ---------------------------> 0032
minimum USD/HDD/CF size ------------------------> 0032
minimum FLASH size ------------------------------> 016
picon debug -------------------------------------> devre dışı
HDD link -----------------------------------------> evet
HDD Link to -------------------------------------> CF
skin picon location ------------------------------>kapalı
LCD picon location ------------------------------> kapalı
LCD display type --------------------------------> Newnigma2
LCD standby display type -----------------------> Newnigma2
Update opkg ------------------------------------> evet

7) Menu>Sistem>Ağ>Ağ Diski Yönetimi>Yeni Ağ Bağlantı Noktası Ekle bölümüne girin.

Ayarları aşağıdaki şekilde yapın ve kaydedin. kullanıcı adı ve parola bölümü için mevcut kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın. vista ve win7 kullanıcısı arkadaşlar; bilgisayarda yeni kullanıcı oluşturmadan kendinize ait halen kullanmakta olduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi ilgili yerlere girin. / xp kulanıcısı arkadaşlar; bilgisayarı şifresiz kullanıyor olabilirsiniz. eğer varsa kullanmakta olduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi ilgili yerlere girin. arkadaş bende şifre yok bilgisayar direkt açılıyor diyorsanız, dm500s mount işleminde olduğu kullanıcı adı ve parolaya guest girin.

AYARLAR

Etkin----------------------------> etkinleştir
Yerel paylaşım adı ---------------> dreambox
Bağlantı tipi ---------------------> CIFS paylaşım
Sunucu IP ----------------------> Bilgisayarın IP bilgisi yazılacak.
paylaşım klasörü -----------------> dreambox
use as HDD replacement ---------> evet
bağlantı -------------------------> rw
kullanıcı adı ---------------------> mevcut kullanıcı adı (xp için guest)
parola --------------------------> mevcut parola (xp için guest)

işlem tamamlandı. bağlantı noktası yönetiminden diğer mount noktalarını görebilir ve düzenleyebilrsiniz. son eklediğimiz dreambox isimli mount noktası dışındakileri silebilirsiniz.

yukarıdaki işlemleri başarılı şekilde yaptığınızda media oynatıcıdan bilgisayardaki dreambox klasörüne ulaşabilir,
divx dahil video izleyebilir, mp3 dinleyebilir ve fotoğraf görüntüleyebilirsiniz.

direkt kırmızı tuş ile kayıt yapma, sarı tuş ile zaman bükücü kullanma, varsa EPG üzerinden veya zaman belirterek kayıt yapma gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
yapılan kayıt uzantısı uzantı .ts VLC ile oynatabailirsiniz.

RESİMLİ ANLATIM:

Cihaz dm 500 hd Gemini 5.1 PC win 7
1.Pc'de harddisk üzerindeki partition'lardan (C veya D adındaki kısımların) birinin içinde dreambox adlı bir klasör açın ve bunu paylaşıma açın.(Ama paylaşımda aşağıda kullacağınız kullanıcı adının olmasına dikkat)
2.Sonra bu klasör içinde movie,music ve photo adlı üç klasör daha oluşturun.(Bu klasör isimleri sadece kullanım kolaylığı için siz istediğinizi yazabilirsiniz.)
3.Bilgisayardaki çalışma grubu adını dreambox olarak değiştirin.
4.PC'nin ip'sini belirleyin.
5. 500 hd Blue Panel--->Ayarlar---> Automount Editor (Network ...) seçelim.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 720x405.

6. Mountname (Please wrıte without / on beginning): dreambox
Tip: cifs
Options: rw
Username: PC’deki kullanıcı adınız
Passward: PC’deki kullanıcı için şifreniz
Read-Buffer: Bu değeri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.Ben hepsini denedim çalışıyor.Ben 8192 yaptım.
Write-Buffer: Bu değeri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.Ben hepsini denedim çalışıyor.Ben 8192 yaptım.
Server: PC’nizin IP nosu
Share (Please wrıte without / on beginning): dreambox

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 720x405.

7. Yeşil tuşa basarak kaydet sonra exit’e basın. Değerler kaydedildi ikazını göreceksiniz.

Bu işlemin sonunda file manager ile /media/net/dreambox klasörü içine gittiğinizde PC’deki klasörleri görebilirsiniz
[/HIDE]

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.