gittigidiyor

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

Katılım
24 May 2011
Mesajlar
14,654
Tepkime puanı
1,241
Puanları
113
Konum
Aydın
Google çalışanlarını taklit eden dolandırıcılar, bir kez daha internette dolaşıyor ve Gmail dolandırıcılığı ile masum kullanıcıları hedef alıyor. Tuzak ne mi? Kullanıcılara, arama motoru devi Google'ın platformunda 18,25 milyarıncı araştırmacı olarak bir ödül kazandıklarına dair sahte bir e-posta bildirimi gönderiliyor. E-posta konu satırı "Çevrimiçi Ödül Programı" olarak belirleniyor ve kullanıcıların ödüllerini almak için bir bağlantıya tıklamaları için kandırıyorlar.


İnsanların dolandırıcılığa düşmesi kolay görünüyor. Sonuçta kim ödül kazanmak istemez ki? Ancak önemli olan Google'ın kullanıcıları arama motorunu kullanmaları için ödüllendirmemesi olduğunu unutmamak gerekiyor. E-postaya dahil edilen bağlantı, kullanıcıları kişisel verilerini ve kimlik bilgilerini vermeye kandıran sahte bir kimlik avı web sitesine yönlendiriyor ve onları kimlik hırsızlığı ve mali dolandırıcılık riskine maruz bırakıyor.


Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor​


Bu dolandırıcılık yeni değil ve bir süredir dolaşımda. Hala yaygın olması, siber suçluların insanları hala aldatmayı başarabildiklerini gösteriyor. Kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olduğu bir dünyada, aldığımız mesajlar ve tıkladığımız bağlantılar konusunda dikkatli olmak daha önemlidir.


Bu dolandırıcılık, Google'ın kullanıcılarına, web'de gezinirken dikkatli olmaları ve herhangi bir şüpheli şeyi bildirmeleri konusunda uyarıda bulunması için bir uyarı yayınlamasına neden oldu. Bu, Google'ın böyle bir uyarı yayınlamasının ilk kez olmadığı ve muhtemelen sonuncusu olmayacağı anlamına geliyor.


Bu gibi dolandırıcılıklara düşmekten kaçınmanın en iyi yolu, ödül kazandığınızı iddia eden veya kişisel bilgilerinizi isteyen herhangi bir mesaj veya e-postaya şüpheyle yaklaşmaktır. Her zaman e-postanın ve göndericinin doğruluğunu doğrulayın. Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle değildir. Uyanık kalın ve güvende kalın.
 

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.
Üst