gittigidiyor

Mir ödeme sistemi nedir..?

PAYLOO

Aktif Üye
Katılım
24 May 2011
Mesajlar
9,557
Tepkime puanı
869
Puanları
113
Konum
Aydın
Rus ödeme sistemi Mir kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulanacak. Duyurunun ardında bazı bankalar Rus ödeme sistemi Mir'i askıya aldı. Kısa sürede gündem olan konunun ardından 'Mir nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?' sorularının yanıtları aranıyor.

MIR'in Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere karşı yaptırım uygulanacağı haberi tüm dünyada gündem oldu.​


MIR'in Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere karşı yaptırım uygulanacağı haberi tüm dünyada gündem oldu.Rus ödeme sistemi Mir kullanan ülkelerden biri de Türkiye. Bazı Türk bankalar yapılan açıklamaların ardından Rus ödeme sistemi olarak ifade edilen Mir sistemini askıya almış olduklarını duyurdu.


MIR Sistemi Nedir?​


MIR Sistemi Nedir?''Mir sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafından 1 Mayıs 2017'de kabul edilen yasa ile kurulan bir ulusal ödeme sistemidir. Sistem, Rusya Ulusal Kart Ödeme Sistemi tarafından işletilmektedir.

Mir sistemi, 2016 yılında, birkaç Rus bankasının ABD merkezli Visa ve MasterCard tarafından onlara uygulanan yaptırımlar nedeniyle hizmetleri reddedilmesinin ardından potansiyel elektronik ödeme bloklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak tasarlandı.

Mir sisteminde çalışan ilk kartlar Aralık 2015'te piyasaya sürüldü. Rusya'nın önde gelen bankası Sberbank tarafından da Ekim 2016'da kullanılmaya başlandı. 2016 yılı sonunda 64 banka tarafından 1.76 milyon Mir kartı çıkarıldı ve Kasım 2019'a kadar bu sayı 69.8 milyona yükseldi.''


Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımı, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistler arasında oldukça yaygın olduğu biliniyor.​


Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımı, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistler arasında oldukça yaygın olduğu biliniyor.MIR Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?​


MIR Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?Rusya, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Abhazya, Güney Osetya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Vietnam, BAE, Kore Cumhuriyeti, Küba, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İran, İsrail, Çin


Yapılan açıklamaların ardından bazı Türk bankaları MIR sitemini askıya aldı.​


Yapılan açıklamaların ardından bazı Türk bankaları MIR sitemini askıya aldı.İş Bankası ve Denizbank Mir sistemini askıya aldıklarını açıkladı. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi devlet bankaları sistemi kullanmaya devam ediyor.
 

Sami Ertaga

Aktif Üye
Katılım
29 Ara 2017
Mesajlar
1,617
Tepkime puanı
264
Puanları
83
Konum
GAZİANTEP
"Rus ödeme sistemi Mir kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulanacak."

Bu ne demek? Rusya dışında kullanılmasını istemiyorlar mı yani?
 

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.
Üst