gittigidiyor

Olmaz ancak bizde olur....

Katılım
24 May 2011
Mesajlar
12,925
Tepkime puanı
1,070
Puanları
113
Konum
Aydın

İmkansız gerçek oldu! Saniyede 1,8 petabit hızında internet...........................​


İnternetin gelecekte alıştığımızdan çok daha hızlı olacağı kesin. Ama bu değişime hazırlanmak için bol miktarda vaktimiz var. Avrupa'daki bir araştırma ekibi, dünyadaki en hızlı internet bağlantılarını gölgede bırakan hızlarda veri iletiminin yeni bir yolunu geliştirdi ve bunu yalnızca basit bir çip ve ışık huzmesi kullanarak yaptılar.

Danimarka Teknik Üniversitesi ve İsveç'teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılardan oluşan ekip, bir ışık demetini 8.000'den fazla farklı renk frekansına bölmek için fotonik bir çip kullanan bir sistem tasarladı. Her renk izole edildi ve veri taşımak için ayrı bir ortam olarak kullanıldı.

Saniyede 1,8 petabite ulaştı​

Araştırmacıların “frekans tarağı” adını verdiği teknoloji, testlerde saniyede 1,8 petabit gibi etkileyici bir hıza ulaştı. Bir petabit, bir milyon gigabit veya 125.000 gigabayta eşittir. Başka bir deyişle, yapılan deney 1.800.000.000 Mbps'lik etkin bir veri aktarım hızına ulaştı.

Çipi geliştiren araştırma grubunun başkanı ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi profesörü Victor Torres Company yaptığı açıklamada “Bu çipin özelliği, fiber optik iletişim için ideal özelliklere sahip bir frekans tarağı üretmesidir – yüksek optik güce sahiptir ve gelişmiş optik iletişim için ilginç olan spektral bölge içinde geniş bir bant genişliğini kapsar” diyor ve ekliyor: "Hatta, bazı karakteristik parametreler tasarımla değil tesadüfen elde edildi. Ancak, ekibimin çabalarıyla, artık süreci tersine çevirebiliyor ve telekomünikasyondaki hedef uygulamalar için yüksek tekrar edilebilirliğe sahip mikro petekler elde edebiliyoruz.”

Nasıl bir otoyolun kapasitesi daha fazla şerit eklenerek genişletilebiliyorsa, veri iletmek için de daha fazla kablo eklenerek internet hızları artırılabilir. Ancak internetin kapasitesini artırmak için bu maliyet açısından doğru bir yöntem değil. Araştırmacılar, mevcut altyapının verileri daha verimli bir şekilde taşıma şeklini iyileştirmenin yollarını araştırıyorlar, bu da son rekor kıran araştırmayı daha da etkileyici kılıyor.

Dünyanın en hızlı interneti Monako'da​

Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, 2023 itibariyle dünyanın en hızlı internetine sahip olan Monako'da ortalama internet hızı 262 Mbps. Bu, Danimarka-İsveç ekibinin ulaştığı hızların yalnızca %0,0000146'sı. Küresel ortalama internet hızı ise sadece 69,14 Mbps ile çok daha az.

NASA için çalışacak kadar şanslıysanız, uzay ajansının 91.000 Mbps'ye kadar hızlara ulaşabildiği bildirilen özel gölge ağı “ESnet”ten faydalanabilirsiniz. Ancak bu hız bile frekans tarağının tek bir milimetre kareden daha az optik kabloyla elde edebileceği hızın çok küçük bir kısmına denk geliyor.
 

Sami Ertaga

Aktif Üye
Katılım
29 Ara 2017
Mesajlar
2,036
Tepkime puanı
309
Puanları
83
Konum
GAZİANTEP
Normal kullanıcı için günlük kullanımda pek artısı olmaz sanırım. Ancak bilimsel çalışmalar ve büyük şirketler için yaralı olur.
 
Katılım
24 May 2011
Mesajlar
12,925
Tepkime puanı
1,070
Puanları
113
Konum
Aydın
Artısı olmasa bile bir yerden başlamak lazım bence,bu yılların Telekom kabloları ile uğraşmak çok mu kolay sanki...Siz sanıyorum Süperonline kullanıyorsunuz altyapı eksikliğini en çok hissedenler Telekomun köhne kablolarına esir olan tüketiciler bence...Ne olur yani 5-6 firma girse de rekabete binse ....Bir köprü yapmak için 10 tane firma ihaleye giriyor...Üzerinden geçen yok...İletişim bence şu devirde en önemli teknoloji...Normal kullanıcının bir alternatifi yok ki seçebilsin...
 
Katılım
24 May 2011
Mesajlar
12,925
Tepkime puanı
1,070
Puanları
113
Konum
Aydın
Hepsini aynı kefeye koymak yanlış olur düşüncesindeyim...Eninde sonunda bunlar da bir Firmadan hat kiralıyarak bu işe giriyorlar...Ensenizdeki mal sahibi öhö deyince siz de zam yapmak zorunda kalıyorsunuz...Hadi tamam yapmadılar nereye kadar subvanse edebileceksiniz Telekomun isteklerini...? Ha Turknet olayını bilmiyorum bu kadar zamma gerek var mıydı..?Kullanmadığım için bilemem,kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler ama herkes ayrılmaya başladığına göre vardır bir hikmeti...
Benim geçen hafta 14 saat kesikti açtım ISS firmamı nedir arıza dedim ...Telekom kutularına sizin bölgenizde yıldırım düşmüş,kutu ıslahı var takribi şu saatte açılacak Telekom yetkilileri onarıyor dedi...Şimdi Yerel ISS ne yapsın kutuyu ellemesi yasak,arızayı onaramazsınız hat sizin değil kiralık...Bu durumda Telekomun bir an evvel Tekelcilikten çıkması çıkarılması gerek....
 

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.
Üst