gittigidiyor

SteamOS Nasıl Yüklenir?

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Beta dosyaları yayınlanan SteamOS’i nasıl yükleyeceğinizi biliyor musunuz?

Valve’in oyuncu işletim sistemi SteamOS’in beta dosyaları kullanıma sunuldu. İşletim sistemini merak eden oyuncular heyecanla dosyaları indirdi. Ancak SteamOS’in kurulumu için gerekli adımları bilmeyenler çeşitli sorunlarla karşılaştı. Eğer bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, aşağıda anlatacağımız ve Valve’in önerdiği kurulum aşamalarını kullanabilirsiniz.
Sistem Gereksinimleri

İşletim sisteminin düzgün çalışması için bilgisayarınızın belirli bir güce sahip olması gerekiyor. Valve’in önerdiği minimum sistem gereksinimleri ise şöyle:

• Intel veya AMD 64-bit destekli işlemci
  • 4GB veya daha büyük RAM
  • 500GB veya daha büyük sabit disk
  • NVIDIA ekran kartları (AMD ve Intel ekran kartları için destek yakında)
  • UEFI boot desteği
  • Yükleme için USB portu
Yükleme Seçenekleri

SteamOS’i kurmak için birden fazla yol mevcut.
1. Standart Kurulum

SteamOS’in kurulumu için öncelikle indirdiğiniz SYSRESTORE imajı ile bir kurtarma diski oluşturmak gerekiyor. Bu yükleme için en az 1TB’lık bir sabit disk gerekmekte.

• Bu adresten gerekli imajı indirin.
  • 4GB veya üstü bir USB diski FAT32 olarak formatlayın. Bölüm ismi olarak “SYSRESTORE” kullanın.
  • İndirdiğiniz SYSRESTORE.zip imajındaki dosyaları USB diske çıkarın.
  • Oluşturduğunuz USB diski, işletim sistemini kurmak istediğiniz bilgisayara bağlayın. BIOS’tan USB diski boot edin.
  • UEFI girişinin seçili olduğundan emin olun. Eğer UEFI girişi görünmüyorsa, BIOS’tan UEFI’yi aktif etmeniz gerekir.
  • GRUB menüsünden “Restore Entire Disk” seçeneğini seçin.
  • İşlem tamamlanınca bilgisayar kendini kapatacaktır. Bilgisayarınızı açarak işletim sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.
2. Özel Kurulum

İkinci kurulum şekli ise Debian Installer. Biraz daha komplike olan bu yöntemle kurulum yapmak için şu adımları takip edin.

• Bu adresten gerekli imajı indirin.
  • FAT32 formatlı bir USB diske dosyaları çıkarın.
  • Oluşturduğunuz USB diski, işletim sistemini kurmak istediğiniz bilgisayara bağlayın. BIOS’tan USB diski boot edin.
  • UEFI girişinin seçili olduğundan emin olun. Eğer UEFI girişi görünmüyorsa, BIOS’tan UEFI’yi aktif etmeniz gerekir.
  • Menüden “Automated install” seçeneğini seçin. Yükleme kendi kendine ilerleyecektir.
  • Yükleme bittikten sonra Gnome oturumunu kullanarak resulting system’e girin. “steam” hesabını açın ve “steam” şifresini girin. Kullanıcı Sözleşmesi’ni kabul edin ve hesabı kapatın. “desktop” hesabını açın ve “desktop” şifresini girin.
  • Terminal penceresinden “run ~/post_logon.sh” komutunu girin. Şifre istendikten sonra “desktop” şifresini girin. Bu işlemden sonra kurulum ekranı yükleme sonrası kişiselleştirmeleri gerçekleştirip kendini silecektir.
  • Çıkan son ekranda “y” komutunu girin. Bu işlem kurtarma bölümü oluşturacaktır. Bundan sonra sistemi yeniden başlatarak işletim sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.