gittigidiyor

Windows 1.0’dan Windows 10’a Microsoft’un Windows sürümleri

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 1.0’dan Windows 10’a Microsoft’un Windows sürümleri

Microsoft Kasım 1985 tarihinde Windows 1.0 sürümünü yayınladı, böylelikle Windows sürümleri için uzun yolculuk başlamış oldu.
Windows Premiere Edition.1 olarak adlandırılan ve PC’lere özel 16-bit grafik arayüzlü işletim sistemiyle birlikte bilişim için yeni bir dönem başlamıştı. Bu sürüm işletim sistemleri içinde en başarılı serilerden bir tanesi oldu.
Bill Gates o zaman yeni işletim sisteminin duyurusu için yayınlanan basın açıklamasında Windows’un kullanıcılara o zaman kadar eşi benzeri görülmemiş güç ve gelecek birkaç yılın donanım ve yazılım gelişimleri için temel sağladığını kaydetmişti. Yeni Windows’un kişisel bilgisayarların sağlayabileceği üretkenliğe yüksek değer veren, ciddi PC kullanıcısı için tasarlanan eşsiz bir yazılım olduğunu da sözlerine eklemişti.
30 yıl sonra Microsoft en yeni işletim sistemi Windows 10 ile kullanıcıların karşısına yeniden çıkıyor. Geçen otuz yıl boyunca hem kullanıcı arayüzü hem de deneyim çok değişti. Bu otuz yıllık süre içinde başarılar ve başarısızlıklar bir arada yer aldı.
Kullanıcılara yaklaşık 20 dolar karşılığında sunduğu disketlerle beta programına katılma şansı tanımaktan Başlat menüsünü tamamen kaldırmaya kadar farklı denemelerde bulundu.
Windows 10’un çıkışıyla birlikte Microsoft Windows işletim sistemini sadece PC’lere özel bir işletim sistemi olmaktan öteye geçiriyor, akıllı telefonlardan oyun konsollarına kadar geniş bir yelpazeye yayıyor. 29 Temmuz tarihinden itibaren Windows 10 işletim sistemini telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, tabletler ve Xbox oyun konsollarında göreceğiz.
Bu değişim gerçekleşmeden önce gelin, Microsoft’un 30 yıl boyunca çıkardığı Windows sürümleri içinde yolculuk yapalım.
Windows 1.0

İşte Windows sürümleri için her şeyin başlangıcı. Windows’un birinci versiyonu, Windows 1.0 20 Kasım 1985 tarihinde çıktı. Başlangıçta Arayüz Yöneticisi olarak adlandırılmıştı, ancak son dakikada isim değişikliği yapıldı, çünkü “Windows” kelimesi kulağa daha hoş geliyordu. Yeni işletim sistemi MS-DOS üstünde bir grafiksel kullanıcı arayüzü barındırıyordu. Biraz acemi bir görüntüsü vardı, ancak şu anda bile kullanmakta olduğumuz aşağı açılan menüler, fare imleci, tıklama, kaydırma çubukları gibi standartların birçoğunu belirledi. Windows 1.0 31 Aralık 2001 tarihinde resmen emekliye ayrıldı ve Microsoft bu işletim sistemine destek yaklaşık 16 yıl sonra o gün kesildi.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Cevap: Windows 1.0’dan Windows 10’a Microsoft’un Windows sürümleri

Windows 2.0

Aralık 1987’de çıkarılan Windows 2.0’ın en büyük farkı uygulama pencerelerinin üst üste binebilmesiydi. Bu durum Apple‘ın Microsoft’a karşı, kendi işletim sistemini kopyaladığı gerekçesiyle dava açmasına neden oldu. Apple bu davayı kaybetti. Sabit disk sürücüsüz çalışabilmesi de Windows’un ikinci versiyonunun birincisinden daha popüler olmasını sağladı

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 3.0

Windows 3.0, Windows’un gerçekten hız kazanmaya başladığı sürüm oldu. 1990’da çıkan bu işletim sistemi yenilenmiş bir kullanıcı arayüzün ve dikkate değer oranda geliştirilmiş performans yeteneklerine sahipti. Bunlar arasında CD-ROM ve ses kartlarının desteklenmesi de bulunuyordu. Ayrıca Windows 3.0 PC’lerin sabit disk sürücülerinde yüklü gelen ilk Windows sürümüydü, diskte 5 MB’lık yer tutuyordu. Notepad, Write adlı kelime işlem yazılım ve klasikler arasına giren Solitaire gibi bir oyun da Windows 3.0’da yüklü gelenler arasındaydı.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 95

1995 yılına geldiğimizde Microsoft’un şimdiye kadar çıkmış en popüler işletim sistemlerinden biri olan Windows 95’in çıkışına tanıklık ettik. Windows’un o zamana kadar çıkmış en gelişmiş grafik arayüzlü versiyonu olan Windows 95’in en önemli yenilikleri arasında bulunuyordu. Windows 95’in çıkışı öncesinde yürütülen beta programı kapsamında katılımcılara 19.95 dolar karşılığında işletim sistemi disketler içinde gönderilmişti. Böylelikle işletim sistemi daha resmi çıkışı öncesinde test edilmişti. Windows 95 başlangıçta bir internet tarayıcısına sahip değildi, Internet Explorer 1 sürümü daha sonra gelen Plus paketinin parçası olarak sunulmuştu.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 98

Windows 95’in takipçisi olan Windows 98, adından da anlaşılacağı üzere 1998 yılında çıktı. Windows 98 sürümü Windows 95’in daha fazla özellik barındıran ve ince ayarlamalar yapılmış bir versiyonuydu. Internet Explorer ön yüklü olarak sunulurken, diskteki gereksiz dosyaları silmeyi sağlayan Disk Temizleme Aracı gibi yeni araçlar da Windows 98’de bulunuyordu. Windows 98’i bir yıl sonra Windows 98 Second Edition sürümü izledi. Bu sürüm ilk sürümde yer alan çeşitli hataları düzeltti. USB cihazları ve çoklu monitör konfigürasyonları da ilk kez destekleniyordu

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows ME

Millenium Edition teriminin kısaltması olan ME takısını barındıran Windows sürümü Eylül 2000’de çıktı. İşletmeler yerine ev kullanıcılarını hedefliyordu. İşletmeler için Windows 2000 olarak adlandırılan başka bir sürüm çıkarılmıştı. Windows ME sadece 1 yıl satışta kaldı, arkasından Windows XP hızlı şekilde geldi. Windows ME ile açılış süresi kısaltıldı, ancak bu uğurda birçok MS-DOS tabanlı program da işlemez hâle getirild

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows XP

Ekim 2001’de yayınlanan Windows XP, Microsoft’un şimdiye kadar çıkardığı Windows işletim sistemleri içinden en çok sevilenlerden bir tanesi oldu. Uzun zaman boyunca hem bireysel kullanıcıların hem de işletmelerin işletim sistemi tercihi oldu. Büyük gelişimlere sahip Windows XP hem Ev hem de İş kullanıcılarını hedefliyordu. Sadece bilgisayarlarda değil, banka ATM’lerinde bile Windows XP’nin kullanıldığını gördük. Microsoft Windows XP için sunduğu desteği yaklaşık 13 yıl sonra, Nisan 2014’te sonlandırdı

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows Vista

2007 yılında çıkan Windows Vista Microsoft’un Aero olarak adlandırdığı yeni bir kullanıcı arayüzüyle geldi. Sorunlu bir işletim sistemi olan Windows Vista için Microsoft birçok güncelleme çıkardı, ancak bu işletim sistemi pek başarılı olamadı, ilgiyi Windows XP’den çalamadı. Zaten iki yıl gibi kısa bir zaman sonra da yerini Windows 7’ye bıraktı.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 7

2009 sonlarında yayınlanan Windows 7 ile birlikte Vista’da sunulan grafiksel güzelliklerin çoğu atıldı, Windows XP hissini daha fazla veren bir kullanıcı arayüzü sunuldu. Windows 7 hız ve performansa odaklanmıştı ve bunun karşılığını da almayı başardı. Kullanıcılar Windows 7’ye büyük ilgi gösterdi ve Windows XP’den Vista’ya yapılan geçişlere göre XP’den 7’ye yapılan geçişler daha fazla oldu.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 8

Microsoft Ekim 2012’de yayınladığı Windows 8 ile birlikte çok sevilen Başlat menüsünü kaldırdı. Bunun yerine kutucuklarla dolu ve tam ekrana yayılan, aynı zamanda dokunmatik ekranlı cihazlarda da rahat kullanılabilen Başlangıç Ekranını getirdi. Microsoft bu sürümde dokunmatik ekranlardaki deneyimlere masaüstü bilgisayarlardaki deneyime nazaran daha fazla odaklandı ve bu durum pek de kullanıcıların hoşuna gitmedi.

Neyse ki, Windows 8.1 sürümüyle birlikte Microsoft gelen geri bildirimleri değerlendirdiğini gösterdi ve geleneksel masaüstü deneyimini daha iyi hâle getiren güncellemelerle daha sağlam bir işletim sistemi hâline geldi.
Windows 8 ile birlikte Windows Mağaza adlı uygulama mağazası açıldı, ayrıca tam ekranda çalışan modern Windows uygulamalarını da ilk kez Windows 8 ile birlikte gördük

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 10

Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 10 ilk kez Eylül 2014’te duyuruldu. 29 Temmuz 2015 tarihinde resmen yayınlanacak olan Windows 10 ile birlikte Windows 8’in problemlerine derman bulunuyor. Ancak bundan daha önemlisi, Windows 10 ile birlikte PC, tablet, telefon ve hatta Xbox için tek bir işletim sistemi sunuluyor. Windows 10’un Windows 95, XP ve 7 işletim sistemlerinin başarısını yakalayıp yakalamayacağı zamanla görülecek.
Bu arada Windows 10 ile birlikte Microsoft geleneksel sürüm yaklaşımını bırakacak, Windows 10’u sürekli, dinamik şekilde güncelleyecek. Bu nedenle Windows 10 belirli çevreler tarafından “en son Windows sürümü” olarak adlandırılıyor

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Windows 10 için deneme sürümü çıktı. Eğer Windows 10'a geçiş yapmadıysanız ve merak ediyorsanız Windows 10 deneme sürümü

windows-10-inceleme-sdn.jpg

windows-10-1438211191.jpg

Microsoft, Windows 7,Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları için Windows 10 güncellemesini geçtiğimiz günlerde ücretsiz olarak sundu. 2 Gün içerisinde14 milyondan fazla kişi tarafından yüklenen Windows 10takdire şayan bir başarıya imza attı. Windows 10’un dijital sürümlerinin yanında önümüzdeki günlerde kutulu ve USB bellek sürümlerini de satışa sunacak olan Microsoft, herkesin yeni işletim sistemini denemesi içinWindows 10 deneme sürümünü indirime sundu.

windows-10-free-upgrade.jpg

Windows 10 deneme sürümü direkt olarak kurumsal firmaları hedefliyor.Windows 10 Enterprise versiyonu, 90 günlük deneme süresinesahip. Deneme sürümü olduğu için Windows 10 Pro ve Windows 10 Homeversiyonlarında bulunan; Cortana, Mağaza, Posta, Kişiler,Fotoğraflar veTakvim gibi çoğu özellik Windows 10 Enterprise versiyonunda bulunmuyor.
page_windows-10-kullanima-sunuldu-sadelik-on-planda_459081993.jpg

Windows 10 Enterprise versiyonunu denemek için Windows Evaluationssayfasına kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işlemi bittikten sonra inenWindows 10 ISO dosyasını, DVD veya USB belleğinize yazdırıp, 90 günlükdeneme sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Performans ve optimizasyon açısından küçük çaplı sorunların bulunduğuWindows 10 için önümüzdeki günlerde büyük çaplı birgüncelleme gelecek. Umarız Microsoft, yaşanan sorunları güncelleme ile düzeltir ve bizlere akıcı bir işletim sistemi deneyimi yaşatır

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.