gittigidiyor

Windows 8 klavye kısayolları

ERK@L

Aktif Üye
Windows 8 klavye kısayolları

Microsoft Windows 7'de bazı klavye kısayolları tamamen aynı şekilde kalırken, yeni işletim sisteminde ekstra sayılabilecek yeni ve dolayısıyla farklı klavye kısayolları geliyor.
Bildiğimiz gibi kısayolları öğrenerek işlemlerimizi önemli bir ölçüde hızlandırabiliriz.
Haliyle paylaşmakta fayda var:

windows8metro.jpg

[HIDE]
Windows tuşu: Başlat ekranını gösterir. (Metro)
Windows + D: Masaüstünü görüntülemenizi sağlar. Ayrıca tüm pencereler simge durumunda küçültülmüşse, açık pencereleri yükler.
Windows + Q: Yüklü tüm uygulamaları gösterir.
Windows + W: Ayarlarda anlık arama yapmanızı sağlar.
Windows + F: Dosyalar içerisinde arama yapmanızı sağlar.
Windows + L: İşletim sistemini kilitler.
Windows + P: Harici görüntü seçeneklerini karşınıza getirir. (Monitör ya da projeksiyon bağlantısı)
Windows + Tab: Açık uygulamalar arasında geçiş yapmanızı sağlar.
Windows + I: Ayarlar kenar çubuğunu karşınıza getirir.
Windows + Z: Metro arayüzündeki uygulama çubuğunu gösterir.
Windows + Sağ / sol tuşları: Uygulamaların ekrana sığdırılmasını ya da ekranlar arasında geçiş yapılmasını sağlar.
Windows + Yukarı / aşağı tuşları: İkinci monitör için açık uygulamaları tam ekran yapmanızı sağlar.
Windows + Anahtar kelime: Uygulama aramanızı sağlar.
Windows + X: Aygıt Yöneticisi, Komut İstemi, Denetim Masası vs gibi yönetim araçlarınızı açmanızı sağlar.
Windows + . (Nokta): Metro'da uygulamaları sağa alır. (İlk kez yapıyorsanız sol kısma alır)
Windows + Shift + . (Nokta): Metro'da uygulamaları sola alır.
Windows + J: Metro uygulamalar arasında geçiş yapar.
[/HIDE]

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.