Microsoft’tan Xbox için büyük anlaşma

kaptan-8

Vip Üye
Katılım
14 May 2011
Mesajlar
5,566
Tepkime puanı
183
Puanları
63
Konum
İncirlik
Microsoft, Xbox Series X ve X için Dolby ile özel bir anlaşma imzaladı. Şirket, bu teknolojileri kendi konsoluna özel yapacak.

microsofttan-xbox-icin-buyuk-anlasma.jpg


Yeni nesil oyun konsolları kısa süre önce tanıtıldı. Rekabete hızlı bir giriş yapan Xbox Series X/S ve PlayStation 5, şimdiden daha çok kullanıcı çekmek için çalışmalara başladı. Microsoft konsolun Game Pass sistemini ve gücünü ön plana çıkarırken, Sony tarafı oyunları ve hızlı SSD teknolojisiyle parlıyor.

İki şirket birbirinin önüne geçme konusunda çalışmalar yapmaya devam ederken Microsoft önemli bir adım attı. Şirket Xbox için Dolby Atmos ve Dolby Vision için özel bir anlaşma imzaladı.

Xbox Dolby ile özel bir anlaşma imzaladı​

San Francisco merkezli gürültü azaltma, ses kodlama ve sıkıştırma konularında uzmanlaşmış Dolby ile el sıkışan Microsoft, 2 yıl boyunca sürecek özel bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Dolby Vision ve Dolby Atmos teknolojilerinin lisans haklarını geçici olarak alan Microsoft, bu teknolojileri PC ve Xbox platformlarına özel yapacak.

Xbox

Böylelikle Sony ve Nintendo‘nun genel deneyime etki edecek bu teknolojilere erişmesini engelleyen şirket, rakiplerine önemli bir fark atacak. Ancak tüm haberler iyi değil. Kullanıcılar yine de bu özellikleri kullanabilmek için 15 dolarlık bir lisans ücreti ödemek zorunda kalacak. Peki bu özellikler tam olarak nedir?

Dolby Vision, bize Dolby Surround’u ve sonraki tüm varyasyonlarını üreten şirket tarafından geliştirilen ve desteklenen yüksek dinamik aralıklı (HDR) 4K video formatının marka adıdır. Dolby Atmos ise aynı şirket tarafından geliştirilmiş bir ses teknolojisidir. Yükseklik kanalları ekleyerek mevcut surround ses sistemlerinde genişler ve seslerin üç boyutlu nesneler olarak yorumlanmasına izin verir. Genel deneyime etki eden bu teknolojilerin Xbox’a özel olmasının satışlara nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

shiftdelete.net
 

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.
Üst