gittigidiyor

Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(62Vasiyet) Asla Yalan Söylemeyin

Safhan bin Süleym (ra)`dan: dedi ki:
-“Ey Allah`ın Resulü! Mü`min korkak olur mu?”
-“Evet olabilir” buyurduŞöyle denildi:
-“Peki mü`min cimri olur mu?”
-“Evet olabilir” buyurdu
-“Mü`min yalancı olabilir mi?”
-“Hayır asla!” buyurdu (Malik)

İnb Ömer (ra)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Kul yalan söylediği zaman, yaptığı şeyin kötü kokusundan melek ondan tam bir mil uzaklaşır” (Tirmizi)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
63Vasiyet) Kuràn Öğrenin Ve Kuràn Öğretin

Mus`ab İbnu Sad`ın babası anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“En hayırlılarınız Kur`anı öğrenen ve öğretenlerdir”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
64Vasiyet) Dini Bozmak İsteyenler Dikkat Edin

Mikdam İbnu Ma`dikerib (ra) anlatıyor: Resululah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
-“Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardırOnda neler denmişse onları helal bilirizNelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındırBilin ki, Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir” (Tirmizi, İlim 16)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(65Vasiyet) Çok Salevat Okuyun

Ubeyy İbnu Ka`b (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
-“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir “takipçi” de onun arkasından gelecektirÖlüm, içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek, (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdiÜbey devamla dedi ki:
-“Ey Allah`ın Resulü dedim, ben sana çok salat okuyorumDuamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
-“Dilediğin kadar!” buyurdular
-“Dörtte bir?” dedim
-“Dilediğin kadar”! buyurdular, “Eğer artıtırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler
-“Yarı?” dedim
-“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler
-“Üçte iki?” dedim
-“Dilediğin kadar!” buyurdular, “Eğer artırırsan, bu senin için daha iyi!” dediler
-“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim
-“Bu takdirde, dileğin kabul edilir, günahın affedilir!” buyurdular” (Tirmizi, Kıyamet 24 (2459)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
66Vasiyet) Münakaşa Etmeyin

Hz Enes İbnu Malik (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina inşa edilirHaklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilirKim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(67Vasiyet) Zenginliğin En Güzelini Seçin

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
“Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
-“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver, gönlünü zenginlikle doldurayım, fakirliğini kapayayımBöyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum, fakrını da kapamam” (Tirmizi, Kıyamet 31)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
68Vasiyet) Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun

Sehl İbnu Sa`d (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, ben de ona cennet hususunda garanti veririm” (Tirmizi, iman 11 (2627)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
-“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı dururZinadan çıkınca iman adama geri döner”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
69Vasiyet) Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın

Cündüb (ra) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
-“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa, Allah da (onun kusurlarını) duyurur,Kim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır” (Buhari, Rikak 36)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
70Vasiyet) Alçak Gönüllü Olun, İsraf Etmeyin

İyaz İbnu Hımar (ra) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Allah Teala Hazretleri, bana “Mütevazi olun, öyle ki, kimse kimseye zulmetmesin, kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti”
(Ebu Davu, Edep 48)

İbnu Amr İbni`l As (ranhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
-“Yiyiniz, tasadduk einiz, giyinizFakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız” (Buhari, Nesai)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
71Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (ra) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidirKim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilirKişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildirMü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidirBir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidirKim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilirKim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır” (Buhari, Müslim)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
72Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor:
-“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atarBir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artarBir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keserBir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşırBir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder” (Muvatta, Cihad 26)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
73Vasiyet) Edepli Olun

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idimBana şu nasihatte bulundu:
-“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan isteYardım talep edeceksen Allah`tan yardım dileZira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlarAllah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlarKalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldüSen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır varŞunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
74Vasiyet) Fazla Gülmeyin

Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
-“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? BuyurdularBen hemen atılıp:
-“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedimAleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
-Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
-Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
-Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol
-Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
-Fazla gülmeÇünkü fazla gülmek kalbi öldürür” (Tirmizi, Zühd 2)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(75Vasiyet) Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

Hz Cbir (ra) anlatıyor: (Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin” (Müslim, Cennet 81)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
76Vasiyet) En Hayırlı Kişi Olun

Hz Ebu Hreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) :
-“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettilerCemaat: “Evet, haber veriniz!” dedi
-“En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir” (Tirmizi, Fiten 76)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
Hz Aişe (ra) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Nikah benim sünnetimdendirKim benim sünnetimle amel etmezse benden değildirEvleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz ile iftar edeceğimKimin maddi imkanı varsa hemen evlensinKim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsunÇünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi”

İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
-“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir, miskindir!” buyurmuşlardırYanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dediler
-“Evet çokça malı olsa da!” buyurdularSözlerine devamla:
-“Kocası olmayan kadın da miskinedir, miskinedir!” buyurdularYanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dedilerAleyhissalatu vesselam:
-“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (ranhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
“Dünya bir meta`dırDünya metaının en hayırlısı Saliha kadındır”(Müslim, Rada 64, Nesai, Nikah 15)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(78Vasiyet) Dindarla Evlenin

Abdullah İbnu Amr (ranhüma) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyinÇünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulurOnlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulurFakat onlarla diyaneti esas olarak evleninYemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadından) efdaldir”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(79Vasiyet) Evlenenleri Tebrik Edin

Hz Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, ikinizin arasını hayırda birleştirsin” (Ebu Davud, Nikah 37)

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(80Vasiyet) Cima Esnasında Kapalı Olun

Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyrdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün, eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın”

alıntı

kaptan-8

Vip Üye
Web sitesi
meettomy.site
(81Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun

Ebu Ümame (ra)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
-“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görürBöylesi bir kadına emretse itaat ederOna baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur

alıntı

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.