gittigidiyor

Türkiye geçmiş olsun...

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 4.17'de, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti.

7.4 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu. Deprem çevredeki illerden de hissedildi, yurttaşlar evlerinden çıktı. Gaziantep ve çevredeki birçok ilde binaların yıkıldığı ve göçük altında kalanların olduğu bilgileri geliyor.

AFAD’ın verdiiği bilgiye göre 7.4 büyüklüğündeki deprem ardından çok sayıda artçı deprem meydana geldi.

Saat 4.26’da Gaziantep Nurdağ’da 6.4, saat 4.36’da Gaziantep Islahiye’de 6.5, saat 4.28’de de yine Gaziantep Nurdağ’da 6.6 büyüklüğünde artçı depremler gerçekleşti.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişi yaşamını yitirdi, 440 kişi de yaralandı.

harkan

Aktif Üye
Çok büyük bir felaket geçmiş olsun TÜRKİYEM hayatını kaybedenlere ALLAH rahmet eylesin yaralı ve göçük altında kalıp kurtulmayı bekleyenlere sabır versin çok üzücü durum.ALLAH sabır versin çok üzgünüm

sami ertaga arkadaşımız antepliydi sanırım; inşallah kötü birşey yoktur

Evet Antepliydi yazdım sabah erkenden kendisine şükür olsun cevap geldi 2 saat sonra diyor ki '' Böyle sallantı hayatımda görmedim,allahtan bina sağlammış sorun yok dedi ama ben de durmayın ne kadar sağlam olursa olsun güvenmeyin terkedin evi dedim ama 2 .sallantıdan sonra henüz haber gelmedi inşallah iyilerdir....

harkan

Aktif Üye
Evet Antepliydi yazdım sabah erkenden kendisine şükür olsun cevap geldi 2 saat sonra diyor ki '' Böyle sallantı hayatımda görmedim,allahtan bina sağlammış sorun yok dedi ama ben de durmayın ne kadar sağlam olursa olsun güvenmeyin terkedin evi dedim ama 2 .sallantıdan sonra henüz haber gelmedi inşallah iyilerdir....
çok teşekkürler arkadaşım ilk aklıma gelen o olmuştu inşallah sağsalim geçiştirir bütün vatandaşlarımız

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan-Bingöl arasındaki faya işaret ederek “Burası yakında kırılır. Çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.
Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta ilki 7,7, ikincisi 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti. Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olarak belirlenen depremler Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’i de sarstı. 10 şehirde binlerce bina yerle bir oldu.

Uzmanlar uzun süredir bu bölgelerde deprem olabileceğine dair uyarılarda bulunuyordu.

Bu uzmanlardan Prof. Görür, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında Doğu Anadolu’da her zaman depremlerin görülebileceğini söyledi: “Ama, en ağırlıklı olarak Erzincan, Bingöl, Karlıova arasında Yedisu fayının bulunduğu yer var. kuzey Anadolu fayı üzerinde. En son 1790’larda olmuş. Burası yakında kırılır. Bir tarih vermek doğru değil. Ancak çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum.”

Maraş depreminin gelmekte olduğunun; sismolog, jeologların ve araştırmacılar arasında mutabakat sağlanan bir konu olduğunu belirten Görür şunları söyledi: “Maraş depremi bizim için gelmekte olduğunu bağıran depremdi. Sebebi de ilk kez Elazığ depremi olduğu zaman 6.8 başka arkadaşlarım da söylemiştir. Ben ilk kez kendi medyamda, yani Twitter attım hem de çıktığım televizyonlarda ‘Doğu Anadolu fayı uyandı’ diye. Doğu Anadolu Fayı ile Kuzey Anadolu Fayı Bingöl Karlıova’da birleşiyor. İki fay da doğrultu atımlı karakterli. Birbirine sürtünerek hareket ediyorlar. Elazığ fayı uyandı dedim ve dikkatli olmak lazım. Elazığ fayının bir anlamda kardeşi Kuzey Anadolu Fayı, bütün enerjisini 20’nci asırda boşalttı, Marmara hariç. Jeolojik dönemlerde, tarihi dönemlerde zincirleme depremler ürettiğini biliyoruz. Doğu Anadolu Fayı’nda bir korkum olduğunu söyledim. Karlıova’dan başlayıp Akdeniz’e kıra kıra gidecek dedim. Doğu Anadolu’yu depreme boğup öyle enerjisini boşaltacak, dikkatli olalım dedim. Elazığ depremi, Maraş tarafına, Erkenek, Hatay tarafına enerji transfer etmiş olabilir. Mevcut biriken enerjiyi artırmış olabilir. Dolayısıyla deprem yaratabilir dedim. Bu uyarıyı ilk 2020’de yaptım. Her gün her ay ne zaman imkan olduysa söyledim. Bu ülkede gün geçmiyor ki, 4 veya 4’ün üzerinde deprem olmasın. Maraş’taki depremi bekliyorduk. Çok komplike düşünüp, bilim adamı pozlarına girmeye gerek yok. Doğrultu atımlı faylar enerjisini boşaltırken, yüzde 20’sini uca doğru enerjisini bir miktar gönderiyor. Oralarda en son deprem 1514. Çok fazla sene geçmiş. Enerji birikmiş, ‘kırıldım, kırılacağım’ noktasına gelmiştir. İşin esbab-ı mucibesi bu.”

halil-04

Aktif Üye
Saygı Değer Abilerimiz biz beğeni yapıyoruz yaptığımız beğeniler sizlerin açtığı konulardır bilgilerinize

Saygılarımla

siiera

Yönetici
unutulmuyor gittikçe derinden vuruyor gidenler can canan olunca

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.