gittigidiyor

Windows 10 hakkında önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
windows10-merit07.jpg

Windows 10, Steam'de yükselmeye devam ediyor!

Windows 10'un yükselişi, hemen her alanda kendini belli etmeye başladı. Bunun en iyi kanıtlarından biri

2016062611382488872.jpg

@mehmetkarahanlı@

Untitled-1050x467.png

Geçtiğimiz ay yayınlanan veriler Steam kullanıcılarının neredeyse yüzde 45'lik bir bölümünün Windows 10'dan yararlandığını ve yüzde 42.94'ünün de işletim sisteminin 64-bit'lik sürümünü kullandığını gösteriyordu. Valve'nin donanım kullanımına yönelik yayınladığı yeni istatistikler Windows 10 kullanımının Windows 7'ye nazaran artmaya devam ettiğine işaret ediyor.
Temmuz ayını kapsayan verilere göre Windows kullanımı yüzde 0.19'luk bir artışla yüzde 95.69'a yükselmiş durumda. Steam oyuncularının yüzde 44.93'ü 64-bit'lik Windows 10 kullanırken, söz konusu işletim sistemi sürümünün toplamdaki kullanımı ise yüzde 46.52 olarak görülüyor.
Dier yandan yüzde 35.98'lik bir pazar payına sahip olan Windows 7 kullanımının ise düşmeye devam ettiği anlaşılıyor. Yine benzer biçimde aralarında XP, 8, 8.1 ve Vista'nın de bulunduğu Windows'un diğer versiyonları giderek daha az sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor.
OS X kullanımın ise biraz daha düşerek yüzde 3.20 olduğu, Linux'un ise yüzde 0.02'lik küçük bir artışla yüzde 0.82'lik bir kullanıcı oranına eriştiği dikkat çekiyor.

Windows-10da-Uyku-Modu-Nas%C4%B1l-Kapat%C4%B1l%C4%B1r.png

windows-10-yil-donem-732e71b144e33db3796b.jpg

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[h=1]Windows 10'dan Dönüş Süresi 10 Güne Düştü![/h][h=2]Windows 10 geçiş yapan kişilerin tekrar eski işletim sistemine dönüş yapması için belirli bir süre tanınırken bu sürede kısıtlamaya gidildiği öğrenildi.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
windows-10-dan-donus-suresi-10-gune-dustu.jpg
Windows 10 için yapılan son güncellemeler ile birlikte 30 gün içerisinde eski işletim sistemine dönmek isteyen kişilere tanınan hak artık daha kısa süre içerisinde tanınmaya başlanacak. Bu bakımdan eskiden 30 gün olan eski işletim sistemine dönüş süresi yapılan son güncellemeler ile birlikte 10 güne çekilmiş durumda.
10 Gün İçinde Dönüş Yapılabilir
Kişiler Windows 10 işletim sistemine geçiş yaptıktan sonra bu işletim sistemini beğenmemesi halinde eski işletim sistemine 10 gün süre içerisinde geçme hakkına sahip olacak. Eski işletim sistemine dönüş yapabilmesi adına bilgisayarlarındaki Ayarlar bölümünden güvenlik ve güncelleştirmeler sekmesinin açılması ve buradan da kurtarma adı altında yer alan seçenekler üzerinden işlem yapılması gerekiyor. Geri dönüş seçeneğiyle kişiler güncelleme öncesindeki işletim sistemine dönüş yapma imkânına sahip olabilir. Bu açıdan yapılan son güncellemeler ile birlikte özellikle Windows 10 güncellemesini yeni alan ve yeni işletim sistemini kullanmaya başlayan kişilerin 10 günlük süreye dikkat etmesi gerekiyor.
Microsoft tarafından yapılan bu değişiklik resmi blog sitesi üzerinden de paylaşılırken kişilerin eski işletim sisteminde dönme konusunda çok fazla işlem yapmaması nedeniyle böyle bir kararın da alındığı belirtiliyor. Çünkü yeni işletim sistemine geçen kişilerin 30 gün boyunca eski verileri depolanarak geri dönüşüm halinde kullanılmak üzere hazır tutuluyordu. Milyonlarca abonenin aynı şekilde işlem yapması Windows üzerinde ciddi bir iş yükü oluştururken bu sürenin 10 güne düşürülmesi ciddi bir tasarruf da sağlayacaktır durumda.
[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[h=1]Windows 10'da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?[/h][h=2]Windows 10 dil seçeneği açısından daha zengin olurken, dil ayarlarını yapmak da diğer Windows sürümlerine göre daha kolaydır.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
windows-10-da-varsayilan-dil-nasil-degistirilir.png
Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcılar özellikle dil ayarlarını istediği şekilde yapabilmektedir. Windows 10 sisteminde yer alan ayarlar sayesinde kişilerin kolay bir şekilde ayar yapabilmesi mümkün olduğundan dolayı sizler de sisteminizi daha iyi bir şekilde kullanmak adına varsayılan dil ayarlamalarını yapabilirsiniz.
Windows 10 varsayılan dil ayarlarını yapacak kişilerin bu konuda ilk olarak başlat menüsünde yer alan ayarlar bölümünden ayar ekranına erişmesi gerekmektedir.
1(57).png

Ayar ekranında kişilerin karşısında ayar yapabileceği seçenekler çıkarken, bu ekranda zaman ve dil seçeneğinin seçilmesi gerekir.
2(61).png

Bu bölümler diller ekranında dil ekle ile dil ekleme işlemlerine başlanmalıdır.
3(34).png

Kişiler bu adımları takip ettikten sonra ekleyebileceği diller listesine erişir. Bu bakımdan istenilen dilin seçilmesi ile birlikte dilin varsayılan olarak ayarlanması mümkündür.
4(18).png

Bu bakımdan kişiler işletim sisteminde istediği dili kullanma fırsatı elde edebilir. Bazı Windows 10 sürümünde tek bir dile izin verildiğinden dolayı kişiler ikinci bir dil için öncelikli olarak kullanılan dili iptal etmelidir.

5(7).png

[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[h=1]Windows Başlangıç Kontrolü Nasıl Yapılır?[/h][h=2]Windows işletim sisteminin açılması sırasında başlangıçta çalışan uygulamaların kontrol edilmesi performans açısından oldukça önemlidir.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
windows-baslangic-kontrolu-yapma.jpg
Özellikle bilgisayarın çok geç sürede açıldığını tespit eden kullanıcılar mutlaka başlangıç ayarlarına bakmalıdır. Zaman içerisine bilgisayar kurulan programların başlangıçta çalışması için ayarlanması, açılış süresini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle hem stabil bir sisteme hem de hızlı açılan bir işletim sistemine sahip olmak isteyen kişilerin Windows için ayarlama yapması gerekiyor.
Windows ayarlamalarını yapmak isteyen kişilerin başlangıç öğelerini kontrol etmesi yeterli. Başlangıç öğeleri için kişilerin görev yöneticisini çalışması gerekiyor.
2016-08-26-23_12_02-g%F6rev-y%F6neticisi.jpg

Görev yöneticisi açıldıktan sonra ise üstte yer alan sekmelerden başlangıcın seçilmesi gerekiyor.
Seçim sonrasında Windows başlangıcında hangi programların başladığı görebilir. Burada istediğiniz program devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için program ismine sağ tık yaparak devre dışı seçeneğini kullanmanız yeterli.
[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10, tarihinde ilk kez düştü!

Windows 10, piyasaya sürüldüğü günden beri ilk kez düşüş yaşayarak herkesi şaşırttı!

20161003103453195106.jpg

Geçen ay yapılan araştırmaya göre Steam kullanıcılarının yüzde 48.95'ibilgisayarlarında Windows 10 kullanıyordu. En son rakamlara göreyse Windows 10, az da olsa kullanıcı kaybetmiş durumda. Valve'in en son yaptığı yazılım ve donanım anketinin sonuçlarına göre Windows 10 kullananların sayısıyüzde 48.90'a geriledi. Bu durum, Windows 10'un Steam cephesinde ilk kez düşüş yaşamış olması anlamına geliyor.
Windows 10 kullananların yüzde 47.48'i 64-bit işletim sistemi kullanırken, yüzde 1.42'si 32-bit sürüm işletim sistemi kullanıyor. Windows 8.1, yüzde 0.01'lik küçük bir yükselme gösterdi ve toplamda yüzde 0.28'e tırmandı. XP, Vista, 7 ve 8 gibi diğer Windows sürümleri toplamda yüzde 0.33 kullanıcı kaybetti. Ancak Windows, genel toplamda yüzde 95.38 ile en çok kullanılan işletim sistemiolmaya devam ediyor.
Bu esnada, OS X geçen aya kıyasla yüzde 0.25 artarak yüzde 3.59'a ulaştı. OS X Sürüm 10.11.6, yüzde 1.69 ile en popüler sürüm. Linux da tırmanmaya devam ediyor. Kullanıcı kitlesi yüzde 0.11 arttı ve toplamda yüzde 0.94'de ulaştı.
Donanım tercihleri ise geçen aya göre az çok aynı kaldı. 8GB sistem belleği ve 1GB VRAM en popüler kombinasyon. Tek monitör kullananların görüntü çözünürlüğü 1.920 x 1.080'ken, çoklu monitör kullananlar her zamanki gibi 3.840 x 1.080 ekran çözünürlüğünde kalmaya devam ediyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 RAM sorunu çözülüyor!

Windows 10 RAM sorunu artık tarihe karışıyor. Windows 10 sürümünde yaşanan RAM sorumu yayınlanan güncelleme ile düzeltildi. İşte güncellemenin ayrıntıları.

1475936415_windows-10.jpg

Microsoft'un büyük ses getiren Windows 10 güncellemesi, yeni özelliklerin yanında bazı sorunları da beraberinde getirmişti. Microsoft bu sorunları güncellemeler ile gidermeye çalışsa da Windows 10 RAM sorunu bir türlü düzeltilememişti. Bugün yayınlanan Windows 10 Build 14942 güncellemesi ile Windows 10 RAM sorunu tarih oluyor.
Windows 10 RAM sorunu güncelleme ile düzeltildi

Windows 10'da yaşanan RAM sorunu Service Host'tan kaynaklanıyordu. Service Host'un aşırı RAM tüketme sorunu yapılan iyileştirmeler sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Şimdilik geliştiriciler için yayınlanan Windows 10 Build 14942 sürümü yakında tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.
Sorunsuz Windows 10 deneyimi için gelen güncellemeleri yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

1475936701_task-manager-windows-10-svchost.png

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

Microsoft’un kullanıcıları bezdiren güncelleme boyutlarını üçte bir oranında küçülteceği açıklandı.

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin çıkışıyla birlikte yazılım güncelleme modelini de tamamen değiştirdi. Güvenlik açıklarını sebep gösteren şirketin güncellemeleri zorunlu hale getirmesi bir derece anlaşılabilir olsa da, tüm sorun bununla sınırlı değildi.
İlk büyük problem olan güncellemelerin rastgele kurulmasına Yıldönümü Güncellemesi ile bir nebze de olsa çözüm getirildi. Artık kullanıcılar güncellemelerin sistemin kullanılmadığı saatlerde kurulmasını seçebiliyor. Ancak yine de tam bir kontrolden söz etmek mümkün değil.
Bir diğer büyük sorun ise güncelleme boyutları. Microsoft’un Windows 10 için yayınladığı yamaların boyutları, kotalı internet kullanıcıları için bir kabusa dönüştü. Microsoft bu soruna da yakında çıkacak olan Creators Update ile bir nebze olsun çözüm getirmeyi planlıyor.
Creators Update ile birlikte yama dosyaları artık tam paket halinde dağıtılmayacak. Yeni modelde sadece sistemdeki güncellenmesi gereken dosyalar belirlenecek ve bunlar için gereken dosyalar indirilecek. Bu sayede dosya indirme boyutlarının %35 oranında azalacağı öngörülüyor.
Ayrıca yeni güncelleme modelinde sistemin hangi dosyalara ihtiyaç duyduğu belirlenirken, cihazın kendi işlemci gücüne yüklenilmeyecek, işin bir kısmı uzak sunucuya yaptırılacak. Bu sayede özellikle mobil cihazlardaki işlemci kullanımı ve batarya tüketiminin düşürülmesi hedefleniyor.

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
images

Windows 10 Cihazlarınızda Farklı Temalar Kullanın!

Tüm Windows 10'lu cihazlarınızda aynı temayı görmekten sıkıldıysanız, işte çözüm!

windows-10-cihazlarinizda-farkli-temalar-kullanin.jpg

Eğer bir Microsoft hesabınız varsa ve bu hesap üzerinden oturum açıp çok sayıda cihazda senkronizasyon sağlıyorsanız, Windows'un bütün bu cihazlar üzerinde aynı temayı kullandığını fark etmişsinizdir. Bu durumdan biraz sıkıldıysanız ve masaüstü bilgisayarınızdaki temayı dizüstünde görmek istemiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.
Windows 10'un tema ayarları bazen kafa karıştırıcı biçimde farklı olabiliyor. Kontrol Paneli'ndeki Tema Ayarları'ına giderseniz "Senkronize tema" seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz, fakat bunu yapmak aslında tema senkronizasyonunu ortadan kaldırmaz. Sadece diğer cihazlarda karşınıza çıkacak yeni bir senkronize olmuş bir tema oluşturur. Bunun yerine her bir cihaz için farklı bir tema istiyorsanız şu adımları izleyin:

• Ayarlar uygulamasını açın.
  • Hesaplar'a tıklayın.
  • Sol taraftaki sütunda "Ayarlarınızı eşitleyin"e tıklayın.
  • Eşitleme Ayarları'nın altında yer alan Tema'yı devre dışı bırakın.

Bu düzenlemenin ardından bir cihazdaki duvar kağıdını ya da pencere rengini değiştirdiğinizde, diğer cihazlarınız artık bundan etkilenmeyecek.

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Project NEON adı altında Windows 10 işletim sisteminde yeni bir tasarım diline geçileceği ileri sürüldü. Peki, Redstone 3 ile birlikte kendini gösterecek tasarımda hedef ne?

w10neon01.jpg
Windows 10 işletim sisteminin tasarımının bir sonraki boyuta geçeceği ileri sürüldü. İşte Project NEON adı altında gerçekleştirilecek değişikler.

Windows 10, Project NEON ile tasarımsal değişikliğe gidecek

Microsoft son yıllarda Windows işletim sistemi için yeni tasarımlar deniyor. Bunlardan en ses getireni ise bir dönem Metro tasarımı kapsamında Başlat tuşunun kaldırılması olmuştu. Neyse ki şirket, daha sonra bu kararından döndü ve yeni nesil bir Başlat tuşu getirdi.
Son iddialar ise, Microsoft’un Project NEON kod adı altında Windows’un evrimini sürdüreceği yönünde. Bu evrimin ise baştan aşağı bir değişiklikten çok bir sonraki adıma geçme olduğu belirtiliyor. Proje ile Windows 10’da görülen tutarsızlıkların ortadan kaldırılması ise şirketin önceliklerinden.
w10neon02.jpg

Özellikle, Evrensel Windows Platformu (UWP) geliştiricilerinin kendi menülerini, uygulama çubuklarını, menü tasarımlarını ve fazlasını oluşturmasının parçalanmış bir arayüze sebep olduğu, Microsoft’un ise bu durumu düzeltecek kurallar koyacağı ifade ediliyor.
Project NEON adlı yeni tasarım dilinin geliştirme sürecinin bir yıldan fazla süredir devam ettiği ve RedStone 3 ile birlikte kendini göstereceği bilgisi veriliyor. Yeni tasarım dilinin 2017 sonbaharı itibarıyla ortaya çıkması beklenirken, bu tasarımın gelişiminin 2018’deki Redstore 4’e kadar devam edeceği belirtiliyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

[h=2]Microsoft, Windows 10’u güzelleştirmek için yeni bir tasarım üzerinde çalışıyor.[/h]Microsoft’un üzerinde çalıştığı yeni tasarımın adı Project NEON. Bu proje, Windows 10’da kullanılan Microsoft Design Language 2 (MDL2) tabanlı. Bu tasarım dilini de ilk başta Metro adı altında tanımıştık, daha sonra Modern UI olarak adlandırılmıştı.
Microsoft Design Language 2, Android ve iOS’ta karşımıza çıkan basit ve minimalist tasarım konseptine uyuyor. Bir Microsoft çalışanının ifade ettiğine göre Project NEON, bu tasarım dilinin doğrudan devamı ve bu yüzden “Metro 2” olarak da adlandırılabilir.
Neon projesi yine de Metro’ya göre önemli yeniliklerle gelecek. En önemli hedef Windows 10’un statik yapısını kırmak, sistemi görsel olarak güzelleştirmek ve daha hareketli hale getirmek. Uygulamalar, bir pencerenin sınırlarının dışına çıkabilecek.
Ayrıca yeni tasarım dili masaüstü uygulamalar ve Microsoft Holografic/AR arasında platformdan bağımsız bir köprü görevi görecek. Kaplamalar, üç boyutlu modeller, ışıklandırma ve daha fazlasını sunacak. Tüm bunlar oyunlara veya sanal gerçeklik ortamlarına işaret ediyor.
Project NEON’un bir diğer avantajı ise, MDL2’nin belirsizliklerini ortadan kaldıracak olması. Bu sayede uygulama geliştiriciler kafalarına estiği gibi kullanıcı arayüzleri geliştiremeyecek. Uygulama tasarımında belli şablonlara uymaları gerekecek.
Project NEON’un yaklaşık bir yıldır geliştirildiği söyleniyor. Standart kullanıcılar yeni tasarımı muhtemelen Redstone 3 güncellemesiyle birlikte 2017 sonbaharında görebilecekler. Windows Insider programı üyeleriyse Nisan veya Mayıs ayında ilk Redstone 3 yapılarına sahip olabilirler.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 Mobile'a da "Reset" Özelliği Geliyor!

Bir süredir Windows 10'da bulunan bu özellik, en sonunda Windows 10 Mobile'a da geliyor!

windows-10-mobilea-da-reset-ozelligi-geliyor.jpg

Düzgün çalışmayan bir uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemek sizi de artık yorduysa, Windows 10 Mobile'a gelen bu yeni özellik tam aradığınız şey olabilir. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık uygulamaların kaydettiği veriyi reset'leyerek onlara taze bir başlangıç sunacaklar.
Halihazırda PC'lerde bulunan bu özellik İtalyan web sitesi Aggiornamenti Lumia'da yer alan rapora göre bir sonraki Windows 10 Mobile Insider Preview mimarisinde yer alacak. Siteye göre Ayarların Depolama bölümünde de birkaç önemli değişiklik söz konusu.
Buna göre depolama alanını işgal eden çeşitli kategorileri (Uygulamalar & Oyunlar, sistem, geçici dosyalar vb.) belirlemek için kullanılan renkler ortadan kaldırılacak. Artık bütün sistem cihazınızın rengiyle ifade edilecek.
Uygulama hafızasının kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi sunulacak. Artık fiziksel hafıza ve onun tarafından kullanılan ağ verileri açısından hangi uygulamalar ya da oyunların ne kadar yer işgal ettiğini göreceğiz.
Fast ring için sunulan yeni Insider Preview mimarisi bu hafta kullanıma sunulacak. Eğer Insider Program'a dahil değilseniz bu yeni özelliği Creators Update'in 2017'nin başlarında sunulmasıyla edinebileceksiniz.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
powerpoint-windows-301116.gif
Microsoft, PowerPoint sunumlarını hazırlarken başkalarıyla ortak biçimde çalışmayı kolaylaştırıyor. PowerPoint Windows uygulaması artık ortak düzenleme desteği sunuyor. Böylelikle aynı anda iki ya da daha fazla kişinin sunum üzerinde çalışması mümkün hâle geliyor. Bir kullanıcının sunum üzerine yaptığı yorumlar, diğer kullanıcılar tarafından da görülebilecek.

Microsoft söz konusu özelliği PowerPoint’te uzun yıllardır sunuyor. Ancak yapılan son güncellemeyle daha geniş bir kullanıcı grubunun bu imkandan faydalanması mümkün hâle geliyor.

PowerPoint Windows uygulamasına ortak düzenleme özelliğinin gelişinin işareti daha önce verilmişti

Ortak düzenleme özelliğinin tüm Office uygulamalarına eklenmesi için çalışmalar bir süre önce başlamıştı. Word, söz konusu desteğe bir yılı aşkın bir süre öncesinde kavuşmuştu. Microsoft’tan o dönemde yapılan açıklamada, “yakın gelecekte” PowerPoint ve Excel uygulamalarına da ortak düzenleme desteğinin gelebileceği belirtilmişti. Yakın gelecek hedefi gerçekleşmese de, PowerPoint kullanıcıları için ortak düzenleme özelliğinin işlevsel bir yenilik olduğu rahatlıkla söylenebilir.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[h=1]Windows 10 2017'ye Yüzde 24'lük Payla Girecek[/h][h=2]Netmarketshare tarafından yapılan Pazar araştırmasına göre Windows 10'un 2016 yılının sonuna kadar dünya bilgisayar pazarının yüzde 24'üne ulaşması bekleniyor.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
windows-10-2017-ye-yuzde-24-luk-payla-girecek.jpg
İşletim sistemlerinde Microsoft büyük bir paya sahip olurken sadece Windows 10 yüzde 23,72 pazar payına sahip. Üstelik eski sistemlerden Windows 7 halen yüzde 47,17 Pazar payını elinden bırakmıyor. Fakat pazardaki değişim Windows 7’den Windows 10’a geçiş yönünde ve bu değişimde sürekli kaybeden Windows 8 ve 8.1.
İlk Yarıyılda Gelişti
Microsoft'un Windows 10’un büyümesi özellikle ücretsiz yükseltmelerin bulunduğu yılın ilk yarısında arttı. Ücretsiz teklif Temmuz ayında sona erdiği için Eylül itibari ile bir düşüş yaşadı, ancak son dönemlerde yeniden bir hareketlilik görülüyor. Şirketin amacı, 2020 yılına kadar 1 milyar kullanıcıya sahip olmak ve bu hedefte Windows 10 büyük bir öneme sahip.
Windows 10 İçin Raporlar Olumlu
Windows 10 kullanıcılarının sayısını artırmak için yeni pazarlama stratejilerin geliştirilmesi gerekiyor. Ücretsiz yükseltme yapılmasına rağmen Windows 7 kullanıcı sayısı oldukça fazla. Varsayımlar ise tüm bu piyasa şartlarına rağmen Windows 10 için yüzde 24'lük paya ulaşılması.
XP Bile Kullanılıyor!
Windows XP için işletim sistemine verilen destek olmasa da yüzde 8,63'lük pazar payı mevcut. Bu bakımdan kullanıcıların eski sistemlerinden memnun olduğunu ve değişime çok açık olmadığını da gösteriyor.
[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 Kasım'da Microsoft'un Yüzünü Güldürdü!

Son aylarda yeni kullanıcı kazanmakta zorlanan Windows 10, bu gelişmeyle "acaba" diyenleri susturdu!

windows-10-kasimda-microsoftun-yuzunu-guldurdu.jpg

Sebebini tam olarak söylemek zor olsa da Windows 10, Netmarketshare verilerine göre Kasım ayında rüzgarı arkasına alarak Nadella ve dostlarının yüzünü güldürdü.
Windows 10'un Eylül'deki yarım puanlık düşüşün, Ekim ayında gösterdiği yüzde 0,06'lık artışın ardından Kasım'da yüzde 1,13'lük artışla pazar payını yüzde 22,59'dan yüzde 23,72'ye çıkarmış olması Microsoft için önemli bir gelişme. Yüzde 2'ye yakın büyüme oranı belki çok büyük görünmüyor, ancak Ağustos'tan bu yana Microsoft'un gördüğü en yüksek büyüme oranı.
Ücretsiz geçiş fırsatı sona eren (tam olarak değil) Windows 10'un neden birden bire hız kazandığına gelirsek, bunun nedeni Windows 10 ile beraber satılan yeni donanımlar ve Black Friday indirimleriyle satılan Windows 10'lu cihazlar olabilir. Microsoft, yaklaşan tatil sezonunu hesaba katarak pazar payını daha da genişletmeyi umabilir.

Tüm resme baktığımızda ise Netmarketshare verilerinin Windows 7'yi yüzde 47,17 ile ilk sıraya yerleştirdiğini görüyoruz. Kasım'da yüzde 1,21 gerilese de Windows 7, kullanım oranında açık ara birinciliğini koruyor. Windows 8 ve 8.1 yüzde 9,97 kullanım oranına sahipken Windows XP, hala yüzde 8,63'lük kullanım oranına sahip.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Windows 10 Güncellemelerinde Büyük Değişim!

Microsoft, dikkat çekici bir karara imza atarak Windows 10 Insider sürümlerini durdurdu; en azından bir süre için... İşte bunun nedeni...

windows-10-guncellemelerinde-buyuk-degisim.jpg

Yazılım devi Microsoft, yeni ve radikal bir güncelleme sistemini uygulamaya koymak adına, yeni Insider sürümlerini bir süre için yayınlamayacak. Windows 10 fan'larının yeni bir mimariye ne zaman kavuşacakları henüz belli olmamakla birlikte, bu yeniliğin uzun vadede Insider'ların yararına olabileceği belirtiliyor.
Insider mimarilerine bu şekilde kısa bir ara verilmesinin temel nedeni Microsoft'un Insider mimarilerini firmanın yeni Unified Update Platform'a (UUP) transfer etmesi. UUP adlı bu platform Microsoft'un aynı zamanda delta güncellemeler olarak da bilinen diferansiyel güncellemeleri ulaştırmasına olanak tanıyor.
Bu da Windows 10'un gelecekteki Insider mimarileri için yapılan güncellemeler için kullanıcıların sadece son güncellemeden beri değişen kodu indirip yüklemelerinin gerekeceği anlamına geliyor. Bunun da bütün bir güncellemeyi yüklemektense çok daha pratik bir süreç olacağını söyleyebiliriz.
Microsoft ayrıca kullanıcıların UUP sayesinde indirme boyutları açısından yüzde 35'lik bir tasarruf sağlayacaklarını da ekledi.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Qualcomm ve Microsoft, Snapdragon işlemcili Windows 10 bilgisayarlar için harekete geçti. Yeni PC'lere dair ilk detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

screenshot__40_.jpg
Windows Donanım Mühendisleri Topluluğu etkinliğinde yapılan açıklama ile, windows 10 işletim sisteminin Qualcomm Snapdragon işlemciler ile çalışmasını sağlamak amacıyla iki şirket iş birliğini duyurdu.
Snapdragon, Windows 10 PC'leri çalıştıracak

Windows 10 ekosistemini tam anlamı ile destekleyecek Snapdragonişlemci, form faktörleri geliştirmesini mümkün kılacak ve mobiliteyi bulut işlemlerine taşıyacak.

screenshot__40_0.png

Snapdragon, Windows 10 PC’leri destekleyerek akıllı telefonlarda kullanılan işlem birimlerini bilgisayarlarımıza taşıyacak.
Microsoft'a göre, Snapdragon’un güç verdiği bilgisayarlar, touch, pen ve Windows Hello gibi özellikleri mobil anlamda kullanabilmek için önemli bir adım.
Snapdragon'lu yeni Windows 10 PC’ler, x86 Win32’yi ve Adobe Photoshop, Microsoft Office ve Windows 10 Oyunlarının da dahil olduğu Windows uygulamalarını destekleyecek şekilde tasarlanıyor.
Snapdragon işlemci ile çalışan ilk Windows 10 PC’lerin 2017 yılınınbaşlarında satışa sunulması bekleniyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye

[h=2]Microsoft, Qualcomm ile işbirliği yaptığını ve yakında Windows 10 masaüstü sürümünün, ARM işlemcili cihazlarda çalışacağını duyurdu.[/h]Bir süre önce Microsoft’un, Windows 10’un 32 bit sürümünün ARM işlemcili bir cihazda çalışmasına imkan veren bir emülatör üzerinde çalıştığına dair bir dedikodu çıkmıştı. Microsoft, WinHEC konferansında bu dedikoduları sadece doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda emülatörü tanıttı.
Çok sayıda akıllı telefonda da kullanılan ARM işlemcilerin üreticisi olan Qualcomm ile yapılan işbirliği neticesinde, Windows için tasarlanmış normal x86 programlar, güç tüketimi çok düşük mobil cihazlarda da kullanılabilecek. Emülatör sayesinde sadece basit uygulamalar çalışmayacak, aynı zamanda karmaşık ve kapsamlı programlar da çalışacak. Microsoft, bunu ispatlamak için, sunum sırasında emülatörde sadece kendi Office programlarını değil, Adobe Photoshop’un herhangi bir şekilde değiştirilmemiş masaüstü sürümünü de çalıştırdı.
Hatta Windows 10 oyunu World of Tank Blitz de emülatörde akıcı bir şekilde çalışıyor. Normalde emülatörler hızlı grafikleri uyarlarken problemler yaşıyor. Ancak Windows 10 emülasyonunda böyle bir problem göze çarpmıyor. Microsoft, emülatörün tanıtımı için çoğu üst seviye akıllı telefonda uzun zamandır kullanılan Snapdragon 820 işlemcili bir cihaz kullanılmış.
2017’nin ikinci yarısında, Windows 10 emülatör desteği resmi olarak geldiğinde, piyasadaki yeni cihazlarda muhtemelen Snapdragon 835 işlemciler olacak. Microsoft, büyük ihtimalle bu tarihlerde uzun zamandır beklenen, Windows 10 masaüstünü çalıştırabilen Surface Phone telefonunu da tanıtacak. Microsoft, bu emülatör desteğine sahip telefonlara “Cellular PCs” adını veriyor.

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
[h=1]Windows 10 Mobil Kullanım Oranları Açıklandı[/h][h=2]Windows 10 işletim sisteminin kullanıldığı mobil cihazlardaki son durum ne? İşte konuyla ilgili yapılan son raporlamalar.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
windows-10-mobil-kullanim-oranlari-aciklandi-1482668917.jpg
Windows tarafından mobil cihazlar için geliştirilen Windows 10 işletim sistemi ŞU an için Microsoft’un büyük kozlarından birisi olarak görülüyor. Öyle ki bugüne kadar Windows işletim sistemi telefonlarda çok fazla tercih edilmedi. Bu nedenle işletim sistemi piyasasının çok düşük bir payına sahip olmak zorunda kalan Microsoft durumu iyileştirebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor.
Windows 10 Hala Tutmadı
Özellikle geçtiğimiz aylarda Windows 10 için daha büyük bir adım atılırken şu anda dünya genelinde Windows 10 kullanımının ne kadar olduğu merak ediliyor. Windows işletim sistemine sahip telefonların yüzde 16’sında Windows 10 kullanılır durumda. Bu bakımdan kişilerin Windows işletim sistemi noktasında Windows 10’u çok fazla değerlendirmediği de görülüyor. Buna karşın Windows 10 için yapılan güncellemeler ve önümüzdeki dönemlerde sunulacak yeni özellikler kişilerin daha fazla bu yeni sisteme ilgi göstermesini sağlayabilecek. Fakat mevcut kullanım oranlarına bakıldığında kişilerin bu konuda çok fazla istekli olmadığını da söylemek mümkün.
Windows 10 mobile gibi çok güçlü bir seçenek olmasına karşın kullanıcıların büyük bir bölümü hala Windows Phone 8.1 olarak tanımlanan işletim sisteminde duruyor. Bu açıdan mevcut kullanım istatistikleri çok az olmasına rağmen kullanıcıların Windows 10 konusunda dahi Microsoft’u tatmin edebilmiş değil.
[/FONT]

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
images

windows-10WU_640x360.jpg

Microsoft'un pazarlama şefi, yazılım devinin yeni işletim sistemi Windows 10'u ilk çıkardığında, gereğinden fazla baskıcı bir politika izlediğini itiraf etti. Microsoft böylece konu hakkındaki eleştirileri ilk kez kabul etmiş oldu.
Paul Thurrott tarafından sunulan Windows Weekly isimli haftalık yayına katılan Microsoft'un Pazarlama Şefi Chris Capossela, "bu yıl en büyük pişmanlığınız nedir?" gibi açıkça sorulmuş bir soruya şöyle cevap verdi: "Ücretsiz Windows 10 geçişinin kullanılması için çok agresif hareket etmek."
Windows 10'un çıkmasıyla birlikte Microsoft her tarafa reklamlar vermeye başlamış ve eski Windows sürümlerini kullananlar, bilgisayarlarının ekranlarında sürekli Windows 10 bildirimleri görmeye başlamışlardı. Caposella ayrıca "insanların Windows 10 kullanmalarını güvenlik vs. sebeplerden istiyorduk. Bizim yaptığımız gibi agresif olmak ile normal olmak arasında bir denge bulamadık. Yine de yılın büyük bir kısmında hatamızı telafi ederek doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum."
Bir ara Microsoft o kadar ileriye gitmişti ki; otomatik olarak açılan Windows 10 indirme ara yüzünün hemen sağ tarafından bulunan kırmızı "X" işareti işlevsiz hale getirilmiş ve "X" tuşuna basmanız halinde bile işletim sistemi indirilmeye devam etmişti. Kırmızı "X" tuşu olayıyla çok ileriye gittiklerini de kabul eden yönetici, o iki haftalık sürecin kendilerine hiç yakışmadığını da söyledi.
İnsanların sürekli gözüne sokulan ve yapılması için ısrar edilen Windows 10 güncellemesi davalık da olmuştu. Kaliforniya'da bir kadın, istemediği güncellemeleri sürekli gördüğü için Microsoft'a 10 bin dolarlık dava açmıştı.

İndir

Windows 10

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi

images

mehmetkarahanlı

Aktif Üye
Bedava Windows 10'a Yükseltme Fırsatı Hala Bitmedi!

Windows 10'a geçmeyen ancak pişman olan Windows 7/8.1 sahipleri için bedava geçiş yollarının henüz kapanmadığı ortaya çıktı!

bedava-windows-10a-yukseltme-firsati-hala-bitmedi.jpg

Windows 10'un yayınlanmasının ardından bir sene boyunca Windows 7/8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulduğunu hatırlıyorsunuzdur. Microsoft'un bu teklifi geçen sene Temmuz ayında sona ermiş, ancak buna rağmen bazı "açık kapılardan" faydalanarak, yeni işletim sistemine ücretsiz geçiş yapmanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştı.

Geçen senenin Ağustos ayında sadece bir değil, iki farklı yöntemle Windows 10'a ücretsiz olarak geçmenin mümkün olduğu anlaşılmıştı. Şimdi ise Techspot'a göre bu yöntemler, halen geçerliliğini koruyor. Yöntemlerden biri olan "yardımcı teknolojiler" yoluyla yükseltme, halen çalışıyor. Microsoft, ekran okuyucu gibi araçları kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmediği için yükseltmeniz mümkün hale geliyor. Ancak böyle bir yol izleyerek ücretsiz olarak yükseltmenin ahlaki açısı tartışılabilir.
Şaşırtıcı olan, eski bir Windows 7/8.1 anahtarı kullanarak yükseltme yönteminin de hala çalışıyor olması. Microsoft'un bu kapıyı bilerek açık bıraktığını düşünebilirsiniz; sonuçta firma, istatistiklerde Windows 10'un yükselmesinden zarar gelmeyeceğini düşünüyor olabilir. Ancak bu yöntemlerin sonsuza kadar kullanılabilir halde kalmasını beklemeyin. Yani 2017'de Windows 10 işletim sistemine geçmediğiniz için pişmanlık duyuyorsanız, harekete geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Bilgi / İnfo

satcafesi.net kar amacı gütmeyen bilgi & paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir,Üyeler her türlü bilgiyi,dosya,video,resim,vs. önceden onay olmadan paylaşabilmektedir,bunedenle oluşacak herhangi bir illegal paylaşımdan satcafesi sorumluluk almamaktadır,T.CK.na aykırı paylaşım görüldüğünde iletişim kısmından bizlere bildirmenizi rica ederiz.

Yasal Haklar

Foruma gönderilen mesajlardan öncelikle mesaj sahipleri sorumludurlar. Forum yöneticileri başkalarının mesaj veya konularından sorumlu tutulamazlar. Ancak yasal nedenlere bağlı herhangi bir şikayet durumunda, yetkililer bilgilendirildiği takdirde ilgili düzenleme yapılacaktır.